Gosti Točke na tjedan bili su predsjednik saborskog vanjskopolitičkog odbora Miro Kovač (HDZ) te njegov potpredsjednik Joško Klisović (SDP). Tema - vanjska politika: odnosi sa Srbijom, misteriozan put predsjednice Kolinde Grabar Kitarović u SAD...
Ministarstvo vanjskih poslova priopćenjem je reagiralo na izjave Vladimira Božovića, izaslanika srbijanskog premijera, na domjenku Srpskog narodnog vijeća. Božović je govorio o ugroženosti Srba u Hrvatskoj i namjeri Srbije da ih “brani svim raspoloživim sredstvima”. Mnogi su njegove izjave proglasili skandaloznima, ali i provokacijom jer je na domjenku bio i premijer Andrej Plenković.
“Gospodin Božović je pročitao govor, a ne improvizirao i to je bila jasna poruka. Tvrdio je da su Srbi u Hrvatskoj ugroženi. Druga stvar, Božović je rekao da Srbima želi ostvarivanje svih prava po europskim standardima koje Srbija omogućava Hrvatima, a to je skandalozno jer znamo da Srbija ne poštiva prava hrvatske nacionalne manjine. Gospodin Božović nije postupio prema uzusima diplomacije. Prije svega se radilo o proslavi Božića, kada treba poslati poruku mira, a ne prijetiti usred Zagreba. To dosad nitko nije napravio. Ja bih mu vrlo jasno rekao da je to neprihvatljivo”, rekao je ministar vanjskih poslova u Oreškovićevoj vladi, Miro Kovač.
Da nije riječ o diplomatskom gafu, već politici srbijanske vlade slaže se i nekadašnji zamjenik Vesne Pusić, SDP-ovac Joško Klisović.
“Mislim da je to ipak svjesna politika. Jasno je da su ovi potezi Srbije u kontekstu predstojećih predsjedničkih izbora, ali i na cijelu priču zaštite hrvatske manjine čime Vučić očito želi poručiti da se ni Hrvatska ne brine za Srbe. Mislim da je premijer Plenković trebao reagirati na prijemu, ali ne agresivno. Treba uzeti cijeli kontekst izjave, odnos dviju država koji su opterećeni velikosprskom agresijom i kada čujete da netko govori iste teze kao i tada, osjetljivost je veća”, rekao je.
Kovač je dodao na još nitko u Hrvatskoj nije rekao nešto takvo u nazočnosti vlasti pa čak ni Slobodan Milošević ni Vojislav Šešelj.
Odnosi Srbije i Hrvatske na najnižim granama
Odnosi Hrvatske i Srbije nikako da idu nabolje, pogoršani su. Da već dugo nisu bili takvi smatra Klisović.
“Mislim da su odnosi na najnižoj razini u posljednjih 10, 15 godina i sa svakom novom vladom se pogoršavaju. Možda nije najbolje da se odnosi u pretkampanji dovode u red, ali ne možemo čekati. Ne možemo gubiti vrijeme i pustiti da stvari nekontrolirano odlaze u krivom smjeru, a nažalost ići će. Na oštru retoriku s jedne dolazi oštra retorika s druge strane, a ne rješavaju se otvorena pitanja.”
Hrvatska je ove godine od Amerike nabavila 16 borbenih helikoptera tipa Kiowa Warrior, a Srbija od Rusije dobiva 6 borbenih zrakoplova MIG 29. Službeni Zagreb odluku o kupnji vojnih zrakoplova najavljuje za kraj iduće godine. Vode li dvije države utrku u naoružanju?
“Treba biti realan i objektivan. Ono što Srbija čini godinama, Hrvatska ne radi. Mi smo korektni, ne natječemo se verbalnim eskapapadama, ne hodamo po svijetu i ne radimo akcije protiv Srbije. Hrvatska se ponašala zaista korektno i sad mora pokazati da ima svoj stav i da želi imati odonose kao Njemačka s Francuskom. Moramo početi rješavati otvorena pitanja, uvrstili smo ih u okvir pregovora Srbije u i EU, mi ćemo ih rješavati. Nisam za to da idemo u utrku naoružanja, dižu se tenzije. Moj je dojam da se gradi pozicija Srbije i prema BiH gdje se očekuje neka vrsta raspleta. Gradi se pozicija Srbije u tom “konačnom raspletu” i tu Hrvatska mora biti budna. Ne mora se brinuti za svoje granice, međutim, moramo jasno svojim kolegama u svijetu objašnjavati da takav način postupanja za nas nije prihvatljiv i jasno se pripremiti za moguće događaje u samoj BiH”, upozorava Kovač.
Sutra se slavi Dan Republike Srpske iako ga je tamošnji Ustavni sud proglasio nelegalnim. Klisović tvrdi da to govori sve o Miloradu Dodiku.
“Kada se tako odnosite prema jednoj od najvećih instuticija, to govori puno što mislite o vlastitoj državi. Ako se Srbija naoružava zbog Milorada Dodika, opasno se igra s regionalnom sigurnošću, a i više od toga. Dovesti u pitanje takve stvari je opasno kockanje na razini onoga što se događalo 90-ih”, naglasio je.
Dolaskom Trumpa mijenja se svjetska politika?
Velika promjena na svjetskoj političkoj sceni očekuje se dolaskom Donalda Trumpa na čelo SAD-a. Iako se Kovač s time ne slaže.
“Uvijek se pretjeruje. Prije nekoliko mjeseci se govorilo kako će biti grozno ako on pobijedi. Ja sam jedini u hrvatskoj politici najavio mogućnost njegove pobjede, nitko u to nije htio vjerovati. Ne očekujem neke tektonske poremećaje i promjene, očekujem zaista da bi Trump htio riješiti, poboljšati odnos SAD-a i Rusije što je za nas u Europi pozitivno. Obama na tom planu nije postigao uspjeh, sebe i SAD doveo je u defenzivu. Gdje je danas zapad u Siriji”, pita se Kovač?
Vidljivo je da je Vladimir Putin u svojevrsnoj ofenzivi. Je li Hrvatska pogriješla kada se svrstala i pomagala srijiskoj oporbi.
“Ne bih rekao da smo pogriješili. Ono gdje nismo bili dovoljno spretni je da nismo držali dovoljno otvoren pogled prema onome što čine Rusi, Iranci, Turci. Hrvatska se svrstala kako su to činile i druge zemlje EU-a i NATO-a, ali nismo bili dovoljno oprezni i nismo prema “drugom tboru” bili dovoljno kooperativni. Trebali smo biti vještiji, ali postupili smo tada po logici stvari”, rekao je Kovač koji Trumpove najave da će SAD manje financirati NATO vidi kao šansu za Europu da konačno napravi iskorak u zajedničkoj obrambenoj politici.
Klisović je pak upozorio na Trumpovu politiku prema globalnom zatopljenju.
“Stavovi o globalnom zatopljenju koji idu više prema naftnom lobiju mogu dovesti do velikih migracija prema Europi, pogotovo iz Afrike. Amerikanci trebaju biti benevolentniji prema klimatskim promjenama.”
Što je predsjednica radila u SAD-u?
Jedna od glavnih tema u medijima i javnosti ovog tjedna je posjet predsjedniceKolinde Grabar Kitarović SAD-u. Je li privatni ili službeni? S kime se sastajala?
“Puno se pisalo, objavilo, ima puno pretjerivanja i dramatiziranja, što je nepotrebno. Čini mi se da problem leži u samoj komunikaciji. Mislim da je svaka komunikacija s Trumpovom ekipom pozitivna. Predsjednica se vraća i sigurno će javnosti pojasniti s kime je sve razgovarala u SAD-u. Pojasnit će što je sve napravila u SAD-u, kako je Trumpu pojasnila interese i stajališta RH”, uvjeren je Kovač i siguran da je imala korisne razgovore te dodaje:
“Nije to službeni posjet. Ima raznih posjeta. Ovisi kako to karakterizirate. Ima tu stupnjeva dilomacije: privatni, radni, službeni i državni.”
Kakav je onda predsjedničin posjet, pitao je Klisović.
“Ovo je privatni posjet sa službenim kontaktima”, odgovorio mu je Kovač da bi ga Klisović nadopunio: “Privatni s novcem poreznika. Mislim da se on mijenjao u hodu. Kada je predsjednica shvatila u koji je skandal ulazila, počela je organizirati sastanke kako bi dala kontekste službenog puta. Vlada je ostala neobavještena, njen ured nije znao kud ide.”
Iako Kovač tvrdi da je Vlada znala, Klisović nije imao dojam da je ona sudjelovala u planiranju puta niti znala kud predsjednica ide.
“U diplomatskoj tehnici kada netko odlazi, naša veleposlanstva moraju obavijestiti domaćine. Što je pisalo u toj noti? U kakav posjet dolazi? Posjet je napravljen kontra pravila. Njena razina je Trump ili podpredsjednik Amerike”, rekao je Klisović.
Kovač je i dalje uvjeren da će predsjednica po povratku iz SAD-a detaljno o svemu izvijestiti javnost.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.