Analiza: Zašto je Kina zabrinuta zbog mogućeg povratka Trumpa?

Svijet 12. ožu 202407:11 0 komentara
CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Sve je izbjesnije da će se bivši predsjednik Donald Trump natjecati protiv aktulanog predsjednika Joea Bidena u studenom, a tko god da pobijedi, vrlo je izgledno da će nastaviti s oštrom politikom prema Kini.

Jedna od vodećih strategija koja se promiče u Pekingu jest kako transformirati zemlju u moćnu elektranu visoke tehnologije, a time se Kina želi čim prije zaštititi od tehnoloških ograničenja koja nameće Bidenova administracija, kao i od narušenih odnosa između Kine i SAD-a, piše CNN u novoj analizi u kojoj objašnjava zašto je Kina zabrinuta zbog mogućeg povratka Trumpa.

Promatrači elitne kineske politike smatraju da se u Kini iza zatvorenih vrata vjerojatno uvelike raspravlja o američkim izborima, a posebno o mogućem povratku Trumpa koji se smatra daleko nepredvidljivijim od Bidena.

REUTERS/Evelyn Hockstein/File Photo

Što bi Trump mogao učiniti ako pobijedi?

Bivši čelnik preoblikovao je odnose između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava ogromnim trgovinskim carinama dok je bio na dužnosti prije četiri godine. Sada prijeti, bude li ponovno izabran, da će ih podići na razinu za koju stručnjaci kažu da bi mogla izazvati šok koji bi pogodio kinesko gospodarstvo u delikatnom trenutku.

Osim toga, povratkom Trumpa na dužnost mogla bi se preokrenuti trenutna geopolitička ravnoteža, zbog koje su se Amerika i njezini saveznici sve više ujedinili protiv Rusije i Kine.

Trump se vodi krilaticom “SAD na prvom mjestu” i bude li vodio takvu politiku, to bi moglo smanjiti pritisak na Kinu i predstavljati značajnu priliku za globalne ambicije Pekinga.

Brian Wong, suradnik Centra za suvremenu Kinu i svijet Sveučilišta u Hong Kongu, smatra da se dužnosnici koji su dio ureda za vanjske poslove vladajuće Komunističke partije već pripremaju za Trumpov povratak i da analiziraju kakve bi to rizike predstavljalo za Peking.

Stručnjaci kažu da će kineski kreatori politike razmotriti kako bi svaka administracija utjecala na temeljni cilj Kine da preuzme kontrolu nad Tajvanom, njezinu težnju za širenjem svoje globalne moći i utjecaja i njezine napore da stabilizira i ojača svoje već oštećeno gospodarstvo.

“Prioriteti su da Kina ostane sigurna kad je u pitanju vojno uplitanje te da je i financijski i ekonomski sigurna”, ističe Wong.

Trumpov učinak

U prošlom mandatu prvotno se činilo da Xi Jinping i Trump jačaju veze, no već u roku godinu dana bivši američki predsjednik povećao je carine, to je izazvalo eskalaciju trgovinskog rata. Dodatni su problem izazvale i sporne situacije s kineskim telekomunikacijskim divom Huaweijem, kao i kinesko postupanje u vezi pandemije covida-19.

Osvoji li još jedan mandat i odluči li ponovno povećati carinu na kineski uvoz, utjecaj na Kinu bio bi vrlo ozbiljan, pojašnjava Bala Ramasamy, profesor ekonomije u Šangaju. “Nitko ne može reći što će Trump učiniti i to je problem.”

REUTERS/Tingshu Wang

Treba dodati da bi se to sve moglo dogoditi u prilično nezgodnom trenutku za Kinu jer je njeno gospodarstvo u problemima i suočava se već sada sa slabom potražnjom potrošača i padom cijena usred niza drugih problema – od visoke nezaposlenosti mladih do pošasti u sektoru nekretnina.

“Kina mora biti uplašena ako se Trump vrati”, rekao je vanjskopolitički analitičar Shen Dingli sa sjedištem u Šangaju, koji dodaje da bi se Kina u takvoj situaciji mogla suočiti s još više društvenih izazova.

Je li Biden bolja opcija za Kinu?

Stručnjaci kažu da kineski poslovni i službeni sektor vjerojatno već razmatraju planove za nepredviđene situacije. Više kineskih tvrtki moglo bi otvoriti trgovine u jugoistočnoj Aziji i Latinskoj Americi, a kineski čelnici vjerojatno bi nastojali njegovati dublje odnose s drugim tržištima, poput onog europskog.

No, sve ove prijetnje ne znači da bi kineski čelnici pozdravili pobjedu Bidena. Unatoč zajedničkom razgovoru Bidena i Xija u studenom, što je međunarodna zajednica pozdravila, Biden je izazvao žestoko razočaranje među vanjskopolitičkom zajednicom u Kini nakon što je došao na dužnost, kažu promatrači, jer je uglavnom zadržao carine iz Trumpove ere. Ne treba zanemariti ni politike i mjere koje je njegova administracija provodila na tehnološkom polju.

U međuvremenu, Bidenovo pažljivo njegovanje američkih saveza diljem Azije učinilo je Peking da bude oprezniji.

“Biden koristi strategiju saveza da izolira Kinu daleko učinkovitije od Trumpa, i dok Biden vjerojatno ne bi povećao carine Kini, njegove bi politike mogle rezultirati time da se smanje kineske sposobnosti da proizvodi visokotehnološke proizvode”, rekao je Shen, dodajući da se Kina vjerojatno ne želi kladiti na njegovu pobjedu.

Trump je prošlog mjeseca izazvao šok u europskim prijestolnicama kada je rekao da bi branio NATO saveznike koji nisu potrošili dovoljno na obranu.

REUTERS/Alyssa Pointer

Bivši predsjednik također se pokazao voljnim pokrenuti trgovinske mjere protiv Europe, što bi zasigurno pogoršalo odnose s tim blokom koji ga već gleda sumnjičavo zbog poštovanja koje gaji prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

To bi moglo otvoriti potencijalno veliku priliku za Xija, čije su bliske veze s Putinom i odbijanje da osudi njegovu invaziju narušili odnos Kine s Europom i unazadili njezin dugogodišnji pokušaj da zabije klin između Europe i SAD-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!