Četiri stvari koje smo naučili sa sastanka Bidena i Xija

Svijet 16. stu 202309:29 0 komentara
LI XUEREN / XINHUA / Xinhua via AFP

Dok su dužnosnici nastojali zadržati niska očekivanja prije sastanka američkog predsjednika Joea Bidena i kineskog predsjednika Xi Jinpinga u srijedu, susret je rezultirao dogovorima o nekoliko ključnih pitanja.

“Vjerujem da su ovo neke od najkonstruktivnijih i najproduktivnijih rasprava koje smo imali”, rekao je američki predsjednik Joe Biden nakon sastanka. “Postigli smo važan napredak.”

Kineski predsjednik Xi Jinping ranije je priznao da američko-kineski odnosi “nikada nisu išli glatko”.

Ali je dodao da za dvije supersile “okretanje leđa jedna drugoj nije opcija”.

Ove četiri stvari smo naučili iz njihovih državničkih razgovora u Kaliforniji, piše BBC.

1. Postoji zajedničko mišljenje o klimatskim promjenama

Dvije zemlje, koje su najveći svjetski emiteri ugljika, dogovorile su daljnje mjere za rješavanje klimatskih promjena, ali nisu se obvezale da će ukinuti upotrebu fosilnih goriva.

Obećali su da će surađivati ​​kako bi usporili emisije metana – posebno snažnog stakleničkog plina – i podržati globalne napore da se utrostruči obnovljiva energija do 2030.

Stručnjaci su BBC-ju rekli da su ovo značajni događaji uoči velike konferencije o klimatskim promjenama, COP28, u Dubaiju kasnije ovog mjeseca.

“To su mali, ali važni koraci u pogledu klimatskih promjena”, rekla je Bernice Lee, stručnjakinja za Kinu i suradnica Chatham Housea, britanskog trusta mozgova.

David Waskow iz Svjetskog instituta za resurse nazvao je sporazum o metanu “velikim korakom prema naprijed”.

“Kina je najveći svjetski emiter metana i ozbiljne mjere za suzbijanje ovog plina ključne su za usporavanje globalnog zagrijavanja u kratkom roku”, rekao je Waskov.

2. Dogovorili su se uhvatiti u koštac s trgovinom fentanilom

Dvije su strane rekle da će surađivati ​​u borbi protiv trgovine drogom, a Kina je pristala obračunati se s kemijskim kompanijama kako bi zaustavila val ilegalne droge fentanil u SAD-u koja je pridonijela porastu smrti od predoziranja.

Snažni sintetski opioid odigrao je ulogu u oko 75 000 smrti u SAD-u prošle godine.

Kineske proizvodne tvrtke izvor su ne samo same droge već i kemikalija prekursora koje se mogu kombinirati da bi se napravila.

Wanda Felbab-Brown, stručnjakinja za međunarodni organizirani kriminal na Institutu Brookings, rekla je da je sporazum “diplomatska i politička izjava”, ali je njegov stvarni učinak još uvijek pod upitnikom.

Rekla je kako vjeruje da će Kina vjerojatno nastaviti koristiti suradnju u borbi protiv narkotika kao “monet za pregovaranje” i “instrument provođenja šire diplomacije”.

Kina je ograničila izravne isporuke u SAD, što znači da se velik dio ilegalne trgovine prebacio na rute kroz Meksiko. Američki dužnosnici kažu da Kina nije učinila dovoljno da zaustavi trgovinu ljudima, dok Kina uzvraća da je zbog epidemije opioida u SAD-u isključivo kriva Amerika.

3. Nakon napetog razdoblja, vojna komunikacija će se nastaviti

Dvije su se zemlje također složile obnoviti komunikaciju između američke i kineske vojske – korak koji je bio visoko na popisu želja Amerikanaca.

Vojne veze prekinula je Kina prošle godine nakon što je tadašnja predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi posjetila Tajvan.

Odnosi su se dodatno pogoršali nakon što je navodno kineski špijunski balon plutao kontinentalnim dijelom SAD-a ranije ove godine prije nego što je oboren iznad Atlantskog oceana.

“Tijekom Hladnog rata, Sjedinjene Države i Sovjetski Savez uvijek su održavali komunikaciju između vojske kako bi izbjegli bilo kakvu nesreću ili pogrešno tumačenje namjere koje bi moglo uzrokovati rat između nuklearnih sila”, rekao je Mick Mulroy, bivši zamjenik pomoćnika američkog tajnika. “To sada također treba biti slučaj između Kine i SAD-a.”

Dopisnik BBC-ja za Sjevernu Ameriku John Sudworth koji je cijelo desetljeće izvještavao iz Kine – ističe da je već bilo znakova otopljenja prije sastanka u srijedu.

Prošlog su se tjedna, primjerice, po prvi put u godinama, dvije strane sastale u Washingtonu kako bi razgovarale o svojim nuklearnim arsenalima.

Dvojica predsjednika također su u srijedu imali značajne razgovore o Tajvanu. Xi je rekao svom američkom kolegi da bi trebao “prestati naoružavati Tajvan” i da je ponovno ujedinjenje Kine s otokom “nezaustavljivo”, prema kineskom ministarstvu vanjskih poslova.

Visoki američki dužnosnik rekao je novinarima da se američki pristup tom pitanju neće promijeniti.

4. Razgovori će se nastaviti

Iako je bilo nekoliko konkretnih točaka dogovora, sama činjenica da je došlo do sastanka – i da su se Biden i Xi rukovali – pozitivan je znak, kako kaže urednica BBC-ja za Sjevernu Ameriku Sarah Smith.

Imati dva najmoćnija predsjednika na svijetu koji razgovaraju jedan s drugim diplomatsko je postignuće samo po sebi. Ako se mogu dogovoriti da ostanu u kontaktu, onda bi se samo to moglo smatrati uspjehom.

Na početku sastanka Biden je rekao Xiju: “Cijenim naš razgovor jer mislim da je najvažnije da se vi i ja jasno razumijemo, vođa do vođe, bez zabluda ili pogrešne komunikacije.”

Kineski vođa se složio. “Sukobi imaju nepodnošljive posljedice za obje strane”, rekao je.

Dvije su zemlje još uvijek udaljene po mnogim pitanjima. Iako je dogovor o mirnom razmimoilaženju početak, neki promatrači upozoravaju na pretjerano optimistična predviđanja.

“U posljednja četiri mjeseca došlo je do doista izvanrednog poboljšanja u komunikaciji između Washingtona i Pekinga”, rekao je Dimitar Gueorguiev, direktor kineskih studija na Sveučilištu Syracuse.

“Veliki dio toga bio je izravno povezan s ovim sastankom Apeca, međutim… ne bismo trebali pretpostaviti da se pozitivni zamah može ili hoće održati”, rekao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!