U tijeku jedno od najvećih speleoloških spašavanja ikad, sudjeluju i Hrvati

Svijet 08. ruj 202310:27 0 komentara
Reuters

Više od 150 ljudi sudjeluje u spašavanju speleologa Marka Dickeya (40) koji je ostao zarobljen u špilji Morca, trećem najdubljem špiljskom kompleksu u zemlji.

Među spasiteljima su i oni iz Hrvatske, a Turska speleološka federacija rekla je da je operacija spašavanja vrlo složena jer je zaglavio na dubini od 1120 metara (3675 stopa).

“Operacija je logistički i tehnički jedno od najvećih speleoloških spašavanja na svijetu”, rekli su te dodali da je pokrenuta duga i zahtjevna operacija spašavanja kako bi se Mark iznio na nosilima.

Dickey je bio suvoditelj tima koji je mapirao novi prolaz u špilji kada je doživio krvarenje u probavnom traktu, piše NBC News.

“Mark je jak, ali su mu potrebni njegovi kolege speleolozi, uključujući, liječnike. Ovo je zastrašujuća situacija. Naše molitve su uslišane i ne možemo izraziti koliko nam to znači”, rekli su njegovi roditelji Andrew i Deborah Ann Dickey.

Pomaže 18 HGSS-ovaca

U spašavanju sudjeluju i Hrvati.

Ukupno 18 speleospašavatelja HGSS-a otputovalo je u utorak navečer u međunarodnu misiju speleospašavanja u južnoj Turskoj. Prema objavi HGSS-a, “riječ je o kolegi i prijatelju HGSS-a koji je u više navrata sudjelovao na HGSS speleo tečajevima i istraživanjima u jamama na Velebitu”.

“Poznajem unesrećenog, radi se o odličnom čovjeku. Prvi poziv iz jame stigao je u nedjelju ujutro. Radilo se o međunarodnoj ekspediciji, a kad mu je pozlilo, odmah su išla dva poziva u pomoć. Prvi su dobile lokalne snage u Turskoj, a zatim je pozvana i Europska speleospasilačka asocijacija (ECRA). Već u ponedjeljak je ondje bio tim iz Mađarske te je do njega stigla liječnica”, rekao je o međunarodnoj speleospasilačkoj akciji Dinko Novosel, predsjednik ECRA-e.

Koliko bi mogla trajati operacija?

Predsjednik Turskog speološkog saveza Bulent Genc kazao je da bi spasilačka akcija mogla potrajati oko 10 dana, ali možda i kraće ako Dickey bude dobro. “Ako mu se stanje pogorša, spašavanje bi se moglo otegnuti, no stanje mu se trenutno poboljšalo i već može stajati”, dodao je Genc.

TUMAF je priopćio da je s unesrećenim na dubini od 1040 metara uspostavljena telefonska linija, do njega je u srijedu spuštena i liječnica, a hrvatski tim radi na uspostavi pričuvnog komunikacijskig sustava “CaveLink”.

Liječnici moraju odlučiti da li je moguće Amerikanca izvući samo užetom na površinu, ne koristeći nosila.

Jamski sustav Morca je treći najveći u Turskoj i nalazi se na nadmorskoj visini od 2140 metara.

Marko Rakovac, pročelnik Komisije za speleospašavanje HGSS-a, rekao je za medije da je spasilačka akcija “iznimno zahtjevna”. “Akcija je iznimno zahtjevna i to dodatno komplicira situaciju zato što se bazni kamp nalazi na 2140 metara nadmorske visine, dakle prilično istureno i nepristupačno i na tome je mjestu potrebno osigurati logistički kamp”, rekao je Rakovac.

Istaknuo je da će spasiocima stiže preko jedne tone opreme za spašavanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!