Iz Zajednice indijanskih plemena u Kanadi su istakli da su otkrili posmrtne ostatke još 182 indijanske djece na području bivšeg internata i škole nadomak grada Canbrooka u Britanskoj Kolumbiji. Ovim otkrićem se povećao broj neoznačenih grobnica širom zemlje.
Pojašnjeno je da je radar koji prodire kroz zemlju, otkrio ove posmrtne ostatke u internatu Svetog Eugena, a neki od ostataka, kako se navodi, pokopani su u plitkim grobovima dubine tri i četiri metra.
“Vjeruje se da su ostaci ove 182 duše iz plemena Ktunaxa, kao i zajednice Aq’am”, dodali su.
150.000 djece prinuđeno bilo pohađati škole
Od 19. stoljeća, više od 150.000 djece, pripadnika indijanskih plemena, bilo je prinuđeno pohađati škole koje financira država, a sve kako bi se prisilno asimilirali u kanadsko društvo.
U školama u kojima je na tisuće djece preminulo od bolesti i zanemarivanja, bilo je i mnogo zlostavljanja.
Ovo novo otkriće neoznačenih grobnica u školi Svetog Eugena je samo još jedna u nizu onih koje su otkrivene u protekla dva tjedna.
Povećava se broj neoznačenih grobova
Podsjetimo da su prošlog tjedna članovi indijanskih plemena Cowessess u Saskatchewanu otkrila 751 neoznačeni grob. Također, pripadnici organizacije Tk’emlúps te Secweeepemc objavili su da su pronašli 215 neoznačenih grobova, u koje su, kako se vjeruje, većinom ukopana djeca.
Pripadnici domorodačkih plemena su ispričali kako se rođaci i porodice ubijenih i danas suočavaju sa traumama, koje su posebno došle do izražaja zbog činjenice da se Kanada odbila suočiti sa istinom koja je povezana sa neoznačenim grobnicama u katoličkim internatima.
“Ljudi nas konačno slušaju. Drago mi je što se pronalaze grobnice i otkriva istina, međutim, kako se to dešava opet svi zajedno to prolazimo. Međutim, ne mislim da će se stati na ovome. Narednih godina pronaći će se još mnogo, mnogo grobova”, naglasio je Jack Kruger, jedan od pripadnika domorodačke zajednice.
Kanadske vlasti se ispričale
Ova škola je otvorena 1890. godine, a industrijskom je proglašena 1912. godine. Prema istraživanju Komisije za istinu i pomirenje, u njoj je često izbijala gripa, dolazilo je do pojave zaunjaka, ospica, vodenih kozica i tuberkuloze. Tisuće djece je pohađalo školu Sveti Eugen.
Kanadske vlasti su 2008. godine uputile ispriku pripadnicima indijanskih plemena te priznale kako je fizičko i seksualno zlostavljanje bilo široko rasprostranjeno u školama, piše The Guardian.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!