Kampanja za američke predsjedničke izbore ulazi u posljednji dan. Prema anketama, piše BBC, Donald Trump ili Kamala Harris zapravo bi mogli biti dva ili tri boda bolji - dovoljno za pobjedu.
Postoje uvjerljiv argumenti zašto svaki od njih može imati prednost kada je u pitanju izgradnja koalicije birača na pravim mjestima, a zatim i osiguravanje njihovog izlaska na birališta.
Trump bi mogao pobijediti jer…
1. On nije na vlasti
Ekonomija je pitanje broj jedan za birače, a iako je nezaposlenost niska, a tržište dionica cvjeta, većina Amerikanaca kaže da se svakodnevno bore s višim cijenama, piše BBC.
Inflacija je nakon pandemije dosegla razine koje nisu viđene od 1970-ih, dajući Trumpu priliku da se zapita: “Je li vam sada bolje nego prije četiri godine?”
U 2024. birači diljem svijeta nekoliko su puta izbacili vladajuću stranku, dijelom i zbog visokih, postcovidnih, troškova života. Čini se da su i glasači u SAD-u gladni promjena.
Samo četvrtina Amerikanaca kaže da je zadovoljna smjerom u kojem zemlja ide, a dvije trećine da ima loše ekonomske izglede.
Harris je pokušala biti takozvani kandidat za promjenu, ali kao potpredsjednica teško se distancirala od nepopularnog Joea Bidena.
2. Otporan na loš “glas”
Unatoč posljedicama nereda 6. siječnja 2021., nizu optužnica i kaznenoj presudi bez presedana, Trumpova potpora ostala je stabilna cijele godine na 40 posto ili više.
Dok demokrati i konzervativci “nikad-Trump” kažu da nije sposoban za dužnost, većina republikanaca slaže se kada Trump kaže da je žrtva političkog lova na vještice.
S obzirom na to da su obje strane ukopane, on samo treba pridobiti mali dio neodlučnih glasača.
3. Daje upozorenja o ilegalnoj imigraciji
Osim stanja u gospodarstvu, izbore često odlučuje pitanje s emocionalnim privlačenjem. Demokrati će se nadati da je to pobačaj, dok se Trump kladi da je to imigracija.
Nakon što su ilegalne imigracije dosegle rekordnu razinu pod Bidenom, a priljev je utjecao na države koje su udaljene od granice, ankete pokazuju da birači više vjeruju Trumpu u pogledu imigracije – i da mu ide puno bolje s Latinoamerikancima nego na prethodnim izborima.
4. Puno više ljudi nema diplomu nego što je ima
Trumpov apel biračima koji se osjećaju zaboravljenima i ostavljenima transformirao je američku politiku pretvarajući tradicionalne demokratske izborne jedinice poput sindikalnih radnika u republikance.
Ako poveća izlaznost u ruralnim i prigradskim dijelovima, to može nadoknaditi gubitak umjerenih, fakultetski obrazovanih republikanaca.
5. Na njega se gleda kao na snažnog čovjeka u nestabilnom svijetu
Trumpovi protivnici kažu da potkopava američke saveze ulagivanjem autoritarnim vođama.
Bivši predsjednik svoju nepredvidivost ipak vidi kao snagu i ističe da nijedan veliki rat nije počeo dok je on bio u Bijeloj kući.
Mnogi Amerikanci su ljuti, iz različitih razloga, zbog toga što SAD šalje milijarde Ukrajini i Izraelu – i misle da je Amerika slabija pod Bidenom.
Većina glasača, posebice muškarci kojima se Trump udvarao putem podcasta poput Joea Rogana, vidi Trumpa kao jačeg vođu od Harrisa.
Harris bi mogla pobijediti jer…
1. Ona nije Trump
Unatoč Trumpovim prednostima, on ostaje duboko polarizirajuća figura.
Godine 2020. osvojio je rekordan broj glasova za republikanskog kandidata, ali je poražen jer je izašlo još sedam milijuna Amerikanaca da podrže Bidena.
Ovaj put, Harris igra na faktor straha od Trumpovog povratka. Nazvala ga je “fašistom” i prijetnjom demokraciji, dok je obećala da će se pomaknuti s “drame i sukoba”.
Reuters/Ipsos vanjska anketa u srpnju pokazala je da četiri od pet Amerikanaca osjeća da zemlja izmiče kontroli. Harris će se nadati da će je birači – osobito umjereni republikanci i neovisni – vidjeti kao kandidatkinju stabilnosti.
2. Ona nije Biden
Demokrati su bili suočeni s gotovo sigurnim porazom u trenutku kada je Biden ispao iz utrke. Ujedinjeni u želji da pobijede Trumpa, stranka se brzo okupila oko Harris. Impresivnom brzinom od samog početka poslala je poruku koja je gledala u budućnost.
Dok su je republikanci povezivali s Bidenovom politikom, Harris je neke od njihovih linija napada specifičnih za Bidena učinila suvišnima.
Najjasniji od njih je dob – ankete su dosljedno pokazivale da su glasači stvarno zabrinuti oko Bidenove podobnosti za dužnost. Sada se utrka okrenula i Trump je taj koji se natječe da postane najstarija osoba koja je ikada osvojila Bijelu kuću.
3. Zagovarala je prava žena
Ovo su prvi predsjednički izbori otkako je Vrhovni sud SAD-a poništio Roe v Wade i ustavno pravo na abortus.
Birači zabrinuti oko zaštite prava na pobačaj velikom većinom podržavaju Harris, a vidjeli smo na prošlim izborima – posebice na izborima 2022. – da to pitanje može potaknuti odaziv i imati stvarni utjecaj na rezultat.
Ovog puta, 10 država, uključujući Arizonu, imat će glasačke inicijative u kojima će se glasači pitati kako bi trebalo regulirati pobačaj. Ovo bi moglo povećati izlaznost u korist Harris.
Povijesna priroda njezine težnje da postane prva žena predsjednica također bi mogla ojačati njezino značajno vodstvo među glasačicama.
4. Vjerojatnije je da će se njezini birači pojaviti
Vjerojatnije je da će na izbore izaći birači s kojima Harris jača anketu, poput fakultetski obrazovanih i starijih ljudi.
Demokrati u konačnici postižu bolje rezultate u skupinama s visokim odazivom, dok je Trump postigao napredak u skupinama s relativno niskim odazivom poput mladih muškaraca i onih bez fakultetske diplome.
Trump, na primjer, ima veliku prednost među onima koji su bili registrirani, ali nisu glasovali 2020., prema anketi New York Timesa/Siene.
Ključno je pitanje, dakle, hoće li se ovaj put pojaviti.
5. Skupila je – i potrošila – više novca
Nije tajna da su američki izbori skupi, a izbori 2024. su na putu da budu najskuplji ikada.
Ali kada je u pitanju kupovna moć – Harris je na vrhu. Ona je prikupila više otkako je postala kandidatkinja u srpnju nego Trump u cijelom razdoblju od siječnja 2023., prema nedavnoj analizi Financial Timesa, koja također navodi da je njezina kampanja potrošila gotovo dvostruko više na oglašavanje.
To bi moglo igrati ulogu u tijesnoj utrci o kojoj će na kraju odlučiti glasači u državama koje su trenutno bombardirane političkim oglasima.
Sve o posljednjem danu kampanje američkih izbora pratimo na OVOM LINKU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!