Premijer Tihomir Orešković obratio se u srijedu poduzetnicima i obrtnicima u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
“Jučer sam predstavio prijedlog državnog proračuna za 2016. Rekao sam da je to samo prvi korak, prvi dio 4-godišnjeg plana Vlade da izvučemo zemlju iz duboke krize. Drugi dio je paket reformi, čije smo obrise prezentirali EK prošli tjedan. Intenzivno radimo na stvarima koje se tiču izravno poduzetnika i obrtnika, onih koji stvaraju nova radna mjesta”, rekao je premijer.
“Dolazim iz poslovnog svijeta i dobro razumijem probleme poduzetnika, vjerujemo da će vam naše reforme olakšati poslovanje. Jedan od prioriteta je smanjivanje nepotrebnih regulacija, znatno olakšati zakonodavni okvir koji utječe na poslovanje. To ćemo učiniti uklanjanjem procedura koje već postoje i boljom pripremom propisa. Vlada je odlučila i smanjiti parafiskalne namete”, rekao je.
“Kad je riječ o pravosuđu, naglasak je na izmjenama propisa kojima je cilj usklađivanje sudske prakse, oslobađanje sudaca od obavljanja nesudskih poslova, skraćivanje trajanja procesa i smanjivanje broja neriješenih predmeta, uvođenje zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra do kraja 2016.
Ovo je ključno jer će ubrzati izdavanje građevinske dozvole”, rekao je Orešković.
“Reforma javne uprave usredotočit će se na razvijanje ljudskih potencijala i digitalizaciju. Ovo je samo dio paketa mjera kojima želimo hrvatskom gospodarstvu osloboditi prostor i pružiti prostor da krene u uzlet nakon godina kriza. Kao bivši predstavnik uprave Plive, uvjeren sam da Hrvatska ima ogroman potencijal. Bili smo najveći investiror, i vidio sam da možemo globalno konkurirati. Teva je odlučila investirati 100 milijuna dolara ovdje, a nije se odlučila za Indiju i Kinu. To je samo jedan primjer gdje možemo raditi, a drugo područje je znanost”, uvjeren je premijer.
“Uložili smo tada i u istraživanje i razvoj, ja vjerujem da to možemo u Hrvatskoj. Kad sam bio na summitu u Londonu, jasno sam poručio koji su nam ciljevi. Kad je došlo do dozvole, čekali smo malo, mislim da smo mogli puno brže to tada riješiti, ali krenuli smo”, kaže Orešković.
“Kad je riječ o malim i srednjim poduzetnicima, Vlada će i tu uložiti. Njemačka je možda dobar primjer kad je riječ o gospodarskom rastu, mali poduzetnici su srce zemlje. Vlada će zato EU fondovima osnovati fond od oko 500 milijuna eura, kojim bi htjeli poticati otvaranje i novih firmi. Fondovi će koristiti i mladima, ali moramo ih aktivirati što prije.”
“Moj fokus je na start upovima. Od HGK bih htio čuti konkretne primjere kako olakšati da se brže i lakše otvaraju. Želim čuti ideje. Primjerice, kad sam živio u Nizozemskoj, imali smo super modele za poljoprivredu, pa mislim da bi i mi mogli iskoristiti već postojeće dobre modele za nas”, kaže Orešković, i zaključuje da su poduzetnici i Vlada partneri i da će Hrvatska osigurati bolju budućnost za sve građane.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.