Što su kibuci, zajednice koje su na udaru Hamasa?

Svijet 10. lis 202316:51 0 komentara
JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Više od 100 tijela pronađeno je u kibucu Beeri na jugu Izraela, što je oko 10 posto njegove populacije, prenosi Reuters.

Kibuc je tip uređenja karakterističan za Izrael. Kolektivna zajednica, tradicionalno agrarna, navodi se na stranici Tourist Israel.

Prvi kibuc osnovan je 1910. godine, a danas ih ima više od 270. Razvili su se od svojih poljoprivrednih početaka i mnogi su danas privatni.

Kibuci, nezavisno o svom statusu, nude jedinstven pogled u izraelsko društvo.

Povijest

Riječ kibuc znači “okupljanje”, a prvi su se zvali “kvuca”, što znači grupa.

Prvi kibuc je bio Deganija. Mladi Židovi su sagradili zajednicu za sebe. Zemlju je kupio Židovski nacionalni fond. Trudili su se zemlju učiniti plodnom i stvoriti agrarnu zajednicu. Nakon toga brojni kibuci su formirani širom Izraela.

AFP / AFP / Profimedia

Ekonomija

Prvobitno su bili agrarne zajednice. Kako nisu bili ekonomski motivirani, stanovnici su dijelili sve i radili kao članovi kolektiva.

Članovi su imali različite poslove u zajednici, najviše u poljoprivredi. Međutim, neki su bili u kuhinji, vrtiću ili radili u dječjoj kući. Sve obroke su jeli u zajedničkoj blagovaonici.

Utjecaj kibuca u formiranju Izraela je neupitno jedinstven.

Šezdesetih godina samo četiri posto Izraelaca živjelo je u kibucima. Danas članovi kibuca čine 15 posto članova Kneseta.

Nakon što je otišao u mirovinu, prvi premijer Izraela David Ben Gurion preselio se u kibuc Sde Boker.

Život danas

Od sedamdesetih i osamdesetih rastući trend bila je privatizacija kibuca. Ovo je došlo s ekonomskim razvojem zemlje. Članovi kibuca su postali ljudi koji doprinose široj ekonomiji.

Danas su mnogi kibuci privatni, ali održavaju svoje korijene komune. I dalje postoje mjesta s jakom društvenom kooperacijom i aktivnostima.

Mnogi kibuci su se udaljili od poljoprivrednih korijena i bave se proizvodnjom. Kompanije u kibucima doprinose oko 10 posto agrarnog izvoza zemlje. Tvornica za rezanje dijamanata u kibucu Deganija danas zarađuje nekoliko milijuna dolara godišnje. Neki su se prebacili i na turizam. Kibuc hoteli su sada popularna mjesta za posjet.

Kibuc uz granicu s Libanonom na sjeveru Izraela; JALAA MAREY / AFP / Profimedia

Bilo tko može posjetiti kibuc ili boraviti u njihovim hotelima. Dobro je provjeriti pravila unaprijed i poštovati njihov jedinstveni način života.

Podsjetimo, u toku je četvrti dan sukoba Izraela i Palestine, koji je nastupio nakon iznenadnog napada terorističke grupe Hamas u subotu ujutro.

Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!