Ruske snage provode brutalnu taktiku na bojištu. Naime, Ukrajinci se suočavaju s valovima ruskih vojnika koji dolaze na njihove obrambene položaje, ponekad desetak puta dnevno.
Potpukovnik Anton Bajev ispričao je za BBC da ponekad val za valom dolazi samo u razmaku od nekoliko sati na prve crte fronte sjeverno od Harkiva.
“Rusi koriste ove jedinice u većini slučajeva čisto da vide gdje se nalazi naša oprema za paljbu i da potpuno iscrpe naše jedinice”, rekao je.
“Naši momci stoje na položajima i bore se, a kada na tebe u jednom danu krene četiri-pet neprijateljskih valova koje moraš uništavati do beskraja, to je jako teško, i fizički i psihički”, dodao je Bajev.
Velik broj žrtava
Ova taktika dovela je do nevjerojatnih ruskih žrtava otkako je Moskva pokrenula svoju najnoviju ofenzivu prije dva mjeseca. Oko 1200 ruskih vojnika bilo je ubijeno ili ranjeno svaki dan u svibnju i lipnju, što je prema zapadnim dužnosnicima najveća stopa od početka rata.
One koji napadaju obično brzo uoče dronovi, a Rusi ostavljaju svoje mrtve i ranjene na bojnom polju, kaže potpukovnik Bajev. “Služe kao topovsko meso i glavni zadatak im je naše potpuno iscrpljivanje.”
Ova taktika je znak da Rusija nastoji maksimalno iskoristiti svoju ključnu prednost – brojnost.
U Pokrovsku u Donjecku satnik Ivan Sekač uspoređuje tu situaciju kao s pokretnom trakom koja dovodi Ruse da budu ubijeni.
Rusija ima znatno veću populaciju od Ukrajine i to koristi i na bojištu. Neki od onih koji stradaju u ovim napadima su i bivši zatovrenici. No, bilo je i pritužbe da su neki ranjeni ruski vojnici bili prisiljeni vratiti se u borbu.
Zapadni dužnosnici navode da sve ovo ukazuje da će Rusija samo nastaviti s taktikom tzv. topovskog mesa.
Ukrajina ne ide tom taktikom
“Bilo je kritika jer smo izgubili puno naših momaka zbog sovjetskog načina razmišljanja i strategije. Ograničeni smo u ljudstvu, ne možemo drugačije nego da mislimo na naše ljude”, ispričao je Ivan Stupak, bivši časnik Službe sigurnosti.
Zaustavljeno je rusko napredovanje oko Harkiva, no ruske snage postojano napreduju na istoku. Stupak navodi da je tu puno Rusa koji nastoje osvojiti komadić po komadić. “I u tome su, nažalost, uspješni.”
U Kijevu postoji frustracija zbog tempa podrške Zapada. Jedan viši dužnosnik žali se da dobivaju dovoljno pomoći da ne izgube, ali nedovoljno da pobijede.
Zapadni dužnosnici priznaju da je 2024. bila teška godina za Ukrajinu, osobito jer je američka pomoć došla s odgodom.
“Primamo malo po malo i imam dojam da naši zapadni saveznici daju malo oružja i vide što se dalje događa, kao da se boje eskalacije”, navodi Oleksandr Merezhko, predsjednik ukrajinskog parlamentarnog odbora za vanjske poslove.
“Ako se budemo morali boriti s rukama svezanim na leđima, znate da ćemo samo iskrvariti do smrti”, kaže Merezhko. “Zato je ključno da nam se dopusti korištenje raketa dugog dometa na teritoriju Rusije, a mi već imamo rezultate.”
Razdoblje neizvijesnosti
Vladimir Putin računa da će iscrpiti Ukrajinu na bojnom polju i nadmašiti odlučnost Zapada da joj pruži potporu.
Istovremeno, američki izbori u studenom doprinose neizvjesnosti, osobito jer je upitno bi li EU mogla pomoći u dovoljnoj mjeri u slučaju zastoja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare