Indeks klijentelizma u medijima pokazuje da se ukupna slika u Hrvatskoj pogoršala, a posebno je problematičan institucionalni okvir koji uređuje rad medija. Stanje u medijima u Dnevniku u 18 komentirao je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Saša Leković.
Kakav oblik klijentelizma je najveći problem u hrvatskim medijima?
“Klijentelizam nije izdvojena pojava, to je dio čitavog kolopleta i situacija koja su protiv javnog interesa, koje su neetične i nezakonite. Ovo je već drugu godinu zaredom istraživanje koje je obuhvatilo više zemalja, a Hrvatska je jedina od njih koja je u EU-u i nije ništa bolja. Dapače, situacija se čak pogoršava otkad smo u EU-u. To je jedan trend. Problem je u tome što mi, kad imamo institucionalni, zakonski okvir, kad govorimo o vlasništvu nad medijima, koji je jedan uzrok problema, nemamo razrađene metode kako ga kontrolirati. Ne znamo i ne možemo provjeriti jesu li podaci koji se daju o vlasništvu uopće točni. Tu su i novinari – ima onih koji namjerno rade takve stvari, ali većina njih su kolateralne žrtve i ispada da na kraju, umjesto da izvještavaju o klijentelizmu, postaju sudionici u tom procesu.”
Koliki je utjecaj politike i biznisa na uređivačku politiku?
“Utjecaj je velik. Upravo zbog netransparentnog vlasništva, zbog utjecaja poitičara, dnevne politike, oglašivača, pritisak je ogroman i imamo trend, a to je da se zapravo s nekog uobičajenog načina reklamiranja prelazi na nešto što se prodaje kao normalni novinarski posao, a zapravo je reklama. Novinari su tu u poziciji gdje se ne mogu boriti, makar ih to ne opravdava.”
Koliko su novinari sigurni u Hrvatskoj? Dobivaju dosta prijetnji, ali ima i fizičkih napada. Prekjučer je pretučen novinar Domagoj Margertić.
“Ovo je već šesti napad na kolegu Margetića u posljednih nekoliko godina. HND upozorava na činjenicu s takvim situacijama. Imali smo nedavno Saborski odbor za medije gdje se raspravljalo o napadima na novinare i sama rasprava se pretvorila u novi napad na novinare i pokazalo se da ne postoji baš sloboda izražavanja, ali postoji sloboda izražavanja mržnje.”
Što je s istragom o kvaru na vašem automobilu, je li potvrđeno da je to bio pokušaj atentata?
“Ne mogu govoriti, potpisao sam da ne smijem iznositi informacije iz istrage dok ona traje. Ja sam prijavio i neke druge prijetnje smrću pa se paralelno vodi istraga i o tome. Ponavljam, nisam samo ja u pitanju. Novinari su stalno izloženi tome, to se događa stalno. Faktor tome su političari koji ne rade svoj posao ili baš generiraju govor mržnje i neki kvazinovinari. Krajnji izvršitelji su neki ljudi, kad ih otkrijete, nemate pojma zašto to rade, oni su nahuškani na to. Napadi i prijetnje novinarima bi se trebale sankcionirati, ali se to ne radi. Čak i komentari ispod tekstova bi trebali biti sankcionirani. No to nitko ne čini.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.