U poplavi prvoaprilskih fora, koje često zbog aktualnog stanja u Hrvatskoj i svakodnevnih apsurda ne uspijevaju izmamiti više od kiselog smiješka, pojavila se i jedna koja je zaista dobra.
Osvanula je na stanicama Gradske knjižnice Rijeka, parodira neshvatljivu pomamu za objavom registara agresora, izdajnika te ostalih nedomoljubnih elemenata, a prenosimo je u cijelosti:
“Nakon više mjeseci spekulacija i burnih javnih rasprava jutros se na internetu pojavio registar učlanjenih i neučlanjenih u hrvatske knjižnice.
Registar je rezultat rada PSSST-e, tajne službe za održavanje sigurnosti knjiga i mira u knjižnicama. Na listi su se našla i 3 milijuna hrvatskih državljana koji trenutno nisu ili pak nikad nisu bili korisnici ni jedne knjižnice. Korištenje registra jednostavno je – upisom imena građana pojavljuju se rezultati o povijesti njegovog članstva u knjižnicama. Onima koji nikada nisu bili članovi ni jedne knjižnice (osim obvezne školske) umjesto podataka prikazuje se bijela praznina. Tijekom jutra je zbog preopterećenosti bilo problema s pristupom, ali iz PSSSTE-e nas uvjeravaju da rade na uklanjanju problema. Reakcije na objavu registra podijeljene su: dok jedni smatraju da će sada napokon sve biti transparentno, drugi smatraju da će mnogima doći u pitanje dobar imidž.
Ipak, registar je iz razvojnih fondova podržala EU s obzirom da je server s 3 milijuna imena i podacima o neučlanjenima u knjižnice dio EU projekta digitalizacije i razvoja kreativnih industrija, a u razvoju je i baza kupaca knjiga u knjižarama ili bolje rečeno onih koji nikada nisu kupili knjigu.”
Obzirni bibliotekarski svijet je u podnožju članka napisao da se radi o neistinitom sadržaju i pokušaju izmamljivanja osmijeha na lice te poticanja učlanjivanja u narodne knjižnice i na čitanje. Stavili su i dva linka na Wikipedijino objašnjenje prvoaprilske šale, da ne bi slučajno svoje korisnike doveli u zabludu.
I? Imate li iskaznicu? Kad ste kupili zadnju knjigu? Kad ste je pročitali? Biste li se rumenili da vam ime osvane u ovakvom registru?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.