O Nacionalnom planu za borbu protiv diskriminacije Hrvatskoj ovisi pristup gotovo sedam milijardi eura iz jednog od programa Europske unije. Plan nije donesen do kraja prošle godine, a nadležno ministratvo kaže - biti će u najskorije vrijeme. Izbacivanje pojedinih, ugroženih, društvenih skupina iz Plana zgrozilo je nevladine udruge i oporbu.
Hrvatska već tri godine kasni s donošenjem novog Plana za borbu protiv diskriminacije. Dokument je prošao javnu raspravu, no umjetso usvajanja, cijeli postupak vraćen je na početak.
“Dobili smo jedan dokument iz kojeg je bilo maknuto preko 30 mjera oko kojih je postignut konsenzus i koje su u sadrzajnom smislu bile uklonjene ili skljastrene”, rekla je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Primjerice, LGBT osoba, iako su prema istraživanjima među najčešćim žrtvama diskriminacije, u novom planu uopće nema. Ne spominje se ni podrška djeci žrtvama bullyinga, aktivnosti za učenike koji ne idu na vjeronauk, nema zabrane stereoptipnih sadržaja u udžbenicima, uklonjene su i mjere koje se tiču reproduktivnog zdravlja žena, edukacija sudaca i drugih službenika o diskriminaciji i zločinima iz mržnje, a podaci o takvim slučajevima više ne bi bili javno dostupni.
Zašto je raniji plan odbačen i kreće se u izradu novoga – nije jasno. No poznato je da su u javnoj raspravi najveći kritičati bile konzervativne udruga.
“Očekujemo da se oni sada prime posla da odrede najbolje mjere za borbu protiv diskriminacije, a da diskriminaciju sagledaju iz više uglova”, rekla je Željka Markić.
Kritike su stizale i od Ladislav Ilčića, tada saborskog zastupnika, a kasnije posebnog savjetnika za ljudska prava ministra vanjskih poslova i potpredsjendika vlade Davora Ive Stiera.
Da Ilčić ma svoje prste u stopiranju starog i pokretanju novog Plana smatraju u Centru za mitrovne studije za koju u novoj radnoj skupini nije bilo mjesta.
U Stierovu ministratsvu, a ne Uredu za ljudska prava vlade RH, Plan se iznova počeo usuglašavati.
Za oporbu to je jasni pokazatelj utjecaja jednog ministra u Vladi koji tvrde radi na širenju konzervativizma u Hrvatskoj, pitaju se vidi li to premijer.
Pogledajte cijelu priču.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.