Spomen ploča otkrivena jučer u organizaciji HOS-a grada Zagreba za poginule pripadnike HOS-a u Domovinskom ratu 1. satnije „Ante Paradžik“ u Jasenovcu izaziva i dalje buru reakcija. Oporba traži njezino hitno uklanjanje, a vladajući traže zakonsko rješenje.
Spomen ploča za 11 poginulih pripadnika HOS-a, nije izazvala pijetet već – osude. Na nju je uklesan grb udruge koja okuplja HOS-ovce, a unutar kojeg se nalazi pozdrav “Za dom spremni”.
Postavljena je u Jasenovcu – što je za mnoge – namjerna provokacija.
“Znamo da postoje presedani i da je Vlada ranije intervenriala kad su u pitanju bile slične pojave. Tražimo da reagira na tu ploču, da je makne ploču sa spornim pozdravom i da nakon toga stavi ploču, koja će honorirati te branitelje, ali bez da se u nju upisuju riječi i pozdravi koji su u Hrvatskoj ne samo neprimjereni, nego na temelju vrlo jasne sudske prakse i nedopušteni”, kaže SDP-ovac Peđa Grbin
Premijer Andrej Plenković, tek traži zakonsko rješenje – i još ne otkriva uklanja li se ploča ili ne.
“Moramo tražiti zakonski put u koji će biti uključeni svi politički akteri i stručnjaci, kako bismo se jasno odredili prema simbolima totalitarnog sustava. Ja sam u Europskom parlamentu bio potpredsjednik skupine ‘Pomirbe europske povijesti’. Mislim da je više od 70 godina od kraja Drugog svjetskog rata zrelo vrijeme da na jedan smiren, staložen način postignemo konsenzus u hrvatskom društvu i da se o tome odredimo”, kazao je premijer.
Zabranjen pozdrav
Za oporbu su stvari jasne – Postoje zakoni, ali i sudska praksa, primjerice u slučaju Josipa Šimunića. Ustavni sud je potvrdio da je “Za dom spremni” zabranjen pozdrav. No, primjerice nikada nije odlučio o zahtjevu da se ulica nazove po datumu osnivanja NDH.
Kao ministar uprave donio sam odluku o ukidanju Ulice 10. travnja, pisao sam Ustavnom sudu da to napravi, on nije donio odluku već 3-4 godine jesam li bio u pravu. To je puno očitiji primjer nego za “Dom spemni” i on kad presudi bit ćemo puno pametniji oko granica u kojima se moćemo kretati”, kaže bivši SDP-ov ministar Arsen Bauk.
Da se želi maknuti ploča, oporba tvrdi, Vlada bi trebala samo donijeti odluku. To je 2004. napravio Ivo Sanader u slučaju spomenika Mili Budaku i Juri Francetiću.
‘Očekivao sam više od premijera’
Niz nedorečenosti rezultirao je činjenicom da udruga HOS-ovaca već 20 godina ima registriran grb sa spornim pozdravom – bez da su državna tijela to do danas zabranila.
Nevladine udruge postavljanje ploče osuđuju.
“Očekivao sam više od premijera. Tim više što postoje činjenice da ova ista ekipa koja je postavila ploču – u Jasenovcu je predvođena HDZ-ovom načelnicom, kao što je to prije napravila u Splitu uz pomoć SDP-ovog Ive Baldasara”, kaže Eugen Jakovčić iz Documente.
Totalitarni režimi se osuđuju, samo često načelno i naravno, ako u igri nisu neki nadolazeći izbori.
Više pogledajte u prilogu Ane Mlinarić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.