HND traži provjeru 'netransparentne prodaje Novog lista'

Vijesti 04. tra 201608:05 > 08:10
Flickr

'S obzirom na informacije o prodaji Novoga lista koje su se pojavile u medijima, a koje još nisu dobile službenu potvrdu od strane uprave i dosadašnjeg vlasnika, Hrvatsko novinarsko društvo upozorava da je važeći Zakon o medijima nedvosmislen kada se radi o vlasništvu u medijima, zahtijevajući transparentnost vlasničke strukture'.

HND u priopćenju dalje navodi:

“Prema objavljenim informacijama u vlasničku strukturu Novoga lista ulazi jedan inozemni financijski fond, odnosno jedna medijska grupacija iza koje stoji taj fond, zbog čega je osobito važna transparentnost cijelog postupka.

Naime, Zakon o medijima u člancima 31. 32. i 33., koji se odnose na transparentnost vlasničke strukture u medijima, zahtijeva da dionice nakladnika koji obavlja djelatnost javnog informiranja moraju glasiti na ime, zabranjuje prikrivanje vlasničke strukture nakladnika ili vlasništva stjecatelja dionica ili udjela u pravnoj osobi nakladnika bilo kojim pravnim poslom, proglašavajući sve pravne poslove kojima se prikriva vlasnička struktura nakladnika ili vlasništvo stjecatelja dionica ili udjela u nakladniku ništetnima.

Te odredbe o ograničenju vlasništva primjenjuju se i na strane pravne i fizičke osobe bez obzira na to u kojoj državi imaju svoje sjedište, odnosno prebivalište. Ovo je osobito važno jer se već tjednima u medijima pojavljuju informacije o hrvatskim akterima ovog preuzimanja, koji se skrivaju iza inozemnog fonda, kao i skrivenim političkim i stranačkim interesima pri preuzimanju Novoga lista, što nitko nije pokušao uvjerljivo demantirati.

Bez točnih i potpunih podataka o vlasniku/vlasnicima nije moguće provesti niti postupak ispitivanja dopuštenosti eventualne koncentracije nakladnika (radi se o zaštiti tržišnog natjecanja i zabrani stjecanja tržišnog udjela većeg od 40% općeinformativnih dnevnika ili tjednika). Sprječavanje nedopuštene koncentracije temeljna je pretpostavka postojanja i opstanka pluralizma medijskih grupa, što je jedna od iznimno bitnih sastavnica slobodnog javnog komuniciranja.

Kada je prije nekoliko godina isti financijski fond, odnosno njegova medijska tvrtka, pokušao kupiti najvažniji slovenski dnevni list, susjedna država to je preuzimanje spriječila okarakteriziravši ga kao neprijateljsko. Hrvatska je već treću godinu članica Europske unije, a u ovom slučaju riječ je o sudbini najstarijeg hrvatskog dnevnog lista, koji zasigurno predstavlja nacionalno kulturno dobro i koji svoje sjedište ima u budućoj europskoj prijestolnici kulture. Država mora zaštiti medije od netransparentnog vlasništva i skrivenih vlasnika, jer time štiti javni interes, odnosno interes građana ove zemlje.

Pozivamo stoga nadležna državna tijela da napokon posvete dužnu pažnju transparentnosti vlasništva nad medijima, pogotovo tiskanih. Prodaja Novog lista odvija se netransparentno, ispod stola i s fiktivnim vlasnicima. Pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu još od prošle godine traje sudski spor u čijem je središtu ortački ugovor između bivšeg i novog vlasnika EPH što ukazuje da ortački ugovori o vlasništvu nad medijima nipošto nisu stvar prošlosti već dio hrvatske medijske stvarnosti.

Mediji čiji su stvarni vlasnici skriveni iza investicijskih fondova ili ortačkih ugovora sve manje služe građanima i demokraciji, a sve više postaju poluga u rukama nevidljivih, ali moćnih vlasnika i njihovih partikularnih interesa.”