Pad globalnog zračnog prometa zbog pandemije koronavirusa nastavljen je i u godini na izmaku, što je rezultiralo gotovo upola manjim brojem žrtava zrakopovnih nesreća, pokazuju podaci centra za istraživanje nesreća JACDES.
“Raspoloživi podaci pokazuju 168 smrtnih slučajeva u 2021. godini, što je gotovo upola manja brojka nego u 2020. i čak 505 ispod prosjeka u posljednjih 25 godina”, rekao je Jan-Arwed-Richter iz hamburškog Jet Airliner Crash Centra za evaluaciju podataka (JACDEC).
Prema analizi koju je JACDEC pripremio za izdanje zrakoplovnog časopisa Aero International za veljaču a dpa ju je dobio na uvid, 30 komercijalnih zrakoplova uništeno je ili nepopravljivo oštećeno u zrakoplovnim nesrećama diljem svijeta.
Istraživači su izbrojali ukupno 671 nesreću i incident diljem svijeta, u kojima su uglavnom sudjelovali manji propelerski zrakoplovi ili su se dogodile na teretnim, testnim i specijalnim letovima.
Samo u SAD-u zabilježene su četiri velike nesreće, ali bez ljudskih žrtava.
JACDEC kao najtežu navodi nesreću Boeinga 737-500 iznad Indonezije, u kojoj su 9. siječnja poginule 62 osobe. Uzrok nesreće još se istražuje.
Prema Međunarodnoj udruzi zračnih prijevoznika (IATA-i), kompanije su ove godine prevezle 2,3 milijarde putnika, a procjenjuje se da će zbog pada zračnog prometa u pandemiji izgubiti do 51,8 milijardi dolara prihoda.
U idućoj godini prijevoznici bi po procjenama IATA-e trebali prevesti 3,4 milijarde putnika, što bi bilo otprilike na razini 2014. godine. Neposredno prije pandemije broj putnika u zračnom prometu dosegnuo je 4,5 milijardi.
Ured za zrakoplovne nesreće JACDEC već oko tri desetljeća registrira i analizira nesreće i ozbiljne incidente u civilnom zrakoplovstvu, napominje dpa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!