Kolegice Silvija Šeparović i Nataša Magdalenić Bantić gostovale su kod Ivane Dragičević te komentirale nadolazeću 20. godišnjicu velikog prosvjeda za "Radio 101", ali i druge političke aktualnosti, kako na vanjskom, tako i na unutarnjem planu.
Nakon osam mjeseci disfunkcionalne Vlade trojca Orešković-Karamarko-Petrov, imamo stabilnu Plenkovićevu vladu. Kolegice su upitane za komentar početka njenog rada, kako biranja ministara, tako i tema koje su se nametnule u samom startu.
“To je jako na van izgledalo elegantno i pod kontrolom, ali vidi se da je nategnuto i ne baš tako ležerno – od biranja ministara, kad se jedan u noći našao na popisu pa mu se tražilo ministarstvo, preko Ine do uhićenja u BiH. Plenković, koji je odavao dojam da će to sve biti pod kontrolom, ima vrlo uzbudljiv početak, treba vidjeti”, kazala je Silvija Šeparović.
Nova vlada izjasnila se o prioritetu vanjske politike Hrvatske, a to je pomaganje BiH na europskom putu, kao i očuvanje Hrvata u susjednoj zemlji. Nataša Magdalenić Bantić upitana je da komentira optužnice i diskurs koji se vezuje za njih, a u kojem nema rasprave o zločinu već samo o nacionalnom interesu, zatim činjenici da mi ne znamo što se događalo sa žrtvama i što iz rasprave izmiče odgovor na pitanje što se dogodilo.
“Najsnažniji je dojam teškog licemjerja. Primjerice, taj argument da je 25 godina prošlo – odjednom se zaboravlja da ratni zločin ne zastarjeva. Dakle, o čemu je riječ? Zatim razgovara se o širim problemima BiH i Hrvata koji ondje žive. Slažem se da su to važne teme, ali to nisu glavne stvari o kojima trebamo pričati. Grozno je, javnost ne zna reći što se u stvari dogodilo i zašto u ljudi u pritvoru. Netko je to počinio”, upozorava Magdalenić Bantić.
Napad na Sašu Lekovića, predsjednika Hrvatskog novinarskog društa, Šeparović vidi kao “logičnu posljedicu svega što smo proživjeli u vrijeme prošle horor vlade”, kao i optužbe na njegov račun koje su uslijedile nakon što je izašao s tim u javnost.
“Meni je to neshvatljivo”, kazala je, dodajući da je nezadovoljna medijskom pozornošću koju je taj događaj imao u medijima, a smeta joj i izostanak institucionalne reakcije: “To je N1 istaknuo, ali nisam vidjela da su se mediji jako pozabavili time… Ministar unutarnjih poslova Orepić nije ništa izjavio, osim što je zvao kolegu. Uz dužno poštovanje prema uhićenjima u Orašju i poreznoj reformi, očekivala bih i od premijera da nešto kaže.”
Magdalenić Bantić smatra da Hrvatska nije jedina koja ide unazad, kako po pitanju ljudskih prava tako i nonšalantne retorike političara, koja se može transformirati u konkretno nasilje na ulicama. Za primjer uzima Brexit.
“Napadali su moje frendove, iako su ‘seksi imigranti’ – govore savršen engleski, bijeli su i slično… Kada mi je prijateljica progovorila na švedskom, rekli su joj da su glasali za izlaz iz EU. Mada, dosta je zanimljivo što su imigranti iz Pakistana ili Bangladeša glasali za Brexit popušili priču da će imigranti iz njihovih zemalja moći doći, umjesto ovih iz Europe, što nije istina. Ne idemo u dobrom pravcu kao svijet, klatno ide u drugom smjeru”, ocjenjuje kolegica, s trenutnim prebivalištem u Londonu.
“Političari su zaboravili da imaju odgovornost za ono što govore, a to se lijepi. Ako relativizirate napad na predsjednika HND-a, ako ignorirate ili patronizirate predstavniku nacionalne manjine, nakon što vam se obrati zbog pritisaka – vi puštate duha iz boce”, kaže Magdalenić Bantić.
Po njenoj ocjeni, za razliku od devedesetih kada su radile na “Stojedinici”, danas jaču ulogu od politike igra ekonomija, “što smo vidjeli i u filmu Gazda”.
“Novinari danas imaju drugu vrstu straha. Primjer Saše Lekovića stvara dojam da se vraćamo u stara vremena, nažalost”, kazala je. Kako osobno više prati britanske medije, čini joj se da “Murdoch drži pola države” i u Britaniji, kada idu izbori, “koga Sun podržava, taj će i pobijediti… Čini mi se da oni isto malo pričekaju da vide kako stoje stvari, i onda – kako kaže Murdoch tako misle i svi u novini, dišu kao jedan”.
Kolegici Šeparović čini se da su danas, u usporedbi čak i s devedesetima,”prostori slobode i pameti su sve uži, manji i rjeđi. Danas zahvaljujući pojedincima na privatnim medijima se pronalazi prostor, a javni servis je prilično u lošem stanju trenutno”.
Magdalenić Bantić navodi da je na britanskom uzoru HRT-a, BBC-ju, “nezamislivo da svaka promjena vlasti znači promjenu uredništva i da se tako bacaju novinari”.
Ona je otkrila da i danas prikuplja građu iz medija, kako bi mogao osvanuti i nastavak njihove knjige.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.