Zašto bi Кorejci uskoro mogli postati godinu dana mlađi?

Svijet 21. tra 202208:38 0 komentara
Judith Haeusler / ImageSource / Profimedia

Ključ je u tome da godine računaju drugačije od ostatka svijeta.

„Кoliko imaš godina“? To je jednostavno pitanje s jasnim odgovorom. Ali za ljude u Južnoj Кoreji, odgovor na ovo pitanje je sve samo ne jednostavan, piše BBC.

Naime, u Južnoj Кoreji, kada se beba rodi, smatra se da ima godinu dana. Kada dođe Nova godina, dodaje se još jedna godina. To znači da bi se za bebu rođenu u prosincu smatralo da ima dvije godine samo nekoliko tjedana nakon rođenja.

Ali ova metoda „korejskog doba“ mogla bi seuskoro promijeniti jer novoizabrani predsjednik Yoon Suk-yeol zagovara stav da tu metodu treba ukinuti.

Lee Yong-ho, šef tranzicijskom odbora novoizabranog predsjednika, rekao je da nova administracija nastoji standardizirati način na koji se računa starost kako bi Južnu Кoreju uskladila s ostatkom sveta.

On je rekao da su različite kalkulacije starosne dobi dovele do “stalne konfuzije” i “nepotrebnih društvenih i ekonomskih troškova”.

Čini se da su neki novi prijedlog prihvatili, ali stručnjaci kažu da sumnjaju da će on zaista biti proveden.

Jedno pitanje, tri odgovora

U Кoreji postoje tri načina za brojanje godina.

Službeno, zemlja koristi međunarodni sustav brojanja, koristeći datum rođenja osobe, u većini zakonskih definicija i administrativnih procesa od 1962. godine.

Zemlja također ima još jedan službeni način za mjerenje starosti, u kojem se bebe rađaju s 0 godina, a dodaje im se po godina svakog 1. siječnja. Prema ovome, beba rođena u prosincu 2020. bi do siječnja 2022. imala dve godine, čak i ako će službeno napuniti dvije godine tek u prosincu te godine.

Ova metoda se uglavnom koristi za definiranje starosne dobi u okviru prava, uključujući regrutaciju u vojnu službu ili definiranje uzrasta maloljetnika koje treba zaštititi od zlostavljanja.

A tu je i metoda „korejskog doba“, koju obično koriste svi u društvu, gde svatko automatski ima godinu dana pri rođenju, a postaje godinu dana stariji na Novu godinu bez obzira na datum rođenja.

Nekima je to možda samo broj – ali starost je nešto što se u Južnoj Кoreji shvaća vrlo ozbiljno.

„Južnokorejcima je važnije da otkriju je li netko stariji od njih nego da saznaju kako se netko zove. TO im je od velikog značaja kako bi znali kako će obraćati toj osobi i koje titule upotrebljavati“, kaže za BBC Shin Ji-young, profesor na Odsjeku za korejski jezik i književnost na Sveučilištu u Кorejii.

Veruje se da je Južna Кoreja jedina zemlja koja još uvek računa starost na ovaj način.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!