Gost Dnevnika bio je politički analitičar Ivan Rimac.
Kako komentirate cijelu ovu priču oko navodne ostavke ministra Marića koja na kraju završava tako da će dobiti ministarstvo. Premijer je još neki dan rekao da to neće biti tako, očito je popustio? Je li to kontradiktorno?
“Je, kontradiktorno je jer je Vlada već izglasana i Marić kao ministar bez portfelja. Radi se o jakoj ličnosti koja je pokazala dignitet kroz svoje poteze, kritiziranje vlada koje je sastavljao HDZ, ali i oporba. Uvijek je imao oštar stav oko toga da se ne razbacuje državna imovina, koja je bila predmet davanja u bescjenje i dodvoravanja mnogima. Dobro je da je takav čovjek došao u Vladu, iako je izvjesno da će dolaziti do razilaženja triju ekonomista u Vladi”.
Koliko će Goran Marić na čelu novog Ministarstva moći provoditi svoju politiku privatizacije, koja je ipak prilično konzervativnija od onoga što bi mogla forsirati potpredsjednica Vlade Martina Dalić? Hoće li biti sukoba?
“Ne očekujem sukobe, ali očekujem da će Marić u rukama imati kočnicu da se ne ulazi u nepotrebne privatizacije, posebno državne imovine i resursa koji su nezamjenjivi. Nije dobro što takav kapacitet poput Marića neće imati veće ovlasti. Nakon prve faze usklađivanja u Ministarstvu, doći će u fazu da će to Ministarstvo imati manje posla. Ali, nitko ne spominje prevelik broj agencija, a koje su također državna imovina i koje isisavaju svaku dobit iz poduzeća koja posluju u Hrvatskoj.”
‘Hasanbegović još pokazuje želju da zavlada’
Je li uspio Plenković pasivizirati oporbu u stranci? Prosvjed potpore Zlatku Hasanbegoviću neslavno je propao.
“U ovom trenutku Plenković neće imati veće prepreke, Hasanbegović još pokazuje želju da zavlada nekim važnim sektorom, a grupa oko njega je htjela imati medijsku prezentnost kako bi nametali svoje ideološke stavove. Hasanbegović neće moći u budućnosti djelovati s onim političkim ciljevima s kojima je djelovao do sada.
Oko ministra znanosti Pave Barišića stalno ispadaju nove afere, šest dana je ministar – ima šest afera koje on demantira. Može li on postati uteg premijeru Plenkoviću?
“Mediji su naučili nešto iz ovog, napokon su počeli problematizirati ministre u trenutku imenovanja, a ne kasnije. Plenković nije imao ideju koga imenovati za ministra obrazovanja i znanosti, pa se priklonio jednoj struji u znanstvenoj zajednici i time pokazao da slabo poznaje to područje. Kako će proći ministar, sve ovisi o tome koliko će mediji biti uporni.
Je li završio medeni mjesec Plenkovića i medija?
Da, završio je.
Pogledajte razgovor:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.