Amerikanci na međuizborima biraju puni saziv Zastupničkog doma i malo više od trećine saziva Senata. Prema većini projekcija, republikancima će pripasti većina u Zastupničkom domu, a situacija oko Senata bit će neizvjesna do samog kraja.
Na izborima za Senat je ishod krajnje neizvjestan i demokrati se nadaju da bi ondje mogli opstati kao vladajući, za razliku od Zastupničkog doma koji će, zasigurno, izgubiti. U Senatu je sto zastupnika kojima mandat traje šest godina pa se svake dvije bira otprilike trećina njegova saziva.
TIJEK DOGAĐAJA
Biden: Dobar dan za demokraciju
Američki predsjednik Joe Biden je, komentirajući izbore na polovici svog mandata na kojima je njegova Demokratska stranka prošla bolje nego što se očekivalo, rekao da je izborni dan u utorak bio dobar za demokraciju, no da rezultati pokazuju da su Amerikanci i dalje frustrirani.
Više pročitajte OVDJE.
Vlasti: Nema dokaza o ugroženosti sustava glasanja
Agencija za kibernetičku sigurnost navodi kako nema nikakvih dokaza da je bilo koji sustav glasanja koji se koristi u 8800 jurisdikcija diljem SAD-a bio ugrožen, prenosi CNN.
"Nismo vidjeli nikakve dokaze da je bilo koji sustav glasanja izbrisao ili izgubio glasove, promijenio glasove ili da je na bilo koji način bio ugrožen", izjavila je šefica navedene agencije Jen Easterly.
Kurelić: Mislim da se dio demokrata užasava pomisli da se Biden opet kandidira
Profesor sa zagrebačkog fakulteta Političkih znanosti Zoran Kurelić u Newsnightu je komentirao američke izbore. Komentirajući pobjedu Rona DeSantisa u utrci za guvernera Floride, Zoran Kurelić je rekao:
"To je veliko pitanje što se tiče Floride i borbe protiv woke ideologije. U pobjedničkom je govoru rekao da je njegova pozicija uništenje woke ideologije. Zakon koji je država Florida donijela, a koji je u naslovu imao roditeljsku zaštitu obrazovanja, DeSantis je time htio osigurati da se ne mogu predavati rodni sadržaji djeci u vrtiću i do trećeg razreda osnovne škole. Na to je Disney reagirao kao korporacija, stali su na stranu LGBT agende. Okomio se na korporaciju koja donosi novce i dobio je veliku podršku stanovnika i radničke klase i dijela srednjeg sloja. Shvatio je da to treba biti dio njegovog imidža."
Više pročitajte OVDJE.
"Birači su poslali poruku Trumpu"
Američke izbore za Newsnight je iz New Yorka komentirao kolumnist Telegrama i politički analitičar Đivo Đurović.
"Glavni dojam izbora je da su birači poslali poruku Trumpu i trampizmu da je neprihvatljiv i da njegovi kandidati, njegove metode i njegova politička filozofija jednostavno nemaju prođu kod birača. Svi političari koji je Trump osobno odabrao, mahom su gotovo svi izgubili izbore.
Zapravo je prijetnja demokraciji koja je prijetila na ovim izborima na neki način odbijena. Birači su pokazali da im je stalo do demokracije i da ne prihvaćaju Trumpov način.
To je, čini mi se, najvažniji zaključak. Ovo je puno dublja poruka, prva takva nakon groznih događaja od 2021. i pokušaja državnog udara i Trumpovog pretvaranja republikanske stranke u stranku Donalda Trumpa", rekao je Đurović.
Profesor iz Arizone: Pretijesno je još uvijek da bismo predvidjeli rezultat
Izbore u SAD-u u Newsroomu komentirao je i Glen Goodman s Državnog sveučilišta Arizone.
"Katkad je teško objasniti izbore u Arizoni, ova odgoda s čekanjem i prebrojavanjem glasova je namjerna. U slučajevima ovakvih tijesnih utrka čeka se nekoliko dana. Prvi glasovi koji su prebrojani su oni koji su došli poštom. 50 posto glasova koji se broje predstavljaju te rane glasove, a sljedeća tranša su glasovi onih koji glasaju na biračkim mjestima. Potpuno je normalno da to toliko dugo traje. Zanimljivo je tko koristi koji tip glasanja. Kada smo u 90-ima krenuli s dopisnim glasovima, republikanci su glasali poštom, a demokrati su dolazili na birališta. Zatim se to preokrenulo. Pretijesno je još uvijek sve da bismo predvidjeli rezultat. Naprosto su izbori tako dizajnirani", rekao je Goodman.
Kaže da je Donald Trump u kampanji stavio veliki pritisak na sve kandidate koje je podupro da nastave tu veliku laž od izbora 2020. gdje se tvrdi da su oni lažni.
"Nacionalni rezultati pokazili su Trumpu da je oslabljen što se tiče ugleda u republikanskoj stranci", rekao je.
Što se tiče izbora općenito, Goodman kaže da će se sve svesti na sljedeće: "Republikanci će imati malu većinu u Zastupničkom domu. Ovo je najmanja pobjeda za opozicijsku stranku, povijesno gledajući. Republikanci koji su pod kontrolom Trumpa, ako demokrati osvoje Senat, a republikanci s malom razlikom Zastupnički dom, to će jako zakomplicirati narativ da je Trump na čelu stranke i mislim da će pragmatičnije krilo stranke pokušati dokučiti kako marginalizirati Trumpa na predizborima za dvije godine".
Žužul o američkim izborima: DeSantis izaziva kod ljudi sliku mladog Kennedyja
Bivši ministar vanjskih poslova i bivši veleposlanik u SAD-u, trenutno viši savjetnik za vanjsku politiku u američkoj odvjetničkoj tvrtki Miomir Žužul u Newsnightu je komentirao američke izbore. Po njegovom mišljenju tijesna bitka za Senat nije toliko neočekivana.
“Ne bih rekao da je toliko iznenađujuće, republikanci su pobijedili ako preuzmu Kongres. Dobiju li Senat, a to je neizvjesno, onda su pobjednici. Vidim nekoliko pozitivnih efekata ovih izbora – ne događaju se tako da provociraju kojekakve afere kao prošli; svi imaju oči uprte u to što će biti za dvije godine na predsjedničkim izborima – Amerika je predsjednički sustav, predsjednik zapravo u SAD-u ima vlast, Kongres ima kontrolne mehanizme. Ako ga preuzmu republikanci, Bidenu će biti teško. Dva kandidata o kojima se do prekjučer govorilo vjerojatno neće biti kandidati (Trump i Biden)”, rekao je Miomir Žužul.
Više pročitajte OVDJE.
Uredi u Georgiji već se pripremaju za drugi krug
Visoki izborni dužnosnik savezne države Georgije kaže da je ostalo još manje od 10.000 glasova koje treba prebrojati, što nije dovoljno da demokratski senator Raphael Warnock, koji je trenutno u prednosti pred republikanskim protukandidatom Herschelom Walkerom, osigura dovoljnu prednost za pobjedu u prvom krugu.
To znači da će ova tijesna utrka za Senat ići u drugi krug u prosincu.
Uredi u Georgiji već se pripremaju za drugi krug koji će biti održan 6. prosinca, a rano glasanje moglo bi započeti već 26. studenog ako tako odluče okruzi, rekao je dužnosnik Gabriel Sterling.
U Georgiji drugi krug borbe za Senat
Utrka za senatora u Georgiji između republikanca Herschela Walkera i demokratskog senatora Raphaela Warnocka ići će u drugi krug, prenosi MSNBC.
Breaking:
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) November 9, 2022
NBC News: Georgia U.S. Senate will go to run-off as none of the candidates has met the required threshold to win the race. Raphael Warnock (D) will advance to the run-off and Herschel Walker (R) will advance to the run-off. @MSNBC
Biden: Demokracija se ne događa slučajno
Američki predsjednik Joe Biden na Twitteru je zahvalio biračkim odborima i glasačima.
"Demokracija se ne događa slučajno. Moramo je braniti, jačati i obnavljati. Reći ću nešto više o tomu danas poslijepodne, ali ovim putem zahvaljujem radnicima na biralištima i službenicima koji su radili dugo u noć kako bi zaštitili naše pravo glasa. Hvala i milijunima koji su dali svoj glas", napisao je Biden na Twitteru.
Democracy doesn’t happen by accident. We have to defend, strengthen, and renew it.
— President Biden (@POTUS) November 9, 2022
I'll have more to say this afternoon, but thanks to the poll workers and officials that worked into the night to safeguard our sacred right to vote. And the millions who made their voices heard.
Glasači diljem SAD-a u utorak iskazali potporu zaštiti prava žena na pobačaj
Glasači diljem SAD-a u utorak su iskazali potporu pravu žena na pobačaj, pri čemu su tri države glasanjem na izborima podržale zaštitu prava na pobačaj, dok su birači u izrazito konzervativnom Kentuckyju odbili ustavni amandman čiji je cilj bio onemogućiti zaštitu prava na pobačaj.
U saveznoj državi Michigan birači su usvojili ustavni amandman koji jamči pravo na pobačaj s gotovo 55 posto, podaci su tvrtke Edison Research. Oni su podržali inicijativu kojom se pobačaj proglašava pravom zaštićenim državnim ustavom. Parlament u toj državi kontroliraju republikanci, a guverner je demokrat.
Glasači u Kaliforniji i Vermontu također su velikom većinom odobrili da se pravo na pobačaj doda u ustave njihovih država. Birači u Kaliforniji, najnapučenijoj saveznoj državi, taj su prijedlog usvojili velikom većinom glasova.
Istodobno je 51 posto birača u Kentuckyju odbacilo ustavni amandman čiji je cilj onemogućiti zaštitu prava na pobačaj. Slično su u kolovozu odlučili glasači konzervativnog Kanzasa, odbivši prijedlog kojim se htjelo izbrisati prava na pobačaj iz državnog ustava.
Kentucky je prva američka država koja je pitanje prava na pobačaj stavila na glasanje dok se istodobno u državi provodi gotovo potpuna zabrana pobačaja, uz iznimke u rijetkim i hitnim medicinskim slučajevima. Glasanje je otvorilo put ponovnoj mogućnosti realizacije pobačaja i nastavka pružanja medicinskih usluga u dvjema državnim klinikama. Vrhovni sud Kentuckyja 15. studenoga saslušat će prigovore na ograničenja kada je posrijedi pravo na pobačaj.
"Poraz Drugog amandmana znači da se možemo nastaviti boriti za prava, slobodu i jednakost svih u ovoj državi", kazali su suvlasnici klinike za pobačaje EMW Women's Surgical Center u Kentuckyju.
Potpora pravu na pobačaj u konzervativnim i neodlučnim državama ide u prilog i daje nadu zagovornicima prava žena. Oni su se nadali da će upravo odluka američkog Vrhovnog suda iz lipnja o ukidanju prava na pobačaj ogorčene glasače nagnati da izađu na birališta u sklopu izbora na sredini mandata. Rezultati anketa ukazuju na to da se birači svih političkih struja protive vrlo strogim ograničenjima kada je posrijedi pobačaj, a nekoliko ih je država u kojima vladaju republikanci nametnulo nakon što je Vrhovni sud Sjedinjenih Država u lipnju srušio sudsku presudu iz 1973. Roe v. Wade, kojom je bilo ustavom zajamčeno pravo na pobačaj u cijeloj zemlji.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!