Formirati regionalnu komisiju koja će utvrditi ratni zločin

Vijesti 12. pro 201609:02 > 09:04
N1

Gošća Novog dana bila je Dženana Karup Druško iz Udruženja Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje.

Nataša Kandić, Fond za humanitarno pravo Beograd (FHP) i Vesna Teršelič, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, predstavit će danas u Zagrebu najnovije rezultate dokumentiranja ratnih žrtava u ratovima iz devedesetih godina. O rezulatima dokumentiranja logora i drugih zatočeničkih objekata u BiH govorit će i Dženana Karup Druško ispred Udruženja Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje, dok će Istraživanje ljudskih gubitaka u okviru projekta Kosovska knjiga pamćenja predstaviti Bekim Blakaj, Fond za humanitarno pravo – Kosovo.

Direktorica Udruženja Tranzicijska pravda Dženana Karup Druško pojasnila je prethodno za N1 da su u istraživanje bili obuhvaćeni državljani BiH i sva mjesta zatočenja pod vojskama koje su ratovale u BiH, ali i logori u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori gdje su odvođeni. Primjerice, u Hrvatskoj mjesta gdje su bili zatočeni pod kontrolom SAO krajine, gdje su odvođeni muslimani i Hrvati, te pod HVO-om.

“Prestrašno je da ni 20 godina nakon rata nemamo dokumentirane takve podatke, a i sada nailazimo na probleme. Po prvi put se dokumentira gdje su bila mjesta zatočenja, ukupno 600 logora u BiH, u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori. U BiH ih je 550”, kaže Karup Druško koja ističe da su najviše informacija dobili od društava logoraša. Nažalost, sumnja se da još toliko mjesto nije istraženo.

Nažalost, ističe, države im nisu puno pomogle: “Državne službe se ponašaju kao da se to njih ne tiče, a društva logoraša kao da imaju monopol nad tim dokumentina, u drugim zemlja imaju svoje podatke i svoju istinu”, kaže  Karup Druško dodajući da je zbog toga bilo teško napraviti istraživanje.

Činjenica je da se mnogo manipulira o broju žrtva i mjestima zatočenja, jer su na budžetima država”, upozorava.

Od manipulacija, ističe, ne zaziru, ni političari: “Političari deklerativno sve podržavaju, ali kada treba nešto učiniti, onda nailazimo na problem. Tražimo da se formira reginalana komisija koja će utvrditi činjenice, to nije uspio učiniti ni Haag, s obzirom na obim zločina.”

Za to smo da se svi zločini procesuiraju, i da se ne ponovi. Ni bivša Jugoslava nije procesiurala Bleiburg, Jasenovac, Dražu Mihajlovića, a posljedice toga i danas imao u regiji.”

“Nažalost, postoje još mjesta na kojima nisu istraženi zločini, a javnost nije toga svjesna. A mladima je to već daleka prošlost, a, nažalost, o tome se ne uči u školi, da se među djecom ne stvara mržnja. Jako je puno neispričanih priča i ljudskih sudbina za koje se nikada neće sazati”, kaže Dženana Karup Druško.

Nažalost, kako je navela, mnogi pokušavaju bojkotirati rezultate istraživanja, i prije njihovog predstavljanja danas u Zagreb i sutra u Sarajevu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.