"U interesu im je izvući novac građana, a onda uvoditi red!"

Vijesti 25. tra 201615:39 > 15:42
N1

Sindikalac Mladen Novosel nakon sastanka Gospodarskog socijalnog vijeća izjavio je kako se sindikati u principu ne protive reformi zdravstva, nego redosljedu njenog provođenja. Prve su na redu, prigovara, represivne mjere. Ministar Nakić i Davor Majetić iz Hrvatske udruge poslodavaca nešto su bližih stajališta.

“Ovdje nije sporan paket reformi, ali on je neka budućnost, kao što je bila i zadnjih 20 godina, vlade postavljaju iste dijagnoze sustava. Ova Vlada želi ušparati 700 milijuna kuna, ali daleko manje kroz racionalizaciju i većim dijelom kroz džepove građana. Zakon o zdravstvenoj zaštiti (ZZZ) i Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (ZOZO) idu u tom smjeru – njima je interes isključivo izvući ovaj novac i onda možemo govoriti o uređenju sustava. To je radila i prošla Vlada”, kazao je Mladen Novosel nakon sjednice GSV-a, naglašavajući da se sindikati pribojavaju da će uređenje sustava biti samo mrtvo slovo na papiru.

“Zato se protivimo represivnim mjerama i kasnijim izmjenama u sustavu”, objašnjava.

Ministar zdravlja Dario Nakić kazao je kako nije čuo puno disonantnih tonova na sastanku.

“Mislim da smo se složili oko toga da su nam reforme potrebne i da smo se složili kada je riječ o njihovom sadržaju”, kazao je Nakić. “Ono u čemu postoji dvojba jest dinamika određenih reformskih mjera – prvo bi trebala racionalizacija, a onda i druge mjere s dodatnim učincima unutar sustava”, pojasnio je.

“Ne mogu imati isti stav, kao i sindikati, jer cilj je kvalitetno i dostupno javno zdravstvo. Dok govorim s vama, bolnice gomilaju gubitke. Nemamo vremena čekati”, naveo je zatim. Upitan je je li nužno ići sa represivnim mjerama kao što je naplata hitne pomoći i poskupljenje dopunskog osiguranja.

“Mi radimo reformu Hitne tako da nema šanse da će se hitnom pacijentu nešto naplatiti. Dapače, sve ćemo učiniti da njemu pomoć bude dostupna. Ali onaj tko inzirstira i može ugroziti hitnog pacijenta, to nećemo dopustiti”, kazao je Nakić, dodajući da preostaje puno opcija pacijentima koji nisu hitni – od obiteljskog liječnika do zvanja broja 92.

“Osobno bih najradije stavio 50 kuna”, kazao je, pak, o dopunskom osiguranju, ali to je nemoguće. Ta mjera “je nužna, nije popularna”, jer “mi moramo osigurati priljev sredstava, izdvajamo pun manje od drugi u Europi”, kazao je.

“Sve mjere u zdravstvu sam objašnjavao barem 20 puta”, kazao je prije udaljavanja od novinara.

N1

“Mi smo podržali smjer u kojemu ide ministarstvo, jer sustav ima probleme, imamo gubitke koje moramo zaustaviti”, kazao je Majetić. “Podržali smo reformski paket, ali upravo ćemo razgovarati o pojedinačnim mjerama kroz stručnu raspravu…. Apsolutno podržavamo smjer, a sad kako rješavati problem hitne službe, to treba prepustiti stručnim sluižbama, znamo da se hitna pomoć zloupotrebljava”, kazao je Majetić.

“Poskupljenje je također pitanje analize čitavog sustava – treba vidjeti gdje su uštede moguće i racionalizacije, mi smo čuli da nam je najbliža bolnica u Europi na prosječnih 76 kilometara, a u Hrvatskoj 36”, naveo je HUP-ovac.

Vlada je, zaključuje, izgubila čitav kvarrtal dok se organizirala, i imat ćemo milijardu do dvije manjka, a veledrogerije imaju odgodu plaćanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.