Katolička teologinja i mirovna aktivistkinja Ana Raffai bila je gošća Novog dana gdje je govorila o situaciji na Bliskom istoku.
Ministarstvo zdravstva kojim upravlja Hamas tvrdi da je više od 11.000 Palestinaca u Pojasu Gaze ubijeno ili nestalo pod ruševinama od 7. listopada kada su Hamasovi militanti lansirali projektile i ubili 1.400 izraelskih civila te u Gazu odveli 200 taoca.
Apeli za mir stižu iz cijelog svijeta, međutim mir na Bliskom istoku nije ni na vidiku dok je humanitarna katastrofa na vrhuncu.
Na pitanje što se događa s inicijativama za mir kada krene rat, Raffai odgovara: “Apelom sigurno nećemo zaustaviti rat. Apel ima svrhu podsjećanja na mir i podsjećanja na vrijednosti koje ne smijemo zaboraviti ako jednog dana želimo uspostaviti mir. Mi nismo u ratu i mi ne trpimo rat, ali smo dužni trpjeti i zalagati se za mir u ratnim situacijama. Dužni smo trpjeti to da će nas netko smatrati naivnima, ali i dalje smo dužni zagovarati i istraživati mir i zato služe apeli.”
“Ja kada čitam neki apel, mene oni ohrabruju da se i dalje zalažem za mir. Mislim da za mir znači biti pristran za žrtve, a ne jednostran u ideologiji koja hoće objasniti samo na jedan način što se dešava”, dodala je.
Svijet u rovovima
Govorila je i o društvenoj polarizaciji, odnosno “svijetu u rovovima”, gdje jedni isključivo podržavaju Izrael, a drugi Palestinu: “Mislim da nam svrstavanje u rovove daje privid vlastite pravednosti i zato nisam za to. U Beču je neki dan bila velika demonstracija protiv antisemitizma i protiv islamofobije. Našli su se ljudi koji su na istom mjestu rekli – mi smo protiv antisemitizma i mi smo za prava Palestinaca i za budućnost Izraela”, kazala je.
“Možemo imati empatiju i za žrtve u Gazi i za žrtve Hamasovog terora. Zanimljivo mi je bilo vidjeti da neki izvori ne zovu Hamas terorističkom organizacijom. Žele biti što neutralniji, ali za mene, ako ubijate djecu i silujete žene, to je teror, a ne oslobodilačka borba”, istaknula je teologinja.
“Biblija nije politički dokument…”
Puno je i vjerskih apela. Papa ističe da je “rat uvijek poraz”, dok je Netanyahu izrazio suprotno stajalište, citirajući Bibliju uz riječi da je “ovo vrijeme za rat”.
“Krivo je interpretirano. Mi znamo danas, a zna i Netanyahu, da Biblija nije politički dokument i uputa kako se treba voditi mir ili rat. Kada netko uzima ovako citate i izdvaja ih iz konteksta, radi upravo suprotno od onoga što Biblija želi”, objašnjava Raffai. “Vjerski tekstovi u osnovi govore o Bogu koji voli ovaj svijet i zalaže se za mir, a on neka si zakači svoj rat gdje hoće”, dodala je.
Glavna skupština UN-a usvojila je rezoluciju kojom poziva Izrael i Hamas na hitno primirje. Hrvatska je bila protiv. Vlada kaže da jesu za mir, ali da isto tako nisu htjeli stati iza rezolucije koja ne spominje ono što se dogodilo 7. listopada.
“U obrazloženju, Plenković zaobilazi glavno pitanje koje mu postavljaju oko neglasanja za rezoluciju, a to je: kako Vlada koja se zalaže za mir, principijelno odbija rezoluciju koja se zalaže za prekid ratnog djelovanja i humanitarne koridore? O čemu se radi kada svojim glasom kažeš NE humanitarnom koridoru?”, kazala je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare