Treća promjena u vrhu državnog diva – na čelo HEP-a dolazi Jukić

Svijet 11. ruj 201414:35 > 14:56
Hrvatska elektroprivreda

Vlada je danas donijela zaključke kojima se glavnoj skupštini Hrvatske elektroprivrede (HEP) predlaže opoziv predsjednika Uprave Tomislava Šerića te članova Uprave Krunoslave Grgić Bolješić i Ivana Matasića i imenovanje Perice Jukića novim predsjednikom Uprave.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je nakon sjednice Vlade da je predsjednik Uprave HEP-a Tomislav Šerić smijenjen jer HEP gubi tržišnu utakmicu s konkurentima te je odbacio tvrdnje da je razlog smjene termoelektrana u Osijeku.

“Dio uprave smijenjen je jer se HEP nije uspješno i ravnopravno borio na tržištu s konkurentima i jer je brže nego što se očekivalo počeo gubiti tržišnu utakmicu”, rekao je Vrdoljak.

Zaključak o smjeni predsjednika Uprave HEP-a i još dva člana, Vlada je donijela na zatvorenom dijelu današnje sjednice, na prijedlog Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za upravljanje strateškim trgovačkim društvima, a temeljem prijedloga Ministarstva gospodarstva.

Vrdoljak od HEP-a traži brzo restrukturiranje i dokazivanje na otvorenom tržištu. “Konkurencija je agresivna i, ako nešto brzo ne činimo, mogla bi kroz nekoliko godina biti vrlo opasna po HEP”, naglasio je Vrdoljak.

Tri godine – tri smjene na čelu HEP-a

Smjenom Šerića s mjesta predsjednika Uprave HEP-a, to je treća promjena na čelu HEP-a u

 tri godine (Zlatko Koračević, Tomislav Šerić, Perica Jukić). Na opasku da nije dobro svake godine mijenjati Upravu HEP-a te da je zadnja Uprava poslovala s dobiti, odgovorio je da javna poduzeća ne smiju postojati zbog ostvarivanja dobiti nego pružanja što jeftinije i sigurnije opskrbe građanima i industriji i da se moraju boriti na tržištu.

Dobit HEP-u i drugim poduzeća ne smije biti cilj, a ako imaju pretjeranu dobit, moraju znati gdje će investirati, akvizirati u regiji, koja tržišta naći i nove blokove izgraditi. “Ako se to ne želi, smanjite cijenu građanima i industriji”, naglašava Vrdoljak te smatra da je trenutna cijena struje realna, ali da se dobit ne smije akumulirati kroz nekoliko godina, već se mora investirati.