Policija nanosi štetu građanima kroz odjave prebivališta

Vijesti 20. ruj 201620:10 > 20:26
Pixabay

Prije donošenja rješenja o odjavi prebivališta, nadležna policijska uprava mora utvrditi činjenice i okolnosti na temelju kojih se može nedvojbeno zaključiti živi li osoba na prijavljenoj adresi, upozorava pučka pravobraniteljica, nakon što su građani u više navrata izvijestili da im je nanesena šteta zbog provjera od strane policije.

Pritužbe građana, navodi, pokazuju kako se u praksi ova obveza često provodi samo terenskom provjerom, u trenutku kada se može očekivati da osoba nije kod kuće. Budući da donošenje rješenja o odjavi prebivališta ima dalekosežne posljedice, pogreška može izazvati znatnu štetu.

“Naime, kada sam dobila rješenje ostala sam šokirana. Posjedujem kuću i zemlju i godinama imam OPG, uredno podmirujem svoje obveze prema državi pa mi nije jasno zbog čega mene i moju obitelj policija maltretira. Zašto smo izbrisani? Policija navodi da mene nije našla na adresi (ne znam zašto me tražila), pa postoji poštanski sandučić da se ostavi obavijest, jer ja kao ni moja obitelj nismo u kućnom pritvoru nego moramo raditi u plastenicima… A ono malo slobodnog vremena smatram da mogu provesti kao i ostali slobodni građani”, piše u pritužbi jedna građanka.

Osim toga, za pravobraniteljicu Loru Vidović upitna je i kvalificiranost policijskih službenika za procjenu i donošenje zaključka živi li nedvojbeno osoba na prijavljenoj adresi te ima li objekt uvjete za stanovanje, na temelju čega se donosi rješenje.

“Kompleksnost najbolje ilustrira slučaj članova obitelji iz N.J. Postupak odjave prebivališta pokrenut je na inicijativu bivše supruge čija prijateljica radi u nadležnoj PU, a na prijavljenoj adresi je i obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. U dvije terenske provjere, u razmaku od dva mjeseca, policijski službenici ocijenili su da građanin i njegovo dvoje maloljetne djece te njegovi roditelji ne žive na toj nego na drugoj adresi pa je doneseno rješenje o odjavi njihovog prebivališta. U međuvremenu je građanin podnio novi zahtjev za prijavu prebivališta, a osobnu iskaznicu je morao predati u policijsku postaju radi poništenja. Nakon toga nije mogao primiti novo rješenje poslano poštom, jer nije imao osobnu iskaznicu, a u policijskoj postaji mu primjerak rješenja nisu mogli uručiti jer nisu imali „primjerak s pečatom“. Osim toga, policija pri utvrđivanju činjenica nije konstatirala da je građanin suvlasnik polovice kuće u kojoj živi bivša supruga, koja je mu je onemogućila ulazak i boravak u njoj. Samim time, niti tu adresu nije mogao koristiti kao prebivalište”, navodi se u izvješću.

Istovremeno, ističe pravobraniteljica, propustili su konstatirati da je na odjavljenoj adresi objekt obuhvaćen programom obnove pa nije poštovana odredba ZOP-a prema kojoj se ne donose rješenja o odjavi prebivališta osoba koje su obuhvaćene programom obnove, a nekretnina im još nije obnovljena.

“Sve ovo ukazuje na značajne mogućnosti manipulacija i pogrešaka u utvrđivanju činjenica, a svojim očitovanjem MUP ne preispituje situaciju objektivno, nego opravdava vlastito postupanje”, piše u izvješću.

Slučajevi opisani u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2015., kao i nedavno u medijima, ilustriraju kompleksnost problematike i ukazuju na značajne mogućnosti manipulacija i pogrešaka u utvrđivanju činjenica.

Pučka pravobraniteljica u Izvješću za 2015. zato je preporučila Ministarstvu unutarnjih poslova da pripremi izmjene Zakona o prebivalištu kojima će se utvrditi kriteriji za procjenu živi li osoba na adresi prijavljenog prebivališta.

Također, s obzirom da Zakon o prebivalištu omogućava da se uz prebivalište ima prijavljeno i boravište, ostaje nejasno zbog čega osobama za koje se sumnja da ne žive na adresi prebivališta, već na nekoj drugoj, MUP onemogućuje naknadnu prijavu boravišta na toj drugoj adresi, već isključivo donosi rješenje o odjavi prebivališta. Na taj način dolazi do teških posljedica, iako se osobo koja u zakonskom roku nije prijavila adresu boravišta, dakle drugu adresu, može kazniti i novčanom kaznom.

Detalje problema, opisane slučajeve i preporuke MUP-u mogu se pronaći ovdje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.