Predsjednik gruzijskog parlamenta objavio je da je u ponedjeljak potpisao zakon koja je izazvala višetjedne prosvjede prilikom kojih je najmanje 20 osoba privedeno. Građani i oporba upozoravaju da će "autokratski" zakon ograničiti slobodu medija i ugroziti šanse zemlje da se pridruži Europskoj uniji.
Prosvjednici su u nedjelju organizirali koncert kojim su htjeli skupiti novac potreban za plaćanje jamčevina privedenih prosvjednika.
Predsjednik Sabora Shalva Papuashvili djelovao je nakon što je zakonodavno tijelo, pod kontrolom vladajuće stranke Gruzijski san, odbacilo pokušaj veta predsjednice Salome Zourabichvili na zakon.
Odobreni od strane zakonodavaca prošlog mjeseca, mjera zahtijeva od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih grupa da se registriraju kao “promoviraju interese strane sile” ako primaju više od 20% svog financiranja iz inozemstva.
O čemu se radi u prijedlogu zakona o stranim agentima Gruzije?
Zourabichvili, koji se sve više sukobljava s vladajućom strankom, protivio se prijedlogu zakona, optužujući stranku Gruzijski san da ugrožava budućnost Gruzije i “koči put ka punopravnom članstvu slobodnog i demokratskog svijeta”.
Vlada tvrdi da je zakon potreban kako bi zaustavila ono što smatra “štetnim stranim akterima” koji pokušavaju “destabilizirati” južnokavkasku naciju od 3,7 milijuna stanovnika. Mnogi novinari i aktivisti kažu da je njihov pravi cilj stigmatizirati ih i ograničiti raspravu uoči parlamentarnih izbora zakazanih za listopad, prenosi CBS News.
Protivnici su ga osudili kao “ruski zakon” jer nalikuje mjerama koje je Kremlj progurao kako bi slomio neovisne medije, neprofitne organizacije i aktiviste. Kažu da je tu mjeru možda potaknula Moskva kako bi osujetila šanse Gruzije za daljnjom integracijom sa Zapadom.
Prošle godine Zourabichvili je za CBS-ovu emisiju 60 Minutes rekla da Rusija vodi “hibridni rat” protiv Gruzije, koristeći online i televizijske kampanje dezinformiranja.
Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio potpunu invaziju svoje zemlje na Ukrajinu u veljači 2022., rekao je da to čini kako bi, između ostalog, zaštitio Ruse koji tamo žive. Zourabichvili je rekla kako se boji da bi mogao pokrenuti sličnu kampanju u Gruziji, koja je postala dom za 100.000 Rusa od početka rata u Ukrajini.
“Vrlo je uznemirujuće kada u vlastitoj zemlji imate ljude koji govore jezikom neprijatelja i koji vjeruju da su kod kuće”.
Predsjednica Zourabichvili nema izvršnu vlast u Gruziji. To pripada premijeru Kobakhidzeu, koji je u ponedjeljak odbacio kritike novog zakona kao “nepotrebne emocije koje imaju samo umjetnu osnovu”.
Sada je zakon već stupio na snagu i svi se moramo ponašati pragmatično, hladnokrvno i ostaviti po strani nepotrebne emocije”, rekao je.
Nakon potpisivanja zakona, Papuashvili je ponovno potvrdio da je njegova glavna svrha “pojačati otpor političkih, ekonomskih i društvenih sustava Gruzije prema vanjskom uplitanju”.
“Ako nevladine organizacije i masovni mediji žele sudjelovati u procesu donošenja odluka i utjecati na život gruzijskog naroda uz financiranje stranih vlada, moraju ispuniti minimalni standard transparentnosti – javnost mora znati tko stoji iza svakog aktera”, rekao je Papuashvili.
Gruzijska Zaklada za civilno društvo, nevladina skupina, priopćila je u četvrtak da se priprema osporiti zakon na gruzijskom ustavnom sudu.
Ogranak Europske unije za vanjsku politiku rekao je da usvajanje zakona “negativno utječe na napredak Gruzije na putu ka EU”.
EU je Gruziji ponudio status kandidata u prosincu, jasno dajući do znanja da Tbilisi mora provesti ključne političke preporuke kako bi napredovao u svojim nastojanjima za članstvo.
Nakon usvajanja zakona prošlog mjeseca, američki državni tajnik Antony Blinken najavio je da će putne sankcije biti nametnute dužnosnicima “koji su odgovorni ili suučesnici u potkopavanju demokracije u Gruziji”. Izrazio je nadu da će gruzijska vlada promijeniti smjer i “poduzeti korake za napredovanje prema demokratskim i euroatlantskim težnjama svoje nacije”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!