Šprlje: Zakon o kaznenom postupku će se sigurno mijenjati

Vijesti 03. velj 201618:12 > 18:15
N1

Gost Dnevnika u 18 bio je ministar pravosuđa Ante Šprlje.

Koji je vaš komentar na pomilovanja koja je provela predsjednica?

Komisija donosi autonomne odluke i poštuje se preporuka komisije. Ministarstvo pravosuđa je davalo nekakva mišljenja po općenitim pravilima za što se daje pozitivno a za što negativno mišljenje.

Prema ocjeni Europske komisije hrvatsko pravosuđe je među najmanje neovisnima u Uniji. Slažete li se s ocjenom suca Kolakušića da je ono duboko klasno i da radi u prilog samo bogatima i moćnima?

Ja se ne bih s tim složio. Imamo neke probleme, ali se standardi pomiču na bolje. Jedan od zadataka vlade i mene je da se neovisnost pravosuđa podigne na višu razinu. To je jedan od razloga zašto sam ja došao za ministra.

Imamo primjer Tomislava Horvatinčića – proglašen je krivim za nesreću u kojoj su smrtno stradale dvije osobe, ali je osuđen na uvjetnu kaznu zatvora, čak mu nije zabranjeno ni upravljanje brodom.

Radi se o pojedinačnim slučajevima koje ne bih smio komentirati. Javnost nije upoznata sa svim detaljima tog slučaja. Tu su viši sudovi koji će dati mišljenje.

Učestalo na Ustavnom ili Vrhovnom sudu padaju presude. Zadnji slučaj protiv bivšeg premijera Sanadera u slučaju Fimi media, presuda je pala zbog povrede kontradikcijskog prava. Konkretno, odvjetnici nisu mogli ni u istrazi ni u suđenju ispitati Barišića koji je teretio Sanadera… Treba li mijenjati taj dio u Zakonu o kaznenom postupku?

Zakon o kaznenom postupku će se u određenim segmentima sigurno mijenjati kako bi poboljšala procesna mogućnost stranaka da se olakša progon počinitelja kaznenih djela i kako bi se poboljšala učinkovitost kaznenog postupka. Smisao viših sudova je da kontroliraju niže sudove i da donose ponekad ukidajuće odluke.

Hoćete li ukinuti mogućnost jamčevine kad je razlog pritvora mogućnost utjecanja na svjedoke? To je često korišteno, ali i osporavano pravo.

Jamčevina je europska stečevina i svjetska stečevina. Nije kod nas baš učestala primjena jamčevine kao u Europi. Na manje zanimljivim slučajevima to nije slučaj. Jamčevina je jako dobar institut  samo je se mora oprezno primjenjivati. Ne bih ju ukidao zasad.

HDZ je obećao izmjene Ovršnog zakona i time pridobio glasove Udruge s 320 tisuća blokiranih. Hoćete li mijenjati taj zakon i na koji način ćete riješiti taj problem? (Poseban problem je što je ukinuta zastara na ovrhe)

Zastara na ovrhe je uvijek postojala, ali 10 godina nakon pravomoćnosti. Samo ukidanje zastare na predmete koji su u tijeku je teško ostvariti. Postoje instituti koje se mog primijeniti na ovrhe koje tek počinju ili koje su bile ali uz ograničenja.

Najavili ste promjenu Ustava, između ostaloga I zbog izbora ustavnih sudaca. Hoćete li donijeti I strože uvjete za izbor ustavnih sudaca jer sad nije uopće potrebno da imaju pravosudno iskustvo?

Promjena Ustava zahtjeva jedan širi politički konsenzus. Sadašnji uvjeti nisu toliko jednostavni i ne može svatko postati ustavni sudac.

Broj predmeta smanjili biste prekovremenim radom. Jeste li napravili analizu koliko bi sudaca radilo prekovremeno I koliko će to koštati državu?

Analize su u tijeku. Radimo procjenu troška i broja sudaca koj i bi tako radili. To neće biti moguće svakom sucu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.