Ukrajina je u srijedu zatražila da UN zaustavi "agresivne planove" Rusije, koja, pak, tvrdi da je u Donbasu na djelu genocid. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres upozorio je da bi sukob "mogao opsežan i žestok".
Opća skupština zasjedala je na svom godišnjem sastanku o Ukrajini koji se poklopio s rastućim napetostima zbog optužbi SAD-a da je Rusija uzduž granica s Ukrajinom rasporedila više od 150.000 vojnika te se sprema na invaziju.
Moskva ne samo da odbacuje te optužbe već uzvraća da Washington i njegovi saveznici šire histeriju.
“Nitko neće moći izbjeći krizu ukoliko predsjednik Putin odluči da može krenuti naprijed. Aktivna diplomacija, snažne političke poruke, oštre gospodarske sankcije i jačanje Ukrajine još uvijek mogu prisiliti Moskvu da odustane od agresivnih planova”, rekao je ukrajinski šef diplomacije Dmitrij Kuleba.
Nakon što je Moskva priznala dvije odmetnute pokrajine na istoku Ukrajine i naredila raspoređivanje trupa za “očuvanje mira”, SAD i saveznici Rusiji su uveli sankcije.
Guterres je kazao da ruske trupe neće tamo biti “mirotvorci” te je pozvao na prekid vatre i povratak dijalogu.
SAD se nada da će se na Općoj skupštini pokazati koliko je Rusije izolirana zbog poteza prema Ukrajini. Opća skupština danas neće ništa odlučiti.
Američka veleposlanica u UN-u kazala da “sada nije vrijeme da se ostane po strani”.
“Zajedno pokažimo da je Rusija izolirana i sama u svojim agresivnim akcijama”, rekla je Linda Thomas-Greenfield.
Kineski veleposlanik u UN-u Zhang Jun je istaknuo da je stajalište Pekinga o “očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država dosljedno te da bi se se ciljevi i načela Povelje UN-a trebali zajednički podupirati”.
Ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzia je kazao da njegova zemlja “ne može ostati ravnodušna na genocid i gaženje najvažnijeg od svih ljudskih prava – prava na život”.
“Naša zemlja ne može ostati ravnodušna na sudbinu četiri milijuna ljudi u Donbasu”, rekao je Nebenzia na Općoj skupštini.
Nije propustio i uputiti kritike Guterresu zbog izjava o istočnoj Ukrajini koje, kako je rekao, “nisu u skladu s njegovim statusom i mandatom prema Povelji UN-a”.
Britanski državni ministar za južnu Aziju i Commonwealth Tariq Ahmad pozvao je zemlje iz te regije da također uvedu sankcije Rusiji.
Njemački državni ministar Tobias Lindner je na Općoj skupštini kazao da “treba zbiti redove i snažno odbaciti takvu vrst djelovanja”.
“Ako to ne učinimo, to što je snašlo Ukrajinu može se sutra dogoditi nekoj drugoj članici UN-a”, rekao je Lindner.
Reuters podsjeća da je 2014., nakon aneksije Krima, Opća skupština usvojila rezoluciju sa 100 glasova “za” kojom se referendum o statusu Krima proglasio ništavnim.
Rezolucije Opće skupštine imaju političku težinu, ali nisu pravno obvezujuće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!