Američki think-tank ISW u procjeni objavljenoj u srijedu navodi kako se u ruskim insajderskim izvještajima sugerira kako su se snage Wagnera počele povlačiti iz Bjelorusije i vraćati natrag u Rusiju.
Dogovor između ruskog predsjednika Vladimira Putina i osnivača plaćeničkog odreda Wagner Jevgenija Prigožina možda je propao, piše Institut za proučavanje rata (ISW).
Usred ruskog rata u Ukrajini, Prigožin je svoje plaćeničke trupe krajem lipnja odveo na marš prema Moskvi, pokrenuvši kratkotrajnu oružanu pobunu protiv ruske vojske. Pobuna je završila nakon samo jednog dana, a pregovore o primirju navodno je vodio bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko. U sklopu dogovora, snage Wagnera bile su prisiljene prijeći u Bjelorusiju, prenosi Newsweek.
Američki think-tank ISW u procjeni objavljenoj u srijedu navodi kako se u ruskim insajderskim izvještajima sugerira kako su se snage Wagnera počele povlačiti iz Bjelorusije i vraćati natrag u Rusiju. Čini se da i Prigožinovo izbjeglištvo nije bilo dugog vijeka – čelnik odreda fotografiran je na skupu Rusije i zemalja Afrike u Sankt Petersburgu krajem srpnja.
“Spekulacije o povlačenju odreda Wagner iz Bjelorusije sugeriraju da su propali neki dijelovi dogovora između Putina i Prigožina sklopljenog nakon oružane pobune Wangera 24. lipnja,” stoji u izvješću ISW-a. “Vjerojatni kolaps sporazuma između Wagnera, Putina i Lukašenka sugerira da Putin nije do kraja riješio probleme koje predstavljaju Prigožin i Wagner nakon pobune.”
Nejasno je je li potencijalni izlaz Wagnera iz Bjelorusije povezan s pokušajima odreda da iskoristi nemire u Africi, posebno vojni puč u Nigeru do kojeg je došlo 27. srpnja.
ISW također navodi kako je Putin “vjerojatno još uvijek zabrinut zbog prijetnje koju Prigožin predstavlja njegovim dugoročnim ciljevima”, ali i da se ruski predsjednik “nastavlja fokusirati na konačno izoliranje Prigožina od Wagnera.”
Teorija think-tanka je da je Putin možda otvorio put za povratak Wagnera u Rusiju “kako bi mogao olakšati njegovo podvođenje pod autoritet ruskog ministarstva obrane ili čak u potpunosti ukinuti organizaciju.”
Mark N. Katz, profesor politike i vlasti na sveučilištu George Mason, za Newsweek je prošlog mjeseca izjavio kako je Prigožinovo pojavljivanje na summitu u Sankt Petersburgu možda bio Putinov pokušaj da promijeni narativ oko Wagnerovog pokušaja pobune protiv Moskve.
“To je možda bio dio šire priče koju Moskva, vjerujem, pokušava kreirati: Pobuna Wagnera nije bio udar na Putina, Zapad je preuveličao događaje, a Putin i Prigožin zapravo surađuju,” rekao je tada Katz.
Britansko ministarstvo obrane u obavještajnom izvješću ovog tjedna navodi da je Putin nakon neuspješne pobune Wagnera počeo “teškim naoružanjem” opremati svoju osobnu stražu, poznatu pod nazivom Rosgvardia.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!