"Ispune li se zahtjevi u ponedjeljak, odmah kreću isporuke"

Vijesti 09. tra 201711:06 > 11:07
N1

Zoran Stanković, član Uprave Atlantic grupe, koji predstavlja Koordinaciju proizvođača i dobavljača Agrokora gostovao je u Točki na tjedan i komentirao zahtjeve dobavljača i proizvođača prema Agrokoru.

Sutra imate sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem. Što očekujete?

Najavljen je radni sastanak, pretpostavljamo da će nam biti predstavljen izvanredni povjerenik i da ćemo u tom momentu od njega odbiti prve informacije i osvrt na zahtjeve koje smo predstavili bankama i Vladi. Vjerujemo da su se uspjeli u hodu čuti s konzultantima iz Alvarez i Marsala i potencijalno ćemo dobiti puno jasniju sliku gdje smo po pitanju naših zahtjeva.

Vjerujete li da će Vlada sutra predstaviti povjerenika?

Po nama je on trebao biti izabran u petak, kad je predstavljen zakon, a sve iza ponedjeljka postaje stvarno prekasno.

Koji su vaši zahtjevi?

Tri su osnovna – da se prihvati naš predloženi otplatni plan starih potraživanja, da se riješi pitanje regresnog duga, po kojima banke i faktoring kuće od dobavljača potražuju dugove Agrokora i da se osigura dostatna likvidnost kako bi se pravoremeno ispunjavale obveze prema isporukama robe.

Kakav je otplatni plan? Dolazi li u obzir opcija otpisa dijela potraživanja?

Naš prijedlog je bio da nam se odmah plati 25 posto od ukupnih potraživanja, preostali da se plate u 10 jednakih rata,. Otpis ne prihvaćamo, ugrožava opstojnost dobavljača i bio bi nepravedan. Dosad su dobavljači prihvaćali financirati Agrokor, isporučivati robu i mi bismo trebali biti zadnja linija obrane koja bi o tome trebala razmišljati.

Koliki je dug Agrokora dobavljačima?

Mi podatak nemamo. Moramo biti fer i koliko god pokušavamo objediniti što više dobavljača, nema inozemnih, nema svih , govorimo i ne samo o Konzumovim dobavljačima, nego i o dobavljačima drugih tvrtki iz koncerna Agrokor. Ono što je Alvarez radio, radio je na tome da jednoznačno utvrdi ukupne obveze, rokove dospijeća i potrebna likvidna sredstva koja moraju doći u sustav kako bi osigurali jasnu sliku o tome u kojim rokovima se ukupne obveze mogu podmiriti.

Dolazi li u obzir zamrzavanje plaćanja?

To je neprihvatljivo. Bilo je od strane Agrokora kontakata prema pojedinim dobavljačima, što nam se nije svidjelo, jer smo jedinstveni u našem stavu. To rješenje nije prihvatljivo, jer moramo dobiti sliku kako će se podmiriti stari dug, jer za dobavljače nerješavanje starog duga znači nemogućnost nastavka poslovanja.

Kad će se ona nastaviti?

Ja se nadam u ponedjeljak. Ako je povjerenik u ponedjeljak spreman udovoljiti našim zahtjevima, dobavljači imaju spremne kamione i mogu nastaviti isporuke. U Konzumu ima robe, imaju robe za puniti police nekoliko dana, a mi smo spremni isti moment, kad dobijemo potvrdu da su naši zahtjevi ispunjeni, krenuti s isporukom.

Koliko vi vremena imate?

Različito je od dobavljača do dobavljača, ima ljudi koji su više inzistirali na obustavi isporuke od drugih, jer nemaju sredstava za proizvodnju, o tome im ovisi poslovanje. Dogovor je da budemo jedinstveni u stavu i da podržavamo jedne i druge.

Što ako se ne riješi u ponedjeljak?

Ako se ne nađe rješenje, iz dana u dan pojedine kompanije će zatvarati svoje proizvodnje.

Koliko likvidnosti, novca treba da se sustav pokrene?

Ja se nadam da odgovor na to pitanje imaju konzultanti i novoizabrani povjerenik, jer mi od banaka nismo dobili nikakve konkretne brojke, pristup financijskim izvještajima Agrokora nemamo i ne možemo dobiti dojam koja su sredstva potrebna.

Što kažete na prijedlog bivšega ministra financija, Borisa Lalovca, koji smatra da bi Agrokor trebao postati vlasništvo dobavljača?

Mogu razumjeti što Lalovac govori, ali to nije nešto što bismo željeli da se desi, time pretvaramo našu imovinu u dugotrajno ulaganje. To je nešto što dobavljači ne bi prihvatili. Naša preferenca je dogovor jasnog otplatnog plana, da se dobavljači naplate, a vlasnici obveznica, banke i ostali mogu razmišljati da dio svoga poslovanja pretvore u kapital, ne bi im bio prvi put, i to bi bilo pravo rješenje.

Kako komentirate problem mjenica?

Idealno bi bilo kad bi se mogao skinuti taj teret s dobavljača i to je naš osnovni zahtjev. Minimum je da povjerenik prihvati da te obveze stavi kao primarne u planu otplate. Mi želimo znati kolika će biti dodatna financijska injekcija u sustav kako bismo dobili sigurnost da podmiruje novonastale obveze i probleme starog duga i regresa koji visi nad glavama dobavljača, a oni za podmirenje toga sredstava nemaju.

Zašto su dobavljači tolike godine kreditirali Agrokor?

Atlantic nije imao takvih situacija, ali iz razgovora na Koordinaciji, držali su da su prinđeni raditi uz značajnu odgodu plaćanja, jer je to jedini način da osiguraju mjesta na policama u Konzumu.

Jesu li i dobavljačima prioritet plaće radnika Agrokora?

Da, mi tu nemamo dileme. Djelatnici Agrokora i Konzuma trebaju biti imati prioritet, ali izvanredni povjerenik mora osigurati da nakon toga postoje dovoljna sredstva za namiru dobavljača.

Koga očekujete za povjerenika? Koji profil osobe?

Idealno svakako ne bi smio biti vezan uz politiku, svakako bi trebao imati relevantno iskustvo na upravljačkim funkcijama u kompleksnim kompanijama tipa Agrokor, internacionalno relevantno poslovno iskustvo iz neke od industrija u kojima Agrokor postuje, jako dobra financijska znanja i vještine, nadograditi ih s komercijalnim i poslovnim znanjem. Sve će biti teško iznjedriti, ali u tom okviru treba naći nekoga.

Štiti li lex Agrokor dobavljače?

Ne štiti nas dovoljno, jer nije jasno definirano adresiranje naša prva dva zahtjeva, istovremeno daje za pravo povjereniku da odluči da ta pitanja stavi kao priroritetna i ako se odluči da to napravi tako, ako uspijemo dobiti dovoljnu zastupljenost u vjerovničkom vijeću, možemo biti zadovoljni.

Koliko bi u vijeću trebalo biti članova dobavljača?

Što više to bolje, ne znamo kakva će biti klasifikacija vjerovnika, nezahvalno je špekulirati, idealno bi bilo da imamo svih 9, ali minimum tri do četiri.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.