Eugen Jakovčić iz Documente komentirao je priopćenje kojim su upozorili da su reakcije hrvatske politike neprimjerene.
Documenta, kao i Fond za humanitarno pravo u Srbiji, već deset godina monitorira suđenja za ratne zločine i “osjetljivi smo na ovako direktna uplitanja politike u suđenja”, naveo je Jakovčić odmah na početku razgovora za N1.
“Premijer i njegov ministar vanjskih poslova, odnosno dvojac Stier-Plenković, su političkim pritiskom, izjavama i cijelim ovim ludilom koje traje već dva dana, prijetnjama vezanim za europske integracije i BiH, poslali jasnu poruku i napravili uplitanje u nezavisni pravosudni sustav susjedne države”, kazao je.
Na pitanje misli li da je to pravosuđe uistinu neovisno i spremno za ovakve procese, podsjeća da je “ovo što rade Vlada i Plenković” identično prijetnjama koje je odaslao Bakir Izetbegović zbog procesuiranja Nasera Orića, zapovjednika obrane Srebrenice, ali i Milorad Dodik, kada su procesuirani vođe bosanskih Srba.
“Riječ je o instucijama bh. Tužiteljstva i Suda, koji trpe prijetnje cijelo vrijeme, a imaju fenomenalne rezultate i to je vidljivo na stanicama Suda, koji djeluje 10 godina. Oni se u najmanju ruku trudi stvari procesuirati temeljem važnih međudržavnih dogovora o procesuiranju visokorangiranih zapovjednika u BiH”, kazao je Jakovčić.
Na web stranicama Suda žrtve, osumnjičeni i osuđeni nisu razvrstani po nacionalnoj pripadnosti, ali osuđen je svaki četvrti optuženi, od kojih je najveća kazna izrečena Veselinu Vlahoviću, u trajanju od 42 godine zbog napada na sarajevska naselja, kaže Jakovčić.
Pita se i zašto se sumnja u profesionalnost kolega u BiH, tim više što postoje ustaljeni mehanizmi suradnje već dugi niz godina, i “nitko nije vršljao po dokumentaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata, već se radilo po protokolima koji su građeni više od 20 godina”.
Komentirao je i viku koja se diže na ljude koji su dostavljali dokumente, tj. na Državni arhiv, DORH te činjenicu da se svaki vid međunarodne suradnje sada smatra veleizdajom.
“To je loš proces i nadam se da će se to prekinuti, jer suradnja postaje kolateralna žrtva ovoga što Plenković radi”, kazao je Jakovčić.
Pravosuđa u regiji, podsjeća, kontinuirano surađuju već 20 godina – Tužiteljstvo u Srbiji i Državno odvjetništvo RH još su 1997. godine potpisala prvi sporazum, a to se nastavilo i sporazumima 2003., 2005. i kao kruna razmjene dokaza i suranje je došao sporazum iz 2013. godine.
Kada je riječ o izricanju pritvora, što je komentirao nakon izjave HDSS-ovog Josipa Salapića, koji smatra da je nepotreban, kaže da je osnovni razlog za pritvor osumnjičenika bio upravo to dvojno državljanstvo, i “svaki normalni sudac istrage bi to napravio”.
“Radi se nemjerljiva šteta uhićenima. Jeste li primijetili što poručuju osumnjičeni, pa i odvjetnik Đure Matuzovića, koji je rekao da će njegov klijent izravno sve reći. Svjedoci govore kako im je general pomagao, ali i da bi više Srba svjedočilo za njega da se istraga dogodila ranije”, navodi Jakovčić.
Po njemu je apsolutno važna i činjenica da zasad nema optužnica, jer su memorandumi i sporazumi između i potpisivani upravo zato što se vidjelo da je potrebno više od već učinjenog po pitanju međunarodne suradnje, u tijeku istražne faze, da bi dokazi bili što čvršći i zato se inzistira da svi rade po tim protokolima. Komentirao je i opasku Dinka Cvitana da je među 28 osoba za koje je tražena dokumentacija bilo i osoba koje nisu hrvatski državljani, koji su kasnije “nestali” pa je optuženo samo 10 bosanskih Hrvata. Ponavlja da se radi o istražnim radnjama, u kojoj se dokazi učvršćuju.
“Možemo iščitavati milijun razina, ali kod ratnih zločina nema reciprociteta – inzisiranje na tome je neprihvatljiva igra i manipulacija ljudima koji se osjećaju prevarenima. I ta teza da se narušava herojska obrana Orašja – svak normalan zna u kakvoj su situaciji bili Hrvati u Posavini. Na temelju toga možemo spekulirati i o tome koja je uloga Hrvatske bila u tome i kakvi su se sporazumi sklapali između Tuđmana, Miloševića i Izetbegovića, a o tome postoje različite informacije”, kazao je Jakovčić.
Naglasio je da pravo na obranu nipošto ne isključuje mogućnost počinjenja ratnih zločina.
“Zločini su se događali, i baš zbog toga i RH i HVO trebaju inzistirati na procesuiranju i da se pravednim sudskim postupkom stvari dovedu do kraja”, navodi Jakovčić, podsjećajući da se za cijelo vrijeme trajanja suđenja u Haagu, radi prebrojavanje.
“To je neprihvatljivo”, kazao je. “Sud BiH je pritisnut sa svih strana. Cijeli vojni vrh bosanskih Srba je bio pred Haagom, Sud vodi i zločine nad Bošnjacima, Hrvatima i Srbima – nema mjesta prebrojavanju. Tužiteljstva su se dogovorila, a države su zajednički odlučile da će se ići na najveće zapovjednike. Donesena je strategija, imenovana su tijela koja će to raditi. Ja ne vidim što se drugo može napraviti. Za to nemam razumijevanje, jer se Hrvatska, cijeli sustav pravosudni se napeo da bi sudio Branimiru Glavašu, morali smo imati paralelne centre istrage da bismo mu sudili!”, podsjeća Jakovčić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.