Zločini počinjeni u Vukovaru u razdoblju od početka ratnih sukoba do pada grada 18. studenoga 1991. te u mjestima u okolici samo su djelomično istraženi i procesuirani, upozorava udruga Documenta u kojoj podsjećaju da se na vukovarskom području još uvijek traže posmrtni ostaci oko 350 osoba.
Unatoč činjenici da je za neka mjesta u okolici Vukovara provedena istraga, da su podignute optužnice, da su neki optuženici proglašeni krivima i osuđeni na bezuvjetne kazne zatvora, mnoga su ubojstva hrvatskih i drugih nesrpskih civila i hrvatskih branitelja ostala neistražena i neprocesuirana.
Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru je, počevši od 1991. pa do 30. rujna 2013. pokrenulo kaznene postupke protiv 291 osobe, od čega je u tijeku prekid istrage u odnosu na 20 osumnjičenika, protiv 232 osobe je podignuta optužnica, 85 osoba je osuđeno, a protiv 53 postupak je nakon podignute optužnice još u tijeku. Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku je pokrenulo kaznene postupke protiv 912 osoba. No, veliki dio postupaka pred sudovima u Hrvatskoj provedeni su u odsutnosti počinitelja koji su i danas nedostupni hrvatskom pravosuđu, a u niz predmeta suđenja su u tijeku ili još nisu ni počela.
Zbog brojnih zločina na području Vukovara poput ubojstava, deportacija, prisilnog premještanja, bezobzirnog razaranje stambenih, kulturnih i vjerskih objekata, pljačkanja javne i privatne imovine tužiteljstvo Haškog tribunala prikupilo je obilje dokaza na temelju kojih je pokrenuto šest kaznenih postupaka protiv devetoro optuženika – Mile Mrkšić, Veselin Šljivančanin, Miroslav Radić, Slobodan Milošević, Slavko Dokmanović, Franko Simatović, Jovica Stanišić, Vojislav Šešelj i Goran Hadžić.
Podsjetnik na zločine zbog kojih je optužen Vojislav Šešelj
Documenta podsjeća da je odluka o Šešeljevu privremenu puštanju na slobodu donesena upravo uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara. Svojim govorima pozivao je na progon Hrvata i poticano njihovo ubijanje na dva lokaliteta – stratištu između poljoprivrednog dobra Ovčara i Grabovo gdje su iz vatrenog oružja ubijena 246 nesrba iz vukovarske bolnice i “Velepromet” gdje su srpske snage među kojima su bili i tzv. Šešeljevi dragovoljci, izdvojili šest pojedinaca i ubili ih.
“Mnoge obitelji koje još uvijek čekaju informacije o sudbini svojih članova, ovaj čin doživljavaju kao još jedan u nizu udaraca u traženju pravde, koja bi, po svemu sudeći, za Vukovar mogla izostati”, kažu u Documenti. Danas je i predsjednik Josipović uputio pismo Haškom sudu u kojem osuđuje Šešeljevo puštanje na slobodu.
Documenta podsjeća i da se na dan vukovarskog stradanja dogodio i zločin nad civilima u Škabrnji gdje su jugoslavenska vojska pod zapovjedništvom Ratka Mladića i paravojne srpske postrojbe mučili su i ubili 43 civila i 15 branitelja. Hrvatsko pravosuđe do sada je za Škabrnju donijelo samo jednu osuđujuću presudu protiv 26 okrivljenika od kojih je samo jedan bio prisutan tijekom suđenja pred Županijskim sudom u Zadru.