U Hrvatskoj zabrinjavajuće raste broj ovisnika o internetu među mladima, a ni druge europske države nemaju pravog odgovora na suvremene izazove ovisnosti, upozoreno je na stručnoj konferenciji "Izazovi na području ovisnosti-imamo li prave odgovore," koja je u ponedjeljak počela u Trogiru.
“U Hrvatskoj imamo veliki problem s online ovisnošću jer mladi satima sjede pred kompjutorima i druže se s virtualnim prijateljima ili, nažalost, kockaju putem interneta,” rekla je na skupu ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić.
Upozorila je kako je u konzumirnju ovisnosti o internetu, kocki, alkoholu i sintetičkih droga Hrvatska iznad prosjeka zemalja Europske unije.
Prema najnovijim podatcima u Hrvatskoj se godišnje liječi gotovo 8.000 ovisnika o heroinu, ali broj ovisnika o opijatima je u stvarnosti veći od toga, no nisu svi registrirani.
Juretić je naglasila da je ulaganje u liječenje ovisnika o drogama važno za njihovo osposobljavanje za noramalan život, a budući je riječ o mladim osobama to je važno i zbog demografski razloga.
“Ako ćemo razmišljati o našoj demografiji onda moramo ulagati u sve one koji mogu pridonijeti demografskoj obnovi, pa i u ovisnike kojih je prosječna starost oko 28 godina, odnosno u reproduktivnoj su životnoj dobi i mogu imati djecu”, pojasnila je.
Navela je i procjene da je u Hrvatskoj više od 200.000 alkoholičara, ali da ne postoji precizne evidencija o toj vrsti ovisnika.
Farmaceutski proizvodi nisu dovoljni za liječenje ovisnosti od drogama, nedostaje psihosocijalno liječenje
Predsjednik Euro-TC Thomas Legl, sudjelujući na konferencije, istaknuo je da Europa nema pravih odgovora na izazove novih ovisnosti, podsjetivši na promjene koje unosi internet.
“Kroz internet je sve dostupno”, naglasio je, dodavši da su “nove tvari” dostupne na tržištu i uz posredovanje interneta.
“U većini europskih zemalja u porastu su psihičke bolesti i postale su bolest broj jedan, te su premašile i kardiovaskularne bolesti,” istaknuo je Legl.
Upozorio je da aktualna financijska kriza te problem migracija u EU pridonose “zaboravljanju ovisnosti” o opijatima.
“Farmaceutski proizvodi nisu dovoljni za liječenje ovisnosti od drogama i nedostaje nam psihosocijalno liječenje”, rekao je Legl, naglasivši kako je potrebno osmisliti atraktivnije modele liječenja o ovisnostima nego do sada.
Ovisnost o internetu i o novim psihoaktivnim spojevima još uvijek nepoznanica u Hrvatskoj
Zamjenik minisitra zdravlja Ivan Bekavac je upozorio kako je ovisnost o internetu i o “novim psihoaktivnim spojevima” još uvijek nepoznanica u Hrvatskoj, ali, kako je rekao, “znamo da to stvara strah u našem društvu i trošak zdravstvenom sustavu.”
Ravnatelj Vladinog Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Željko Petković je rekao da hrvatska država godišnje troši od 700 do 750 milijuna kuna na, kako se izrazio, “represivni i zdravstveni dio” liječenja o ovisnosti.
Porast dostupnosti psihoaktivnih tvari koje su zaobišle zakonodavni nadzor
Posebice je upozorio na porast dostupnosti psihoaktivnih tvari, koje “imaju isti učinak kao već ranije poznate i zabranjene droge, ali su na neki način legalno zaobišle zakonodavnu kontrolu.”
“Trenutačno se na području cijele Europe prati više od 500 različitih spojeva, a problem je što se radi i o spojevima koji nisu nigdje testirani i nemaju nikakvu drugu ulogu u industriji ili medicini osim da budu plasirani kao psihoaktivne tvrari na tršištu. Ove tvari imaju dobar marketing, najčešće posredovanjem interneta i o njima se govori kao o nečemu zdravom i prirodnom, ali problem je u tomu što nitko ne zna kako će te tvari reagirati u kombinaciji s nečim drugim,” kazao je Petković.
Pri tomu je podsjetio i na postojanje sustava ranog upozoravanja u cijeloj Europi na ovakve tvari. “Kroz taj se sustav svakodnevno dolazi do informacija o smrtima zbog zloporabe novih sintetskih geno kanabinoida,” rekao je Petković.
Konferencija “Izaozovi na području ovisnosti – imamo li prave odgovore”, koja je počela danas u trogirskom hotelu Medena, trajat će do 12 listopada, a namijenjena je tijelima državne uprave i lokalne i područne samouprave, stručnjacima, nevladinim udrugama, stručnim suradnicima u sustavu socijalne skrbi i zdravstva, policije, pravosuđa uključenim u problematiku ovisnosti.
Svrha konferencije, na kojoj osim domaćih sudjeluju i međunarodni stručnjaci, je ojačati suradnju državnih tijela nadležnih na području ovisnosti kroz razmjenu novih znanstvenih spoznaja i primjera dobre prakse te podići svijest o novim izazovima s ciljem kreiranja učinkovitih odgovora nacionalne i lokalnih politika.
Naglasak konferencije je predstavljanje novih pristupa tretmana i rehabilitacije ovisnika, te nalaženje učinkovitih odgovora na nove obilke ovisnosti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.