Njemački kancelar Olaf Scholz u ponedjeljak je pozvao novog iranskog predsjednika Masuda Pezeškiana da spriječi daljnju eskalaciju sukoba na Bliskom istoku.
Potreba prekida vatre
„Spirala nasilja na Bliskom istoku sad mora biti zaustavljena: bilo što drugo predstavljalo bi neizmjeran rizik za države i narode u regiji”, rekao je Scholz Pezeškianu, stoji u priopćenju ureda kancelara.
Scholz je tijekom vikenda razgovarao i s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, izrazivši mu zabrinutost oko potencijalnog regionalnog rata na Bliskom istoku.
U razgovoru s Pezeškianom Scholz je naglasio potrebu prekida vatre u Gazi i povratka taoca koje je oteo Hamas.
„To bi dalo značajan doprinos regionalnoj deeskalaciji”, poručio je Scholz.
Strah od eskalacije
Strah od eskalacije sukoba na Bliskom istoku narastao je nakon što je krajem srpnja u Bejrutu ubijen zapovjednik libanonskog pokreta Hezbolah Fuad Šukr, a u Teheranu politički čelnik Hamasa Ismail Hanija.
Iran i Hezbolah najavili su da će se osvetiti za te napade, no to se još nije ostvarilo. Svjetske države u međuvremenu su pozvale svoje državljane da odmah napuste Libanon, a SAD, najvažniji saveznik Izraela, pojačao je prisutnost svoje vojske u regiji.
Scholz, britanski premijer Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak su zajedničkom izjavom pozvali na “deeskalaciju i regionalnu stabilnost” na Bliskom istoku.
Trojac je pozvao Iran i njegove saveznike da “ne ugroze mogućnost dogovora o prekidu vatre i oslobađanju talaca” u Gazi.
“Mi, čelnici Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva, pozdravljamo neumorni rad naših partnera u Kataru, Egiptu i Sjedinjenim Državama prema sporazumu o prekidu vatre i oslobađanju talaca”, napisali su Starmer, Macron i Scholz.
“Slažemo se da ne može biti daljnjeg odgađanja. Radili smo sa svim stranama kako bismo spriječili eskalaciju i nećemo štedjeti napore da smanjimo napetosti i pronađemo put do stabilnosti. Borbe moraju prestati sada, a svi taoci koje Hamas još drži moraju biti pušteni. Narod Gaze treba hitnu i neometanu dostavu i distribuciju pomoći.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare