Ekipa N1 televizije stigla je na granicu Gruzije i Rusije, na granični prijelaz Lars. Naša Iva Puljić Šego kaže kako je Gruzija izrazito siromašna zemlja čiji stanovnici ne pokazuju pretjerano oduševljenje dolaskom tisuća susjeda Rusa koji bježe od mobilizacije.
Ceste su im dobre, a rigorozni su prema kršenju ograničenja brzine iako na prometnice svako malo izlaze domaće životinje. Vozači zbog toga moraju kočiti, ali svi kao da su navikli na takvu vožnju, govori naša reporterka dodajući da se kamere za nadzor brzine nalaze na svakom koraku.
Od glavnog grada do prijelaza Lars putuje se preko Kavkaza, put traje nešto manje od četiri sata.
Na graničnom prijelazu su brojni automobili s ruskim oznakama, a u Gruziju svakodnevno ulazi između 10 i 11 tisuća Rusa, od kojih i do četiri tisuće ostaju u Gruziji, ponajviše u Tbilisiju.
Većina ih ne želi jasno reći što misle o ruskoj agresiji na Ukrajinu, ali ni o mobilizaciji. Jedan ruski liječnik kojega je naša ekipa srela nije želio jasno govoriti o tome, rekao je tek da on ne podliježe obvezi mobilizacije, a u Gruziju je došao jer je oženjen Gruzijkom.
Veliki priljev Rusa ojačao je gruzijsku valutu i doveo do deficita smještajnih jedinica u Tbilisiju. Gruzijci imaju rezervu prema Rusima zbog njihove dugačke povijesti sukoba. Između ove dvije države postoji povijesni animozitet, Gruzijci ne smatraju Ruse dobrodošlima, traže čak i da se zabrani ulazak u njihovu zemlji ili barem da se uvede vizni režim. Ipak, ruski turisti većini Gruzijaca ne smetaju. Štoviše, poručuju da su turisti dobrodošli, govori naša reporterka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!