Premijer Tihomir Orešković izrazio je u četvrtak u Rimu nadu da će postupak kanonizacije bl. Alojzija Stepinca započeti ovo ljeto i da će što prije završiti, ali je pozdravio papinu odluku da se u taj postupak uključi i Srpska Pravoslavna Crkva.
“Taj proces će krenuti, mislim ovo ljeto i nama je bitno da što prije završi. Kardinal Stepinac je dio našeg identiteta”, izjavio je Oresković novinarima nakon polusatnog susreta sa Svetim Ocem u četiri oka.
“Vrijeme radi svoje, nekada u pozitivnom smislu i nadam se da to neće predugo trajati jer će hrvatski narod ponovo patiti”, dodao je Oresković.
Pozdravio je odluku pape Franje da u taj postupak kroz mješovito povjerenstvo pod predsjedanjem Svete Stolice uključi predstavnike Srpske pravoslavne crkve (SPC) jer “Sveti Otac želi približiti katolike i pravoslavce”.
Oresković je od pape Franje zatražio potporu i za Hrvate u Bosni i Hercegovini, kako bi bili ravnopravni s ostalim narodima i vjerama, ističući stratešku važnost tog pitanja za Hrvatsku, ali također ukazujući i na stabilizirajući učinak pitanja ravnopravnosti triju naroda na regiju.
“U BiH su tri naroda, tri vjere i bitno je da Hrvatska pruzi pomoć tamošnjim Hrvatima (…) to nam je u strateškom interesu i gledamo kako bi im i ekonomski pomogli”, rekao je hrvatski premijer.
“Od Svetog Oca smo tražili podršku da sva tri naroda imaju ista prava (…) to je važno i za stabilnost u regiji i Sveti Otac moze imati veliki utjecaj na ta pitanja”, dodao je šef hrvatske vlade.
Oreškovć s Papom razgovarao o izbjegličkoj krizi
Kako je bilo i najavljeno, nezaobilzna tema je bila i izbjeglička kriza, a premijer Oresković je Papi prenio da se Hrvatska humano ponašala prema vise od pola milijuna migranta koji su tzv. zapadnobalkanskom rutom prošli kroz Hrvatsku.
“Mi nismo podizali žice, niti zidove. Prema izbjeglicama smo pokazali humanost. Kazao sam i da smo spremni sada preuzeti 500 izbjeglica iz Turske”, rekao je Oresković.
S Franjom je razgovarao i o tome što cijela Europa može učiniti po tom pitanju. Europa je, dodao je, krenula u rješavanje tog pitanja. “Nadam se da ćemo naci rješenje”, kazao je premijer Oresković.
Papa od početka izbjegličke krize, koja se zbiva u Svetoj godini milosrđa, ukazuje na humanitarni problem očajnih izbjeglica koji traže bolju budućnost u Europi i zagovara politiku prihvata svih onih koji bježe pred nedaćama.
Od siječnja 2015. milijun migranata i izbjeglica stiglo je u EU brodovima iz Turske. Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije od početka ove godine stiglo je 143.000 migranata.
Kroz Hrvatsku je na putu prema zapadnoeuropskim bogatim državama prošlo oko pola milijuna migranata, a uz zajedničke napore Austrije, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Makedonije zaustavljena je zapadnobalkanska ruta.
Ministar vanjskih poslova Miro Kovač, koji se nalazi u izaslanstvu premijera Oreškovica u Vatikanu, kazao je da Hrvaska može biti ponosna na to kako se drži u izbjegličkoj krizi.
“Pokazali smo humanost, efikasnost i pokazali smo da, zajedno sa zemljama u susjedstvu, imamo svijest za Europsku uniju i njezinu stabilnost. Mi smo svojom politikom pridonijeli pronalaženju zajedničkog europskog rješenja”, rekao je Kovac.
On je prije nekoliko dana u Beču zajedno s austrijskim kolegom Sebastianom Kurzom ocijenio da je zaustavljanje migrantskog vala na makedonskoj granici bio dobar način upravljanja tom krizom i da su zajednički napori pokazali da male i srednje zemlje mogu promijeniti stvarnost ako se udruže.
Premijer Orešković je novinarima potvrdio da je, nakon sto je to ucinila i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, pozvao Franju da posjeti Hrvatsku.
Orešković u pratnji čitave obitelji
Orešković, s kojim su kod Pape bili i supruga i četvero djece, Franji je poklonio pretisak Misala Hruackog koji je 1531. tiskao Šimun Kožičić Benja, pisac, latinist, prevoditelj i nakladnik, promicatelj glagoljske kulture i hrvatski diplomat u doba turskih osvajanja. To je rimokatolički misal tiskan glagoljskim pismom na hrvatskom crkvenoslavenskom jeziku s elementima starohrvatskoga jezika. Hrvatski crkvenoslavenski jezik je knjiški jezik i nikada se njime nije govorilo.
Papa Franjo je hrvatskom premijeru poklonio encikliku “Laudato Si” te apostolski nagovor “Evangelii gaudium”.
U poslijepodnevnim satima premijer Orešković će obići vatikanske znamenitosti, a nezaobilazna postaja bit će i posjet Hrvatskom papinskom Zavodu svetog Jeronima čiji korijeni sežu u 1453. godinu kada je papa Nikola V. u “Vječnom Gradu dodijelio crkvicu sv. Marije sa zemljištem za hodočasnike i izbjeglice iz Hrvatske”. U njemu su djelovali istaknuti Hrvati, među kojima Franjo Petrić i Faust Vrančić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.