Paket nove sigurnosne pomoći Ukrajini i Izraelu vrijedan milijarde dolara blokirali su u srijedu republikanci u američkom Senatu koji ustrajavaju na strožim mjerama za kontrolu imigracije na granici SAD-a s Meksikom.
Odluka je to koja je sigurno s pozitivnim prizvukom dočekana u Kremlju jer to ide na ruku ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Svjetnik američkog predsjednika Joe Bidena za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan poručio je da Putinovi ciljevi u Ukrajini ostaju isti, odnosno da lider Rusije i dalje želi pokoriti cijelu zemlju. Američka pomoć Ukrajini daleko nadmašuje onu koju pružaju druge države i one neće moći nadomjestiti SAD.
Opipljiv osjećaj straha
“Ne postoji zamjena za SAD i ono što mi možemo pružiti”, poručio je Sullivan.
Foreign Policy intervjuirao je 12 sadašnjih i bivših dužnosnika, pomoćnika Kongresa i stručnjaka o tekućim političkim borbama u Washingtonu i pomoći Ukrajini. Jedan se zaključak ponajviše ističe: postoji opipljiv osjećaj straha među najvećim pristašama Ukrajine u Washingtonu i Europi.
Bez kontinuirane američke vojne i ekonomske pomoći Kijevu, tvrde oni, Ukrajina neće sutra izgubiti rat, ali će se vaga rata nedvojbene okrenuti u korist Rusije. Dužnosnici Bidenove administracije i mnogi članovi Kongresa tvrde da je ukrajinski rat egzistencijalna borba za mir u Europi: ako Rusija ostvari pobjedu u Ukrajini, neće tu stati i mogla bi sljedeće napasti američke saveznike na istočnom krilu NATO-a.
Andrij Jermak, šef predsjedničkog ureda Volodimira Zelenskog, rekao je da je da će odgoda američke pomoći ozbiljno potkopati ukrajinske napore da oslobodi teritorij pod ruskom okupacijom i rizik od gubitka rata bi mogao biti veliki.
Još je jedan aspekt ove priče. Značajan dio sredstava koji se zadržava dodijeljen je američkoj obrambenoj industriji za proširenje proizvodnje američkog streljiva koje se može poslati u Ukrajinu kako bi se nastavila borba protiv Rusije. Rat je zapao u ono što neki analitičari smatraju pat-pozicijom, a obje strane trebaju goleme zalihe topničkog streljiva kako bi nastavile borbu.
Posljedice bi mogle biti ozbiljne
Ministarstvo obrane SAD-a sada proizvodi oko 28.000 metaka topničkog streljiva od 155 mm mjesečno, prema brojkama američke vojske iz listopada, koje se najviše koristi u zemljama NATO-a. Iako je to dvostruko više od količine topništva koju je SAD proizvodio prije ruske invazije, daleko je manje od onoga što Ukrajini treba.
Svaki prekid u isporuci američkog oružja i streljiva mogao bi Rusiji dati više mogućnosti za rekonstituciju razorene kopnene snage u Ukrajini, što znači da bi političke bitke na Capitol Hillu mogle imati vrlo oštre posljedice na stvarne bitke u Ukrajini.
“Bit će velikih implikacija na prvim linijama. To se neće odmah osjetiti, ali dok Ukrajina prolazi kroz ovu hladnu zimu i dok se priprema za ono što želi učiniti na bojnom polju sljedeće godine, ova pomoć je ključna”, istaknuo je Luke Coffey, stručnjak za nacionalnu sigurnost pri Hudson Institute think tanku.
Niz stručnjaka je već dulje vrijeme upozorovao da, unatoč neuvjerljivoj vojnoj izvedbi ruskih snaga, Putin može biti strpljiv i čekati da se zapadna pomoć Ukrajini zaustavi i da se njeni saveznici ne umore. Ruski čelnik je ranije izjavio da Ukrajina neće preživjeti više od “tjedan dana” ako zapadna podrška presuši.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!