Složeni kalendari i dugotrajne provjere sukoba interesa za kandidate za povjerenike raspršili su nade za lansiranje u studenom. Čini se zastupnike ne požuruje ni rat u Ukrajini, kao ni približavanje američkih izbora tog istog mjeseca.
Od birokracije se ne može pobjeći, čak ni kada pokušavate sastaviti Europsku komisiju.
Složeni kalendari i podrobne provjere kojima se pokušava spriječiti eventualan sukob interesa kandidata za povjerenike EK, odužili su procese. Previđen početak redovnih sastajanja EK-a tako će se gotovo sigurno pomaknuti s početka studenog.
Sada će datum početka rada nove Komisije vjerojatno biti odgođen do početka prosinca, izjavilo je za POLITICO osam zastupnika EU-a, parlamentarnih dužnosnika i europskih diplomata.
Komplicirano unutarnje funkcioniranje rasporeda Europskog parlamenta prodrmalo je briselske birokrate koji su se vraćali s ljetnih praznika, a koje je dočekala vijest o mogućem početku sljedećeg saziva tek oko Božića.
Što je, znači, na čekanju?
Čini se da se Europskom parlamentu ne žuri potvrditi sljedeću skupinu europskih povjerenika ili ih potaknuti da počnu raditi na ključnim resorima kao što su tržišno natjecanje i ekonomija, obrana i trgovina, dok ruski rat u Ukrajini i približavanje američkih izbora (u studenom) hitno zahtijevaju nastavak rada izvršne vlasti EU-a.
Prvotni raspored saslušanja koji se očekuje krajem rujna bio je “pretjerano optimističan”, rekao je jedan visoki dužnosnik parlamenta. Istaknuo je da su kašnjenja dijelom uzrokovana kompliciranim kalendarom putovanja Parlamenta (zastupnici u Europskom parlamentu trebali bi ići u Strasbourg zadnji tjedan rujna i dva tjedna listopada).
Saslušanja se obično održavaju u Bruxellesu i njihovo preseljenje u Strasbourg bila bi logistička noćna mora, istaknuo je visoki dužnosnik.
“Nema žurbe”, dodao je dužnosnik, tvrdeći da će i Sabor i kandidati imati koristi od produžetaka. “Nominirani žele što više dana za pripremu.”
Pritisak manjka žena
Vjerojatno odgađanje još je jedna prepreka za predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, koja se bori da postigne svoj cilj rodno uravnotežene institucije. Do sada je samo 9 nominiranih žena i mnoge se prijestolnice EU opiru pritisku da svoje muške nominirane kandidate zamijene ženskim. Ranije ovog tjedna, primjerice, slovenska je vlada javno ponovila da će Tomaž Vesel ostati izbor Ljubljane.
Eric Mamer, glavni glasnogovornik Europske komisije, rekao je da je “na Europskom parlamentu da odredi raspored saslušanja”.
Nakon izbora za Europski parlament početkom lipnja, Bruxelles se nadao da će nova Komisija početi s radom što je prije moguće.
Uspostavljanje nove Komisije uvijek je pravodoban i težak proces, budući da različite europske prijestolnice moraju poslati svoje kandidate von der Leyen, koja sada kandidatima dijeli resore. Ipak, nada je bila da će nova Komisija biti uspostavljena 1. studenog, neposredno prije izbora u SAD-u.
Zastupnici EP-a ispituju povjerenike EK-a
Ali taj tajming sada se čini gotovo nemogućim budući da se svaki povjerenik, osim von der Leyen, treba suočiti s višesatnim ispitivanjem od strane zastupnika u Europskom parlamentu, a ta saslušanja vjerojatno neće započeti do sredine listopada. Parlament se isprva nadao održati saslušanja krajem rujna.
To znači da se konačno glasovanje o potvrđivanju cijele Komisije neće održati prije plenarne sjednice Parlamenta u zadnjem tjednu studenoga, čime se datum početka pomiče za prosinac – u najboljem slučaju.
I to bez uzimanja u obzir Europskog parlamenta koji je odbacio jednog ili više povjerenika. Ako kandidat (ili kandidati) budu odbijeni, dotična država mora poslati alternativu.
Sljedeći korak je predstavljanje von der Leyen svog novog tima i njihovih portfelja vodstvu Parlamenta, što je zakazano za 11. rujna. Tek tada će Europski parlament odabrati datume za saslušanja.
Delphine Collard, zamjenica glasnogovornika Europskog parlamenta, rekla je da je “Parlament spreman započeti proces saslušanja čim predsjednica von der Leyen predstavi predloženu strukturu i portfelje”.
Taj proces je kompliciran. Nakon što se potvrdi popis povjerenika, parlamentarni odbor za pravna pitanja (poznat kao JURI) mora provjeriti njihove financijske izjave, tražeći potencijalne sukobe interesa. Ako se otkrije potencijalni problem, kandidat se može pozvati na posebno saslušanje, a članovi povjerenstva mogu odbiti imenovanje.
“S obzirom na to da je ovo zadatak nadzora, s obzirom na sukob interesa, s obzirom na to da će nas građani pozivati na odgovornost ako budemo aljkavi, onda ima smisla da dobijemo dovoljno vremena”, rekao je René Repasi, voditelj izaslanstva njemačkih socijalista. i član Povjerenstva za pravne poslove.
“Stari raspored o kojem se raspravljalo činio mi se preambicioznim s rizikom da bi prva faza [provjera sukoba interesa] bila previše površna”, dodao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!