Europska unija mora pomoći trećim zemljama da se suprotstave Vladimiru Putinu i to slanjem jasne poruke da one imaju budućnost unutar EU-a, izjavila je francuska ministrica za Europu, Laurence Boone.
EU se priprema za potencijalni val ekspanzije koji bi mogao rezultirati pridruženjem čak osam novih zemalja, uključujući Ukrajinu i šest država Balkana, u narednih nekoliko godina.
Nekoliko tih država primarna su meta ruskih napora da prošire svoj utjecaj u regiji i tako oslabe podršku za pridruženje Europskoj uniji. Upravo zato, EU mora “jasno i balansirano” komunicirati o uvjetima njihovog ulaska u blok, rekla je Boone za Politico.
“Mnogo je dezinformacija i miješanja u politiku tih država. To je problem”, kaže ona. “Uz svoje teritorijalne ambicije, Vladimir Putin također želi oslabiti i EU. To je faktor koji moramo ozbiljno shvatiti i protiv kojeg se moramo boriti.”
Dodala je da EU mora “pomoći tim zemljama u borbi protiv ruskog utjecaja koliko god je to moguće, ali istovremeno i poštivati njihovu suverenost.”
Njeni komentari dolaze tjedan dana uoči godišnjeg govora predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen o stanju u Europskoj uniji, u kojem se očekuje da će von der Leyen podijeliti detalje o ritmu i metodi planiranog proširenja EU-a.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u govoru je izjavio kako bi unija trebala ciljati proširenje do 2030. godine, no Europska komisija tome se suprotstavila, rekavši kako svako pridruženje mora ostati “temeljeno na zaslugama.”
Ipak, zemlje kandidatkinje, zajedno s novim članicama, upozoravaju da će ostanak u “čekaonici” bez jasnog puta ka pridruženju posijati podjele i otvoriti vrata Putinu.
Visokorangirani europski diplomat koji je zatražio da ostane anoniman kako bi otvoreno mogao govoriti o pridruženju kaže da Putin još od prosvjeda u Ukrajini 2014. status kandidata vidi kao “crvenu metu” u pokušajima da potkopa Zapad i Bruxelles. Moldavija, malena država između Rumunjske i Ukrajine, već dugo se bori s žestokim ruskim pokušajima da sabotira njeno pristupanje EU-u.
Svako odugovlačenje ili nejednaki status na putu do punopravnog članstva ohrabrit će Putina da pokuša utjecati na takve zemlje, rekao je diplomat, kritizirajući prijedlog francuskog predsjednika Macrona prema kojemu bi zemlje kandidatkinje dobivale djelomične benefite prije punog članstva.
“Stvaranjem takvih razina, pozivamo Putina da vrši pritisak na te države”. upozorio je diplomat.
Komentirajući te kritike, Boone je izjavila kako Macron želi dati zemljama kandidatima priliku da definiraju svoj odnos s Europskom unijom, kao što su neke već učinile odbivši euro ili pristupanje Schengenu, a ne ograničiti njihovu moć izbora.
“Ako tri zemlje žele osnovati zajedničku vanjsku politiku, mislite li da bi se druge 24 osjećale isključeno? Nije stvar o kreiranju građana drugog reda, već zadovoljavanju različitih potreba bez da ograničavamo ambiciju za daljnje ujedinjenje,” rekla je Boone.
Dok von der Leyen priprema svoj govor, zakazan za 13. rujna, a Europska komisija priprema izvješća o napretku kandidata kasnije ove godine, lobiranje po pitanju proširenja Europske unije doseglo je vrhunac. Trajni predstavnici Europske unije sastali su se prošlog petka s von der Leyen, a na sastanku se razgovaralo i o proširenju i o unutarnjim reformama, izjavio je jedan diplomat.
“Najvažnije je poslati čvrstu poruku da te zemlje pripadaju u Europskoj uniji”. rekla je Boone. “Moramo se fokusirati na srž.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!