'Nema prepreke koaliciji HDZ-a i Mosta, HDZ će im dati više'

Vijesti 14. srp 201609:38 > 09:41
N1

Komentator 24 sata Tomislav Klauški gostovao je u Novom danu u pregledu tiska i komentirao aktualnosti u politici.

Kako komentirate situaciju u Srbu i najavu novih šatora? Silvano Hrelja (HSU) je na pitanje hoće li nova Vlada opet imati šator, kazao da se trebalo odlučnije postaviti.

“Na početku mandata će se biti lakše obračunavati sa šatorom već pred kraj ili u sredini mandata. Kod šatora u Srbu je novost što je policija vrlo rano otkrila da on nema dozvolu, za razliku od onog u Savskoj, kada je ministru unutarnjih poslova trebalo šest mjeseci da to shvati. Apsolutno je nevjerojatno da se javnost i policija već danima zabavlja tim šatorom. To nisu brigade branitelja, već nekoliko pripadnika minorne stranke s kojima je najlakše izaći na kraj, no očito policija balansira između zakonitosti, davanja prevelike važnosti i od toga da od njih napravi žrtve. Očito je to šatoraštvo prešlo u tradiciju. Vidjeli smo da su i studenti prosvjedovali ispred Ministarstva obrazovanja s šatorom. Sad smo nacija šatoraša.”

HDZ ima problema s financiranjem, a Andrej Plenković tvrdi da je za sve što se događa u stranci odgovoran Tomislav Karamarko. Do kada će takva tvrdnja moći održavati privid normalnog stanja u toj stranci?

“Neki predsjednici HDZ-a su jako dugo izdržavali s tim da su krivnju prevaljivali na bivše predsjednike. Plenkoviću će biti dovoljno da Karamarko bude kriv makar dok ne konsolidira stranku i okruži se svojim ljudima. Karamarko jest kriv za ono što se događa u HDZ-u, njegova je politika bila autodestruktivna, odveo je HDZ u krajnost, podastro ga je Mostu pod noge i zbog svojih je sumnjivih transakcija s Mađarima i Rusima morao otići. HDZ se zapravo iz pobjedničke pozicije našao u gorem problemu nego je što bio SDP koji je bio u oporbi. SDP je preživio, izabrao ponovo svog predsjednika stranke i vraća se jači na vlast. Plenković ima pravo da svaljuje krivnju, ali Karamarko mu je dobro odgovorio neki dan rekavši da je njegova kampanja za Europski parlament bila financirana novcem iz Zaklade i da je taj novac koji je Plenković trošio u kampanji isto bio sumnjiv, a njega tada nije zanimalo odakle dolazi novac, pozajmice i slično. Dakle, Plenković će, naravno, raditi što i svi prije njega – optuživati starog predsjednika, ali pitanje je kako će funkcionirati sa starim strukturama koje je izabrao Karamarko – predsjedništvom i ostalim tijelima. To imamo i u SDP-u, da je predsjednik jedini član biran od članstva, ostali su delegatski birani, i ima imunitet od ostalih tijela stranke, teško ga je smijeniti i kontrolirati. Plenković će se moći izvlačiti od ostale politike HDZ-a i optuživati stare strukture, što je istovremeno zahvalna i nezahvalna pozicija.”

Milanović ima 27, a Plenković 20 posto potpore za mjesto premijera. Je li to dobro ili zabrinjavajuće za Zorana Milanovića?

“On jako dugo visoko kotira na ljestvicama najnepopularnijih, čak je po izvještavanju HRT-a bio prvi najnepopularniji, ali iza Karamarka. Dobar dio desnog biračkog tijela bira da je nepopularan, ali mislim da to nije slučaj s lijevim. Mislim da će se nakon šest mjeseci ove agonije ljevica, liberalna ljevica i centar konsolidirati oko Milanovića kakav god on bio i da je Milanović čak dobio bodove na temelju ove traume od Karamarka, Hasanegovića i ostalih. Bit će mu teško prigovoriti na bilo čemu, jer će vas pitati: ‘Hoćete li da vam se vrati HDZ? Kazao sam vam da nema alternative, a eksperimentirali ste sa svojim glasovima, davali ga Mostu. Sad bi bilo najbolje da ih date mojoj koalciji, pa makar se ona zvala Narodna’. Mislim da će mu oprostiti i tako rogobatan naziv za građansku i urbanu opciju. Milanovićeva je pozicija sada puno jača nego što se moglo očekivati nakon što je izgubio vlast.”

Je li vam podrška trećeplasiranom Bandiću, kada je riječ o premijersko mjesto, iznenađenje?

“U neku ruku je, ali svi se mogu kandidirati. Čak nam je čovjek koji nije ni izašao na izbore postao premijer. Bandić misli da će, ako je dovoljno uporan i na svakim se izborima kandidira za ‘gradonačelnika Hrvatske’, netko to končano to ozbiljno shvatiti. Možda je nakon Petrova došlo i vrijeme za Bandića. Koliko smo puta do sad reklli da je politički mrtvac, pa još uvijek hoda okolo kao zombi i skuplja glasova. Ali ljudi u anketama se opredjeljuju iz revolta i vica, vidjet ćemo kako će proći izbori”.

Je li trgovina SDP-a s HNS-om već pokazala da postoje problemi u raju? Sada i Hrelja traži ministarstvo.

“Hrelja je spominjao i MUP. SDP se 2007. opekao što nije išao s HNS-om pa su mu to nabijali na nos, pa je s HNS-om došao na vlast, pa drugi put nije došao na vlast.. Stvar je u okupljanju široke koalicije, što HNS dobro koristi sa dobrim rasporedom po listama. Milanović se zna zaljubiti u neke koalcijiske partnere, a sad se zaljubio u Krešu Beljaka. I sad je on opsjednut Beljakom i misli da je on njegov novi pajdo, k’o što je bio Čačić. I sad je on HSS-u bio spreman dati više, nauštrb HNS-a, jer je broj mandata po listama ograničen. Nevolje su logične, ali očito je da su one izglađene pa će to biti OK i Milanović će moći izaći na izbore s Jambom i Marijanom Petir na radost njegovih birača.”

Petrov i Most započeli su kampanju napadom na SDP, nazvali su koaliciju trgovačkom. Koliko se može profitirati na tome?

“Petrov se promovirao u prvog oporbenjaka još prije četiri mjeseca kad je počeo rat protiv Karamarka, iako je bio u vlasti. Mostu je dugo padao rejting ii on je ocijenio da on ne može više klimati glavom, već mora biti oporbenjak. I Most se počeo dizati. Sad je to oporbenjaštvo prešlo na SDP i on će se opet vratiti na onu priču da je Most jednako udara protiv HDZ-a i SDP-a, da neće ni Milanovića niti Karamarka. Za očekivati je da će se hvaliti polovičnim učinkom vlasti – uspio je srušiti Karmarka i srušit će Milanović. Pokušat će pridobiti druge birače, jer dobar dio ljevice, SDP-ovaca ili ‘zabludjelih ovaca’, kako ih doživljava Milanović, je prešao Mostu. Ulazit će i u porstor HDZ-a, odnosno konzervativne desnice i pitanje je koliko će to oporbenjaštvo dati rezultata. Petrov i Most su iskusniji nego prije šest mjeseci i godinu dana, imaju iskustvo vlasti i dobar kapacitet zaplotnjaštva, uvid u neke stvari. Malo su očvrsnuli i nisu više onako uzvišeni i plemeniti nego znaju i nisko udariti.”

Stvorio se dojam da SDP pobjađuje na izborima, ali SDP može sklopiti savez samo s manjinama, dok HDZ može računati i na Most i na Bandića. Može li HDZ s manjim rezultatom od SDP-a složiti većinsku vladu?

“Čini mi se da nema više prepreka da Most koalira s HDZ-om, budući da nema Karamarko. Most je dobio HDZ kakav je htio, s Plenkovićem na čelu. HDZ je sada više spreman prodati se Mostu nego prije, jer će dobiti manje glasova. Naravno da to sve igra. A ako premijer ne bude ni iz Mosta ni iz HDZ-a, možda Bandić bude to rješenje. “

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.