Analiza: Dok Ukrajinci napadaju, ruske vojne muke samo se gomilaju

Svijet 06. lis 202221:17 1 komentar
Alexander NEMENOV / AFP / ilustracija

Čak i dok je Kremlj povlačio poteze da pripoji dijelove Ukrajine i tako eskalira sukob, ruska vojska pretrpjela je nove poraze koji su naglasili njene ogromne probleme na bojištu i stvorili razdore u vrhu ruske vlade.

Porazi su već ozbiljno narušili imidž moćne ruske vojske i povećali već ozbiljne tenzije oko loše isplanirane mobilizacije. Također su izazvali sukobe među insajderima u Kremlju, a ruskog predsjednika Vladimira Putina stjerali sve više u kut.

AP donosi pregled posljednjih ruskih poraza, razloge zbog kojih je do njih došlo, kao i potencijalnih posljedica.

Serija poraza na sjeveroistoku i jugu

Oslanjajući se na opskrbu oružjem sa Zapada, Ukrajina je nastavila s oslobađanjem teritorija koje je započela prošli mjesec u sjeveroistočnoj regiji oko Harkiva. Ukrajinci su prodrli dublje u okupirani teritorij i natjerali Ruse na povlačenje iz grada Limana, ključnog logističkog čvorišta.

VEZANE VIJESTI

Ukrajinska vojska također je krenula u veliku protuofenzivu na jugu, preuzevši kontrolu nad nizom naselja na zapadnoj obali Dnjipra i napredujući prema Hersonu.

Ukrajinski napredak u regiji oko Hersona došao je nakon nemilosrdnih napada na dva glavna prijelaza preko Dnjipra zbog kojih su oni postali neiskoristivi, što je natjeralo ruske trupe na zapadnoj obali Dnjipra da se isključivo oslanjaju na pontone, koje su Ukrajinci također neprestano gađali.

Phillips P. O’Brien, profesor strateških studija na Sveučilištu St. Andrews, predvidio je da će Rusija pretrpjeti još poraza oko Hersona, naglasivši da je “teško stabilizirati liniju kad vam je logistika prerastegnuta, trupe su vam iscrpljene, a vaš neprijatelj je mnogo, mnogo pametniji.”

Pritisnuti uz široku rijeku i suočeni s ozbiljnim nedostacima u opskrbi, ruski vojnici gledaju u neupitan poraz koji bi mogao postaviti temelje za potencijalni ukrajinski prodor i preuzimanje kontrole nad Krimom koji je Moskva anektirala 2014.

Vojni nedostaci i problemi sa zapovjedništvom

Vojni reporteri i blogeri povezani s ruskim trupama u Ukrajini dali su mračan prikaz loše opremljene i slabo organizirane vojske pod nesposobnim zapovjedništvom.

Dok rat ulazi u svoj osmi mjesec, ruska vojska pati od kroničnog nedostatka osoblja, koordinacije među jedinicama, kao i nestabilnih linija opskrbe.

U mnogim ruskim jedinicama također vlada loša motivacija i depresivno raspoloženje koje je u oštrom kontrastu s motiviranim ukrajinskim snagama.

Za razliku od ukrajinske vojske, koja se oslanja na obavještajne podatke od SAD-a i NATO saveznika da bi odabrala i napadala mete, ruska vojska suočava se s vrlo lošim informacijama.

Kada ruska obavještajna služba primijeti ukrajinsku metu, vojska mora proći dugi proces dobivanja dozvole za napad, koji često traje toliko dugo da meta u međuvremenu nestane.

Ruski ratni dopisnici pogotovo su prigovarali zbog nedostatka dronova i naglasili da dronovi iz Irana ne koriste maksimalno zbog lošeg odabira meta.

Kremlj poziva još vojnika i anektira teritorij

Putin je na ukrajinsku protuofenzivu odgovorio naredbom za djelomičn mobilizaciju kojom se želi dovesti još 300.000 rezervista da bi se tako pojačale trupe na fronti u Ukrajini dugačkoj 1.000 kilometara.

Na početku invazije, Ukrajina je proglasila masovnu mobilizaciju, a cilj joj je bio osnovati vojsku od milijun vojnika. Rusija je do tog trena pokušala dobiti rat sa sve manjim kontingentom dobrovoljaca. SAD je procijenio da je Rusija napala Ukrajinu s oko 200.000 vojnika, a neke procjene sa Zapada kažu da je dosad čak do 80.000 ruskih vojnika ubijeno, zarobljeno ili ozlijeđeno.

I dok su radikalniji krugovi u Moskvi dočekali jedva dočekali mobilizaciju, stotine tisuća muškaraca u Rusiji pobjegli su preko granice da bi izbjegli regrutaciju, a prosvjedi su izbili diljem zemlje. Sve to predstavlja dodatne izazove za Kremlj.

Svježi regruti objavili su slike na kojima se vidi da su prisiljeni spavati na podu, a ponekad i na otvorenom. Neki su izjavili da im je dano zahrđalo oružje i rečeno im je da si sami kupe medicinsku i drugu osnovnu opremu. U prešutnom priznanju problema s opskrbom, Putin je otpustio zamjenika ministra obrane zaduženog za vojnu logistiku.

Mobilizacija ne nudi brzo rješenje ruskih vojnih problema. Bit će potrebni mjeseci da se novi regruti obuče i smjeste u jedinice spremne za borbu.

Putin je sam podigao uloge aneksijom okupiranih regija u Ukrajini. Također je izrazio spremnost da će upotrijebiti “sva sredstva na raspolaganju” da zaštiti te regije, u nimalo suptilnoj referenci na ruski nuklearni arsenal.

Razdori na vrhu

Dosad neviđeni znak unutarnjih sukoba na samom vrhu vlade bile su oštre kritike regionalnog vođe Čečenije, Ramzana Kadirova, upućene vojnom vrhu. Kadirov ih je optužio za nesposobnost i nepotizam.

Generala pukovnika Aleksandra Lapina okrivio je za neuspjehe u opskrbi trupa na bojišnici što je i dovelo do njihovog povlačenja iz Limana. Izjavio je da general zasužuje da mu se oduzme čin i pošalje ga se na frontu kao običnog vojnika “kako bi isprao sramotu vlastitom krvlju.”

Kadirov je također direktno optužio najvišeg ruskog vojnog dužnosnika, generala Valerija Gerasimova, za zataškavanje Lapinovih grešaka – taj napad pokrenuo je glasine da je čečenski vođa možda sklopio savez sa drugim ekstremnijim članovima ruske elite protiv vojnog vodstva.

Kadirov je pozvao Kremlj da razmisli o upotrebi nuklearnog oružja niske eksplozivne moći protiv Ukrajine da bi tako promijenio tijek rata. Ta ideja sve je popularnija među ekstremnijim strujama u Kremlju.

Da bi pokazao kontinuiranu potporu Kadirovu, Putin ga je za rođendan promovirao u generala pukovnika, što će sigurno naljutiti vojno vodstvo. I dok je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavu Kadirova opisao kao “pretjerano emocionalnu,” također je vrlo jasno pohvalio ulogu čečenskog vođe u dosadašnjim borbama, kao i hrabrost njegovih trupa.

Još jedan znak nezadovoljstva na vrhu stigao je kada se Jevgenij Prigožin, milijunaš poznat pod nadimkom “Putinov chef” iskalio na guvernera Sankt Petersburga, optuživši ga da ne pružanje pomoći Prigožinovoj privatnoj kompaniji za osiguranje, Wagner, gotovo znači podršku Ukrajini.

Neki drugi članovi ruske elite ponudii su brzu podršku Kadirovu i Prigožinu, koji su se pretvorili u predstavnike ekstremnih krugova u Moskvi.

Umirovljeni general pukovnik Andrej Gurulev, prominentni član donjeg doma ruskog parlamenta, čvrsto je podržao čečenskog vođu, kazavši da je ruski poraz u Limanu ukorijenjen u želji vojnog zapovjedništva da Putinu donosi samo dobre vijesti.

“Problem je u potpunim lažima i pozitivnim izvještajima od vrha do dna,” rekao je Gurulev.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare