
Niz potresa u blizini Santorinija postupno jenjava nakon mjesec dana seizmičkih aktivnosti, rekli su znanstvenici sa Sveučilišta u Ateni.
Podmorski potresi, neki u razmaku od samo nekoliko minuta, natjerali su tisuće stanovnika i radnika na evakuaciju iz gradova Santorinija smještenih na vrhovima litica, kao i s obližnjih otoka Iosa, Amorgosa i Anafija. Škole na tim otocima ostaju zatvorene već četvrti tjedan, a i dalje su na snazi brojna druga ograničenja.
Interdisciplinarni odbor za upravljanje rizicima i kriznim situacijama na Sveučilištu u Ateni izrazio je optimizam zbog nedavnog smanjenja seizmičke aktivnosti, prenosi tportal.
“Seizmička aktivnost i dalje postupno opada, kako u pogledu dnevnog broja zabilježenih potresa, tako i u pogledu njihove maksimalne magnitude”, navodi se u priopćenju.
Zabilježeno više od 20.000 potresa
Prema podacima odbora, između 26. siječnja i 22. veljače zabilježeno je više od 20.000 potresa magnitude 1 ili više. Višestruki potresi, koji su posljedica prirodnih tektonskih procesa, ali i kretanja magme ispod morskog dna, dosezali su magnitudu 5,3. Ipak, uzrokovali su samo manju materijalnu štetu.
Gradonačelnik Santorinija Nikos Zorzos u ponedjeljak je izjavio da se nekoliko tisuća ljudi vratilo na otok od kraja prošlog tjedna te je pozvao vlasti da pruže dodatnu pomoć u smanjenju rizika. To uključuje kontrolu odrona kamenja te postavljanje i popravak zaštitnih ograda na padinama.
Ugrožena glavna trajektna luka
Prošlog tjedna izražene su zabrinutosti zbog ranjivosti glavne trajektne luke Santorinija, koja se nalazi u podnožju strme padine, kao i drugih ključnih lokacija na tom otoku.
Ministar civilne zaštite Vasilis Kikilias najavio je plan izgradnje privremene luke za evakuaciju, a ona će omogućiti sigurno pristajanje putničkih trajekata dok se ne dovrši nova lučka infrastruktura.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!