'Šokiran sam, zabrinut i duboko razočaran u svoju zemlju'

Vijesti 09. stu 201608:16 > 08:18
N1

Nakon uzbudljive američke izborne noći ovo jutro po srednjoeuropskom vremenu u programu N1 u Novom danu gostovao je američki politolog, inače prvi zaposleni stranac na hrvatskom sveučilištu, Cody McClain Brown.

Trump je sve bliže potrebnih 270 elektorskih glasova koji će ga vrlo izvjesno dovesti na čelo SAD-a. Vodi u 31, a Hillary Clinton u 18 država.

Šokiran sam i duboko razočaran u svoju zemlju, zabrinut sam za budućnost. Uvijek je postojala šansa da će se ovo dogoditi, ali sve su ankete govorile da će pobijediti Hillary. Treba proanalitzirati rezultate i vidjeti tko je izašao na izbore a tko nije. To je bilo presudno.

Čini se da su ankete bile tijesne. Što vas šokira kod Trumpa? On je pozvao na potpunu zabranu ulaska muslimana u SAD, najavio da će izgraditi velike zidove na granici s Meksikom, makar je tako rekao prilikom lansiranja predsjedničke kampanje. Česte su njegove seksističke izjave, ali i rasističke te ksenofobične. Kazao je i da podržava torturu, što je kršenje Ženevske konvencije. Na koji će način pobjeda Donalda Trumpa promijeniti svijet? Trebamo li se bojati?

Da. Ova kampanja je bila vrlo čudna, neobična, jer Trump nije govorio o konkretnim politikama, već je izmišljao stvari poput zida, koji se neće dogoditi. Taj zid koštao bi sto milijuna dolara i neće donositi zaradu, najavljivao je i da će ga Meksiko graditi. To su fantazije koje su rezonirale kod dijela populacije. Činjenica da je izmišljao politike, i ja sam zabrinut, jer se pitam što će doista odlučiti kada dođe na to mjesto. Brine me stav prema NATO-u, odnosi s Rusijom, veze s Europom, zemljama Varšavskog pakta, vrlo zastrašujuće je ovo.

Što je krenulo krivo s Hillary Clinton? Je li ona bila konkretnija od protukandidata? Nudila je kontinuitet, a Trump je zazivao promjene, a sada ima i Senat za sabe.

Čudno je to što, obično kad je kriza, vladajuća stranka izgubi izbore, a nezaposlenost u SAD-u je sada nešto iznat 4 posto.

Čini se da su Amerikanci glasali protiv establišmenata.

Da, on nije političar, za razliku od Hillary, i to objašnjava pobjedu. Osim toga, u SAD-u ima dosta seksista i ksenofoba, koji su, čini se, izašli na izbore.