Predsjednička kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar-Kitarović u petak je na Općinskom sudu u Zagrebu potpisala izjavu o prihvaćanju kandidature za predsjednicu Republike Hrvatske.
Nakon potpisa Grabar-Kitarović je novinarima ispred Općinskog suda izjavila da je kao kandidatkinja HDZ-a i koalicije stranaka desnoga centra i centra potpisala izjavu o prihvaćanju kandidature za predsjednicu Hrvatske i ovjerila potpis.
Istaknula je da su prikupili veliki broj potpisa građana koje će predati DIP-u u subotu u 17 sati. Konačni broj prikupljenih potpisa reći će nakon što završi prebrojavanje i provjera svih potpisa.
Na upit da prokomentira novu anketu po kojoj joj podrška birača raste, dok protukandidatu Ivi Josipoviću pada, Grabar-Kitarović je rekla da u načelu ne komentira ankete, ali može reći kakvo je stanje na terenu.
“Gdje god dolazimo, nailazimo na srdačan doček i veliku potporu ljudi. Veseli me da se nakon pesimizma i malodušja, koje sam primjećivala posljednjih mjeseci, ponovno javlja entuzijazam i na neki način Hrvatska se budi”, rekla je Grabar-Kitarović.
Komentirajući tijek kampanje, rekla je kako je “kampanja puna svega i svačega”, ali je na to bila spremna.
“Voljela bih da se svi koncentriramo na program, a ne na napadanje jedan drugoga kao osobe, zato što građani ne žele naša prepucavanja. Građani žele čuti što je to što im nudimo za bolji život u Hrvatskoj”, poručila je.
Na pitanje novinara kako gleda na poziv Željki Markić na ispitivanje u PNUSKOK, Grabar-Kitarović je rekla kako to dolazi u predizborno vrijeme, kada se “jako povećavaju aktivnosti represivnog aparata”.
“Uključujući i uhićenje četvero mladih ljudi u Splitu, njihovo privođenje i kasnije kažnjavanje po jednom starom članku jugoslavenskog zakona – očito je riječ o političkim obračunima s političkim protivnicima”, rekla je Kolinda Grabar-Kitarović.
Upitana kakve to ima veze s njom, Grabar-Kitarović je rekla da nema nikakve veze s njom, ali je vrlo neobično da se događa u predizborno vrijeme.
Ustvrdila je da će se kao predsjednica Hrvatske zalagati za nultu stopu tolerancije na korupciju, “ali uvijek i svugdje, ne selektivno i ne u određeno doba, bez manipulacije represivnim aparatom u političke svrhe”.