Republika Hrvatska danas obilježava treću obljetnicu članstva u Europskoj uniji. Tim se povodom obratio i ministar vanjskih i europskih poslova, Miro Kovač.
Rekao je da sebe nismo uspjeli dovoljno dobro pozicionirati u Europskoj uniji, te da se moramo reorganizirati i posvetiti se razvoju hrvatskoga društva. “Za euro nismo spremni, ali za Schengen bi mogli biti vrlo brzo”, kazao je Kovač. “Nije realno da Hrvatska uđe u Schengen prije 2018. godine”, kazao je Kovač novinarima.
“Hrvatska može na neke procese utjecati, to smo pokazali u migrantskoj krizi. Tu je puno pomogao i ministar Vlaho Orepić, kad smo suradnjom sa Srbijom i Makedonijom spriječili dolazak većeg broja migranata u Europu. Za taj rad nam se zahvalio i austrijski kolega”, kazao je Kovač.
Dodao je da će se aktivno zalagati i za ulazak Srbije i BiH u EU. “Jasno, treba poštivati pristupne kriterije, ali mi ćemo biti taj motor i savjest Europske unije, što se tiče procesa proširenja”, rekao je Kovač. Ideja proširenja manje je zanimljiva većim zemljama, a mi ćemo se aktivno zalagati da se ne zaborave zemlje na istoku Europe, istaknuo je Kovač.
Ministar unutarnjih poslova, Vlaho Orepić, kazao je da Schengen nije problem, nego rješenje, te da su procesi povezivanja naroda i ljudi nezaustavljivi.
Povodom treće obljetnice članstva Hrvatske u Europskoj uniji N1 televizija u petak od 16 sati emitira specijalni program koji će voditi Ivana Dragičević i Tihomir Ladišić. Emisiju pratite UŽIVO na N1 televiziji i na našem portalu putem ove poveznice.
Podsjetimo, dana 1. srpnja 2013. godine Republika Hrvatska postala je 28. punopravna članica Europske unije. Hrvatska je podnijela zahtjev za punopravno članstvo 21. veljače 2003. godine, a službeni status kandidata za članstvo u EU dobila je 18. lipnja 2004.
Pristupni progovori, koji su trebali započeti u ožujku 2005., odgođeni su, a kao uvjet za početak pregovora istaknuta je potpuna suradnja s Haškim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. Pregovori su službeno otvoreni 3. listopada 2005. godine, nakon što je glavna haška tužiteljica potvrdila potpunu suradnju Hrvatske s Haškim sudom.
Nakon više od osam godina od podnošenja zahtjeva za članstvo te skoro šest godina pregovaranja, 10. lipnja 2011. je José Manuel Barosso u ime Europske komisije predložio zatvaranje pristupnih pregovora s Hrvatskom. Tu je odluku 24. lipnja iste godine podržalo i Europsko vijeće pozivajući na zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja do kraja lipnja 2011. te na potpisivanje pristupnoga ugovora s Hrvatskom do kraja iste godine.
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.