Slučaj hrvatskog blokiranja otvaranja poglavlja 26 na putu Srbije prema Europskoj uniji komentirao je neslužbeno za N1 visoki dužnosnik Europske komisije.
“Uvijek je bilo slučajeva da pojedine zemlje članice koriste svoj položaj kako bi sa zemljom kandidatkinjom rješile neka otvorena bilateralna pitanja. Službeno to ne bi smjele, ali to se događa. Evo sada imate i primjer Austrije i Turske. Austrija želi zamrzavanje pregovora s Turskom. Domaće teme jednostavno prevladaju nad temama od EU interesa i to se onda događa. Imate i Nizozemsku i njihovo blokiranje po pitanju ratificiranja sporazuma o pridruživanju Ukrajine. U Europskom vijeću se s tim domaćim temama borimo svaki dan”.
U mnogim slučajevima pa tako i u slučaju Hrvatske i Srbije, drzava članica treba paziti da u tom procesu ne izgubi kredibilitet.
“Blokada vam može proći jednom ili dvaput, ali vi morate uvjeriti ostale da je blokada opravdana. To je teško. Teško je jednoj zemlji stalno iznova blokirati. Imali ste i obrnuti slučaj kad je Slovenija blokirala Hrvatsku. Dokaz tome da to ne moze trajati vječno je taj što je Hrvatska sada u Europskoj uniji. To nije dugoročno konstruktivno”.
S druge strane, ostale zemlje u tim situacijama poštuju odluku druge zemlje jer to pravilo gledaju kao prednost za koju nikad ne znaju kad će im zatrebati.
“Ostale zemlje poštuju odluku jedne zemlje o blokadi jer znaju da je to prednost. Oni se također mogu naći u situaciji da će jednog dana biti protiv neke odluke i htjet će jednak takav tretman da druge zemlje poštuju njihovu odluku. No, ponavljam, možete to napraviti jednom ili dvaput, ali nakon toga gubite kredibilitet”, zaključio je naš sugovornik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.