Premijer Andrej Plenković danas je u Banskim dvorima održao konferenciju na kojoj je govorio o rastu BDP-a. Premijer se pojavio u društvu ministra financija, Zdravka Marića i ministrice gospodarstva, Martine Dalić.
Naša novinarka Katarina Brečić upitala je premijera kako će HDZ glasati o Mostovu prijedlogu zakona o zamrzavanju plaća državnih dužnosnika. “Nismo promijenili stav”, rekao je premijer Plenković.
Premijer je na konferenciji za novinare komentirao rast BDP-a od 2,9 posto.
“Riječ je o vrlo jasnom signalu o rastu hrvatskog gospodarstva, najboljim u 8 godina. Vlada je vrlo zadovoljna takvim pokazateljima. Oni jasno svjedoče da Republika Hrvatska ide u dobrom smjeru. Posebno smo zadovoljni što je trend rasta zastupljen u svim industrijama. Ovakav rast daje dobar signal s ciljem poticanja još boljeg rasta. Ovakva gospodarska kretanja rezultat su aktivnih mjera koje su predstavljene paketom reformi, te dobri ekonomski pokazatelji, povećanje izvoza i smanjenje deficita doveli su do poboljšanja statusa Hrvatske na ljestvici globalnog izvješća o konkurentnosti. Ovdje moramo reći da je to dio rada prošle vlade, ali možemo konstatirati da su ovi rezultati upravo ovako kvalitetni zbog važne poruke političke stabilnosti u Republici Hrvatskoj koja se odrazila i prije rezultata parlamentarnih izbora. Sve što danas vidimo, što se odražava u gospodarstvu pozitivan je trend ozračja u Republici Hrvatskoj”, rekao je premijer Plenković.
“Smatramo da će naša Vlada nastaviti ne samo s čitanjem porezne reforme, nego s daljnjim smanjivanjima parafiskalnih nameta, s kreiranjem stabilnije klime za ulagače, za poduzimanje svih drugih mjera ekonomske politike, koje smo najavljivali u programu Vlade te da će se te aktivnosti odraziti i na kvalitetnija radna mjesta, na zapošljavanje, na postizanje boljeg standarda hrvatskih građana”, rekao je premijer Plenković, dodavši da rast BDP-a od 2,9 posto ide u prilog intenciji Vlade da do 2020. godine osigura stabilan i trajan gospodarski rast te da pokuša ostvariti svoj cilj rasta BDP-a od 5 posto.
“Najava DSZ-a je ohrabrujuća, vjerujem da će ovakav signal optimizma biti poticaj za sve gospodarske subjekte u 2017. godini”, rekao je Plenković.
Dodao je i da se susreo s predstavnicima Hrvata koji žive u Srbiji. “Izrazili smo stav nužnosti poštivanja hrvatske manjine u Srbiji, kako to Vlada radi prema predstavnicima srpske manjine u Hrvatskoj. Njihov položaj kroz rad Ureda za Hrvate izvan Hrvatske, Ministarstva vanjskih i europskih poslova i drugih institucija možemo ojačati i u pogledu zastupljenosti u predstavničkim tijelima, kulturnih prava, obrazovnog sustava, sudjelvoanja u medijskom životu i druge načine”, rekao je premijer Plenković.
Spomenuo je i svoj posjet Ukrajini, kao i komentare koji su uslijedili nakon njega. “Stav i mene osobno i Vlade vrlo je čvrst i jasan da nema nikakvih dilema u hrvatskom javnom prostoru, iskustvo mirne reintegracije Podunavlja jedno je od najvećih političkih postignuća. Kao zemlja koja dijeli temeljne vrijednosti poštivanja međunarodnih prava, zemlja koja je imala iskustvo ratne agresije na svoj teritorij, one elemente koji su bili bitni za mirnu reintegraciju, nudimo i želimo ponuditi kao dio širih napora međunarodne zajednice u Ukrajini, koja je naša prijateljska zemlja. To je naša temeljna poruka. Želim otkloniti i sve dileme i kritike koje su bile upućene i od strane oporbenih aktora i komentatora, one su u cijelosti neutemeljene i razočaran sam komentarima koji pokazuju visoki stupanj nerazumijevanja naše vanjske politike. S te strane će politika moje Vlade biti konzistentna i koherentna”, rekao je premijer.
Što se tiče imenovanja veleposlanika u Moskvi i u drugim zemljama, gdje još nisu izabrani, Plenković je rekao da vodi razgovore s ministrom vanjskih i europskih poslova, Davorom Ivom Stierom. “Kad usuglasimo stav i s predsjednicom Republike, uslijedit će imenovanja veleposlanika, a među njima i veleposlanika za Moskvu”, rekao je premijer.
Na pitanje novinara kako komentira promjenu ideje upravljanja u Ini, odnosno razmišlja li Vlada o otkupu udjela MOL-a u toj kompaniji, Plenković je ponovio da je Ina strateška naftna kompanija i jedna od ključnih za gospodarstvo zemlje. “Nastavit ćemo s arbitražnim procesima, tražit ćemo rješenje koje će omogućiti Ini dabude kvalitetna. Želimo da se otvorena pitanja koja postoje između Ine i MOL-a odvoje od širih odnosa između Hrvatske i Mađarske. Želimo kroz dijalog koji vodimo na više razina i uz kvalitetnu koordinaciju svih aktivnosti unutar Hrvatske imati jasan široki konsenzus daljnih koraka”, rekao je Plenković, dodavši da je izjava Zsolta Hernadija medijski komentar, a da je Vlada to primila k znanju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.