Kupljena vozna karta ne znači automatski da je odmah važeća. To je nedavno doživio putnik u vlaku Deutsche Bahna.
Ponekad bude gužva na peronu, ponekad na željeni vlak stignete tek u zadnjoj sekundi. Moguće čak i bez valjane karte. No, to i nije baš problem u doba pametnih telefona: s odgovarajućom aplikacijom, kao što je DB Navigator, karta se može brzo kupiti, piše Fenix.
Jedan putnik koji je zbog nepoznavanja ovog pravila doživio neugodno iskustvo podijio ga je na Redditu, a zatim su o tome izvijestili i mediji. Muškarac je kupio kartu putem aplikacije i ušao u vlak. Zatim je kontrolorka od njega zatražila kartu na uvid, a kad ju je pokazao, ona mu je rekla da karta nije valjana, mjerač vremena koji se nalazi u blizini QR koda pokazao je da će to biti tek za pet sekundi. Zbog toga je morao platiti dodatnih 60 eura.
“Nije imalo smisla o tome raspravljati”, zaključuje putnik. “Čak i kad su ljudi pored mene stali u moju obranu.”
“U skladu s tarifnim odredbama i kao i s papirnatim kartama, karta za mobilni telefon mora se kupiti prije ukrcaja ili prije prelaska barijere na peronu”, stoji na primjer u često postavljanim pitanjima na stranici minhenske gradske željeznice.
Međutim, u međumjesnom prijevozu postupa se drugačije nego u lokalnom prijevozu. “Rezervirajte svoju međugradsku kartu do 10 minuta (čak i ako vlak kasni) prije polaska”, upozorava bahn.de.
U svakom slučaju, vrijedi dobro pogledati važeće uvjete prijevoza pod kojima kupujete kartu. Na taj način se mogu izbjeći neugodna iznenađenja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare