Hrana, stanarina, energenti – cijene posvuda rastu. Inflacija najteže pogađa siromašnije slojeve društva. Kako se s tim nose stanovnici na jugu i istoku Europe?
Poljska
U lipnju 2022. je stopa inflacije u Poljskoj iznosila 15,5 posto. To je najveća stopa u posljednjih 25 godina.
Jan Smigielski je vlasnik jednog bara u Varšavi, u koji rado navraćaju studenti i turisti. “Inflacija je poput velikog praska”, kaže ovaj 28-godišnjak. “Najprije nas je punom silinom pregazila pandemija koronavirusa, a sad i visoka inflacija!”, rekao je za Deutsche Welle.
Zabrinut je oko svog lokala, ne zna hoće li opstati. “U roku od godinu dana morali smo povećati cijene za deset do dvadeset posto”, rekao je.
I umirovljenici osjećaju posljedice rekordne inflacije. Umirovljenicima Barbari i Czeslawu Geszczak prosječna poljska mirovina više nije dovoljna, a osjećaju se i prevarenima.
Nedavno su, kako im je vlada i preporučila, obnovili sustav grijanja i prešli su s ugljena na plin. No parlament u Varšavi je sad usvojio mjeru kojom se s 3.000 zlota pomaže onim građanima koji se griju na ugljen. Vlasnici plinskih pumpi su ostali praznih ruku, a troškovi energije za njih su znatno porasli.
Bugarska
Cijene su porasle i u Bugarskoj. Kako je objavio Nacionalni statistički institut (NSI), u lipnju ove godine je inflacija iznosila 17 posto. To je najviše u posljednje 24 godine. Pogođene su prvenstveno živežne namirnice: brašno, šećer, biljno ulje.
U restoranima i hotelima na bugarskoj obali Crnog mora su cijene također znatno porasle, što je rezultiralo padom broj gostiju.
“U dućanima su cijene porasle za trećinu”, kaže 50-godišnja Galya koja se bavi prodajom voća i povrća u jednom omiljenom ljetovalištu na sjevernoj crnomorskoj obali. Kaže da nju inflaciju još ne pogađa. “Kod mene su cijene nepromijenjen od prošlog ljeta. Moji dobavljači ne traže više za isporučenu robu”.
Ekonomski stručnjak i bivši parlamentarni zastupnik Georgi Ganev je uvjeren da će inflacijski mjehur uskoro puknuti. Trenutno se, kaže on, troši višak novca i uskoro će, predviđa, trgovci biti prisiljeni snižavati cijene.
Grčka
Po prvi put u posljednjih 28 godina stopa inflacije u Grčkoj je dvoznamenkasta. U srpnju je iznosila 11,6 posto. Noćna mora za Grke, koji u prosjeku zarađuju 926 eura neto mjesečno, posebno je kupovina hrane, troškovi električne energije i gorivo.
“Kako bi štedjeli gorivo, mnogi taksisti usred ljeta ne koriste klima uređaje”, priča taksist Napoleon i podsjeća da je cijena za litru benzina u prvom tjednu kolovoza iznosila 2,1 euro.
Vozačima koji su u cijeloj protekloj godini zaradili manje od 30.000 eura, vlada je u dva navrata isplatila naknade za benzin. “Dobio sam 200 eura i bilo mi je drago. Svejedno svaki dan moram raditi i po 12,13 sati, no to svejedno nije dovoljno za kupovinu u supermarket”, kaže Napoleon.
Problemi su i u poljoprivredi. U usporedbi s istim mjesecom prošle godine, cijene živežnih namirnica u Grčkoj su u srpnju 2022. porasle za 13 posto. Poljoprivrednik Nikos kaže da su cijene gnojiva, pesticida i nafte su porasle za 30 posto.
Rumunjska
U Rumunjskoj je inflacija u lipnju ove godine iznosila 15 posto. Cijene su najviše porasle u energetskom sektoru. Do 1. siječnja 2021. svih oko šest milijuna privatnih kućanstava plaćalo je istu cijenu, koju je država ispregovarala s energetskim kompanijama, ali onda je tržište liberalizirano.
Sad postoji oko sto ponuđača energije, ali ta konkurencija nije rezultirala padom cijena. Upravo suprotno, cijene su između kolovoza 2020. i kolovoza 2021. porasle za 25 posto. A zbog rata u Ukrajini i sankcija protiv Rusije cijene nastavljaju rasti i u ovoj godini.
To posebno pogađa umirovljenike, koji više ne mogu preživjeti od svojih skromnih prihoda. Umirovljenik Daniel B. prije godinu dana svoju je peć na drva zamijenio modernim električnim grijanjem. Od tada je cijena struje učetverostručena.
Ne može, kako kaže, shvatiti kako je moguće da jedna zemlja s vlastitim energetskim resursima može imati takve cijene struje, koje su među najvišima u Europi.
Rumunjska raspolaže zalihama plina i jedna je od onih članica EU-a koje su najmanje ovisne o uvozu energije. I svejedno su rumunjske cijene struje i plina među najvišima u Europi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.