Politička novinarka i osnivačica Foruma za vanjsku politiku Mirjana Rakić, gostujući u Newsroomu s Ilijom Jandrićem, komentirala je sukob Hamasa i Izraela, odnosno primirje koje bi trebalo trajati četiri dana.
“Ovo je trenutak velikih emocija, ali i velikih strahova jer se nešto može dogoditi pa da se primirje prekine. Svakog časa netko nešto može napraviti i sukob će ići dalje. Benjamin Netanyahu je rekao da prekid vatre, ne primirje, prekid vatre, ne znači da će rat stati. Najavio je da ide dalje”, kazala je Rakić i nastavila:
“Možemo samo pretpostaviti užas koji su sedam tjedana zatočene osobe proživljavale. Vi ne znate što se događa izvan, znate samo da ne možete nigdje. S druge strane imate Palestince u izraelskim zatvorima. Među njima su djeca mlađa od 11 godina s optužnicama da su pisala grafite i bacala kamenje. Pitanje je kako se njima sudi uopće i zabrinjavajuće je što im se sudi.”
Oslobodio se dio talaca, a neki Izraelci imaju dojam kako se teroristima ispunjava što su željeli.
“Trebalo je jako puno strpljenja i uvjeravanja sa svih strana, a ustupke su morali činiti svi. Na kraju je postignut dogovor. Ali, što nakon? Hoće li se nastaviti ratovanje? Netanyahu kaže da će uništiti Hamas. Kako će ga uništiti? Oni se ne reklamiraju na ulicama. I ideologiju se ne može uništiti mecima, a to su sve mladi ljudi, koji pamte”, istaknula je Rakić i dodala da je rat uistinu brutalan.
Svejedno, Izrael ustraje da želi osloboditi građane i spriječiti ponavljanje terorističkog napada ikad više. Što ako se oslobode svi taoci?
“Uvijek sve završi mirovnim pregovorima i prekidom vatre. Ali, tko će stajati između njih? Sami to Izraelci ili Palestinci ne mogu postići. No, ne vidim tko bi mogao stajati između njih i posredovati. Bilo bi bitno da dok traju obnova i stabilizacija odnosa, da treća strana bude prisutna i osigurava mir”, smatra novinarka i komentira zašto ne vjeruje da američki predsjednik Joe Biden može biti taj posrednik, posebno jer poziva na rješenje dviju država:
“Teško. To je jako lijepo rečeno, ali teško. Imali smo takav sporazum, nakon kojeg je ubijen izraelski premijer. Posebno ne može doći do tog sporazuma u izbornoj godini. Uostalom, tko bi iselio doseljenike iz Izraela koji su se nastanili na Zapadnoj obali?”
Rakić smatra da će kraj rata označiti i Netanyahuov kraj.
“Sve što se dogodilo je i posljedica njegove politike. I kad se ona kritizira, to je kritika politike jedne uprave, ne kritika Židova, to ne postoji.”
U sjeni je rat u Ukrajini…
“Ne samo to nego se bliži ono nesretno vrijeme za ratovanje u tom području – zima. Rusi su učvrstili frontu od oko tisuću kilometara i sad je to pat pozicija. Ukrajinci su govorili o tome da im kasne američki tenkovi, 31 Abrams. Što bi oni mogli na fronti dugoj tisuću kilometara?”
Uvjerena je da će svi koji su podržavali Ukrajinu to čini i dalje. Ali, kriza je diljem svijeta sve više, zbog čega desnica profitira. Kao u Nizozemskoj.
“Geert Wilders je na političkoj sceni već oko 25 godina, nije novo lice. I sam se začudio broju glasova koje je dobio. Na zadnjim izborima imao je 17 zastupnika, a sad 37, što je i dalje nedovoljno za vlast jer treba 76. Pitanje je koliko će se stvarati ta koalicija. A njegova pobjeda… Uspio je zbog radikalnih stavova prema migrantima, islamu, muslimanima, a tek onda su na red došli Nizozemci. Natuknuo je i nexit, iako je svjestan da Nizozemci ne bi izašli iz Europske unije.”
Terorizam kao prijetnja utječe na stavove Europljana i zato se okreću onima koji im obećavaju sigurnost po tom pitanju, bez obzira na sredstva. Slično je i u Hrvatskoj, posebno nakon “zveckanja oružjem” u Srbiji.
“Ma što god da je Aleksandar Vučić htio postići na Kosovu, nije uspio. Uostalom, Srbija želi surađivati s NATO-om, tako da su svi potezi dio predizobne kampanje, kao protjerivanje hrvatskog diplomata”, zaključila je Mirjana Rakić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok