Iako je dokument već davno gotov, prošao je i javnu raspravu, Vlada nije usvojila Nacionalni plan za borbu protiv diskriminacije iako se namjeravao donjeti do kraja prošle godine. Je li to pobjeda konzervativnih udruga koje su kritizirale dokument?
Zašto Vlada nije usvojila Nacionalni plan za borbu protiv diskriminacije? Ministri danas ne znaju puno o tome.
“Ne znam zbog čega nije usvojena, naravno da se protiv diskriminacije treba boriti, tako da”, kaže ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Bez Nacionalnog plana Hrvatska neće moći iskoristiti novac europskih fondova, a riječ je o preko šest milijuna eura. A u Uredu pučke pravobraniteljice upozoravaju kako je dokument potreban Hrvatskoj.
“To su mjere kojima se zapravo društvo unapređuje i diskriminacija prevenira i suzbija bez da nužno morate boriti se na sudu nakon što ste vi konkretno bili diskriminirani primjerice u okviru radnog odnosa”, kaže Tena Šimonović Einwalter, zamjenica pučke pravobraniteljice.
Potpredsjednik Vlade Davor Ivo Stier zadužen za ljudska prava odgovara kako se želi povećati inkluzivnost i pluralnost postojećeg dokumenta.
“Tijelo državne uprave koje priprema Nacionalni program za borbu protiv diskriminacije je Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, a bit će pripremljen do kraja semestra i u tom smislu nikakva sredstva europske unije neće se izgubiti”, kaže Stier.
“Ured je u procesu odabira predstavnika u Radnoj skupini za izradu Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije za razdoblje od 2017. do 2022. godine. Odabir će se temeljiti na načelima pluralizma i inkluzivnosti. Radna skupina dodatno će unaprijediti postojeći nacrt Nacionalnog plana, čije je donošenje planirano u prvoj polovici 2017. godine. U tom pogledu, nije došlo ni do kakvog gubitka sredstava iz operativnih programa Europske unije”, pojašnjavaju u Ministarstvu vanjskih poslova.
Izradu postojećeg dokumenta započela je još Milanovićeva Vlada, a zamjenica pučke pravobraniteljice ističe da je postojeći dokument dovoljno kvalitetan da ga se usvoji.
“Puno rada i truda i stručne ekspertize je bilo uloženo od strane predstavnika našeg ureda, ali i predstavnika brojnih ministarstava, ali organizacija civilnog društva u sastavljanje jednog kvalitetnog dokumenta. Imali smo ne samo sastanke radne skupine, to je bio cijeli niz aktivnosti, radionice”, kaže Šimonović Einwalter.
Na štetu upozoravaju i oporbeni zastupnici u Saboru.
“Smetaju li nekome u Vladi pitanja rodne ravnopravnosti, pitanja reproduktivnog zdravlja žena, pitanja sloboda i prava seksualne orijentacije, pitanja zaštita nacionalnih manjina, pitanja zaštite i prava ranjivih skupina i istospolnih zajednica”, kaže Joško Klisović, saborski zastupnik SDP-a.
No HDZ odgovara kai ko će Nacionalni plan usvojiti, ali promijenjen.
“Ono što ste vi ostavili u nasljeđe ovoj Vladi, to će se promijeniti, to će se uskladiti, uskladiti će se i po novim odredbama i prema novim rokovima koji su zadani, s tim da ono što vas najviše boli, a to je što ove brojne udruge, a znate koje su, mogu ih nabrojati kasnije, koji su sudjelovali u izradi strategije u vaše vrijeme, vjerojatno, a ja se nadam i neće sudjelovati u izradi ove nove strategije”, kaže Hrvoje Zekanović, saborski zastupnik HDZ.
A konzervativne udruge poput U ime obitelji, Grozda, Vigilare upravo su bile najveći kritičari postojećeg dokumenta. Smatraju da se nepotrebno kreiraju ranjive skupine poput LGBT-a, smeta im interkulturalizam kao vrednota i pojam rodne jednakosti, dostupnost kontracepcije i pobačaja.
Istaknuti Grozdovac Ladislav Ilčić, postao je i Stierov savjetnik, no kako doznajemo on ipak ne bi trebao biti u novoj radnoj skupini za izradu Nacionalnog plana, ministarstvo vanjskih poslova će za to imenovati karijernog diplomata.
Više pogledajte u prilogu Tine Kosor Giljević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.